yaz meyvesi çılgınlık

Ben olgun çilek bir sepet yıkama ya da sulu karpuz içine dilimleme ediyorum Yalnızca ben resmen yaz ilan yok. Bu şeftali yüksek kazıklı çilek için her şeyi ile blueberry krep ve kekler, çilek kurabiye, egzotik, renkli salatalar ve waffle zamanı. Şimdiye kadar biz meyve önerdiğimiz porsiyon yemek olasıdır bir zaman varsa, işte bu!

muhteşem lezzet ile birlikte, yaz meyveleri büyük bir beslenme potpuri kadar hizmet vermektedir. yaz meyvelerinin en antioksidanlar ve fitokimyasallar (bitki kimyasalları, kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu düşünülen birçoğu) yanı sıra, vitaminler, mineraller ve lif ile patlama. Meyve ve sebze için genel bir kural parlak renk, daha fazla besin, genel olarak, olduğunu. Bu tür yaban mersini, kırmızı üzüm, çilek, mango ve çilekler olarak yaz meyveleri beslenme indeksi puanı nasıl Yani hayal edebiliyorum.

İşte 11 yazında popüler meyve ve besin özelliklerdir.

Kayısı: fitokimyasal beta-karoten yönünden, kayısı yarısı bir fincan E vitamini için 3 lif gram, yarısı A vitamini için önerilen günlük ödenek (RDA) arasında C vitamini için RDA% 26 ve% 17 vardır Zengin

Karpuzu: yaban mersini 1 su bardağı çilekler vitamin E. fincan için lif 4 gram, C vitamini için RDA% 32 ve BKİ% 18 sahip lif 6,3 gram folik asit için RDA% 27 vardır, C vitamini için RDA% 50, E vitamini için RDA% 13, ve magnezyum için RDA% 10. ahududu Bir fincan: lif 5 gram, folik asit için RDA% 18, ve C vitamini Ahududu için BKİ% 51 de fitokimyasal ellagik asit var.

Kavun: kuşbaşı kavun 1 su bardağı A vitamini için RDA% 64, vitamin B-6 için BKİ% 12, folik asit için% 15, ve C vitamini kavun için 113% içerir aynı zamanda alfa-karoten gibi fitokimyasallar vardır , beta-karoten, flavonoidler, kumarinler ve fenolik asitler yer alır.

1 su bardağı lif 2,5 gram ve C vitamini için RDA% 17 vardır: Kiraz

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba