Yırtılmış menisküs rehberi – nedenler, belirtiler ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Bir menisküs, disk şeklindeki bir kartilaj parçasıdır ve eklemin içindeki amortisör olarak işlev görür. Her diz, kalçanın dış topuzunun altında bir yanal menisküs ve kalça kemiğinin iç topuzunun altında bir medial menisküs içerir. Her menisküs, kalça kemiği (femur) ve shinbone (tibia) arasında doğal bir yastık görevi görür. İki yastık, iki kemiğin uçlarının birbirine sürtünmesini önleyerek diz eklemindeki aşınmayı ve yıpranmayı önler. Her menisküs aynı zamanda atlama ve iniş şoklarının çoğunu absorbe eder ve dizin yağlanması ve beslenmesi için ortak sıvıyı eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur .; Amerika Birleşik Devletleri’nde, yırtık menisküs diz cerrahisinin en yaygın nedenidir .; Belirtiler; Yırtık menisküs belirtileri şunları içerebilir: Diz ağrısı, genellikle dizinizin bir tarafında; Eklem kenarında hassasiyet; Yaralanmadan sonraki ilk 12 saat içinde şişme şişmesi; Eğilemez “kilitli” bir diz; Hareket sırasında yakalanan veya tamamen düzleştirilemeyen bir diz; Taşıdığınızda dizinizin içine tık, pop veya taşlama; Tokalayan, genel olarak zayıf yön veren veya hisseden bir diz

Belirtiler

Yırtık menisküs belirtileri şunları içerebilir: Diz ağrısı, genellikle dizinizin bir tarafında; Eklem kenarında hassasiyet; Yaralanmadan sonraki ilk 12 saat içinde şişme şişmesi; Eğilemez “kilitli” bir diz; Hareket sırasında yakalanan veya tamamen düzleştirilemeyen bir diz; Taşıdığınızda dizinizin içine tık, pop veya taşlama; Tokalayan, genel olarak zayıf yön veren veya hisseden bir diz

Teşhis

Doktorunuz yaralı dizinizi yaralanmamış dizinizle karşılaştırmak için her iki dizinizi de inceleyecektir. Yaralı dizinde diz ekleminde şişlik, hassasiyet ve sıvı bulguları olup olmadığını kontrol edecektir. Diziniz kilitli değilse, doktor yaralı dizinizi eğip tıkanık olup olmadıklarını, eklem içindeki “yakalar” ve tıkalar kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca dizinizin hareket aralığını değerlendirecek ve menisküsünüzün basınca duyarlı olup olmadığını görmek için dizinizi manevra edecektir. Örneğin, “McMurray testi” nde, doktor bacağı dizinde büker ve onu düzleştirirken içe veya dışa doğru döndürür. Bu test sırasında ağrı hissederseniz veya bacağınız dönerken bir “tık” sesi varsa, menisküsünüzün yırtılma ihtimali yüksektir.

Ne kadar sürer?

Yırtık menisküsünüzü tedavi etmek için artroskopik ameliyatınız varsa ve işinizde (çoğunlukla otururken) yerleşik bir iş varsa, yaklaşık dört ila sekiz hafta içinde tamamen düzelme ile ameliyattan bir ila iki hafta sonra tekrar çalışabilirsiniz. Bir sporcuysanız veya işiniz çok fazla fiziksel aktivite gerektiriyorsa, dizinizde istediği gibi çok fazla işleviniz var gibi hissetmeden önce, ameliyat sonrası üç ila dört ay sürebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Kazayla oluşan diz yaralanmalarını önlemek zor olsa da, aşağıdakiler yoluyla risklerinizi azaltabilirsiniz:

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Yırtık menisküs tedavisinde çeşitli seçenekler vardır

Ne zaman doktora gitmelisin

Yaralı bir diz her değerlendirmeyi planlamak için doktorunuzu arayın.

Prognoz

Çoğu durumda, görünüm çok iyi. Yırtık menisküsünüz cerrahi olarak tamir edilmişse veya kısmen çıkartılmışsa, fiziksel terapi bittikten sonra muhtemelen normal atletik faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.