Tri-previfem

Ortho-Cyclen®, Ortho Tri-Cyclen®: Sigara kullanımı, oral kontraseptif kullanımı kombinasyonundan ciddi kardiyovasküler yan etkiler riskini artırır. Bu risk yaşla ve sigara içilen miktarla birlikte artar ve 35 yaş üzerindeki kadınlarda oldukça belirgindir. Ortho Tri-Cyclen (R) Lo: 35 yaş üstü kadınlarda kontrendikedir Ortho Tri-Cyclen (R) Lo: Sigara içimi, oral kontraseptif kullanımdan ciddi kardiyovasküler yan etkiler riskini artırmaktadır. Bu risk yaşla ve ağır sigara içtiğinde (günde 15 veya daha fazla sigara ile birlikte) artar ve 35 yaş üzerindeki kadınlarda oldukça belirgindir. Oral kontraseptif kullanan kadınlara kesinlikle sigara içmemeleri önerilmelidir.

Tri-previfem için kullanır

Terapötik Sınıf: Trifazik Kontraseptif Kombinasyon

Farmakolojik Sınıf: Östrojen

Etinil östradiol ve norgestimat kombinasyonu aynı zamanda adet dönemine başlamış kadınlarda (en az 15 yaşında) ılımlı sivilceleri tedavi etmek için kullanılır ve ayrıca bu tıbbın doğum kontrolü için kullanılmasını ister.

Hiçbir kontraseptif yöntem% 100 etkili değildir. Ameliyatın steril olması veya cinsel ilişkide bulunulmaması gibi doğum kontrol yöntemleri, doğum kontrol haplarından daha etkilidir. Doktorunuzla doğum kontrolüne ilişkin seçeneklerinizi tartışın.

Bu ilaç HIV enfeksiyonunu veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları engellemez. Korunmasız cinsel temas sonrası gibi acil kontrasepsiyon olarak yardımcı olmaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Tri-Previfem’i Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda, yaşın etinil östradiol ve norgestimate kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, gençlerin bu ilacın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler beklenmemektedir. Bu ilaç, genç kadınlarda doğum kontrolü için kullanılabilir, ancak menstruasyon başlamadan önce kullanılmamalıdır.

Geriatrik popülasyonda yaşın etinil östradiol ve norgestimate kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu ilaç yaşlı kadınlarda kullanılmamalıdır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, etinil östradiol ve norgestimat içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Tri-Previfem’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Oral kontraseptiflerin mümkün olduğunca güvenli ve güvenilir olmasını sağlamak için, bunları nasıl ve ne zaman alacağınızı ve hangi etkilerin beklenileceğini anlamalısınız.

Bu ilaç, hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilaç, Dialpak® tablet dağıtıcı veya Veridate® tablet dağıtıcı içeren blister ambalajlarda mevcuttur. Her kabarcıklı paket, kabarcık paketine yönlendirilenle aynı sırada alınması gereken farklı renklere sahip 28 tablet içerir.

Bu ilacı kullanmaya başladığınızda, gebelik önlenmeden önce vücudunuzun ayarlaması en az 7 gün sürer. Hapların ilk devrinin ilk 7 günü boyunca, prezervatif, spermisit veya diyafram gibi ikinci bir gebelikten koruma yöntemi kullanın.

Bu ilacı her gün aynı saatte al. Doğurganlık hapları, dozlar arasında en fazla 24 saat geçtiğinde en iyi sonucu verir.

Hapınızı 24 saatten fazla atlayın veya geciktirmeyin. Bir dozu kaçırırsanız, hamile kalabilirsiniz. Haplarınızı almayı veya başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı hatırlamanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın.

Etinil östradiol ve norgestimatın uygun kullanımı

Özellikle ilk birkaç ayda bu ilacı aldığınız zaman kendinizi hasta hissedebilirsiniz veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Bulantı devam ediyorsa ve gitmiyorsa, doktorunuzu arayın.

Hasta broşüründeki talimatları izleyin veya bu ilacı aldıktan 3-4 saat sonra ishali veya ishali varsa doktorunuzu arayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuz menstrüel döneminizin ilk gününde (Gün 1 başlangıcı olarak anılır) veya menstrüel döneminizin başladığı ilk Pazar gününe (Pazar başlangıcı denir) dozunuza başlamanızı isteyebilir. Belli bir günde başladığınızda, bir dozu özleseniz bile bu çizelgeyi izlemeniz önemlidir. Programınızı tek başınıza değiştirmeyin. Kullandığınız program uygun değilse, değiştirme konusunda doktorunuza danışın. Pazar başlangıcında, ilk 7 gün boyunca doğum kontrolünün başka bir formunu (örn. Prezervatif, diyafram, spermisit) kullanmanız gerekir.

Bir sonraki rejim başladığında ve haftanın aynı gününde sonraki 28 günlük tedaviye başlanmalı ve aynı programa uymalısınız.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Bu ilaç, bir dozu kaçırırsanız ne yapmanız gerektiğine ilişkin belirli hasta talimatlarına sahiptir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin ve herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzu arayın.

Tri-Previfem Kullanılırken Önlemler

Doktorunuzun, üst üste 2 aylık döneminizi kaçıracak olup olmadığını bilmesini sağlayın, çünkü bu hamile olduğunuz anlamına gelebilir.

Birden fazla doz özlediyseniz veya programınızı değiştirirseniz, o ay için bir süre geçiremeyebilirsiniz.

Zamanında hap almadığınızda hafif kanama veya lekelenme olabilir. Ne kadar çok hap kaçırsanız, kanama olasılığı da o kadar yüksektir.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Tri-Previfem Yan Etkileri

Tri-Previfem (etinil östradiol / norgestimat)

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ziyaretler genellikle her 6 ila 12 ayda bir olacak, ancak bazı doktorlar daha sıklıkla talep ediyor. Doktorunuz bu ilacı alırken kan basıncınızı kontrol etmek isteyebilir.

Hamileliği önlemek için bu ilacı kullanıyor olsanız bile, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğe zarar verebileceğini bilmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuzun, bu ilacı kullanmaya başlamadan önce 4 hafta içinde bebeğiniz olup olmadığını bilmesini sağlayın.

Kullanımın ilk 3 ayında düzenli menstrüasyon süreleri arasında çeşitli miktarlarda vajinal kanamalar olabilir. Buna bazen hafif olduğunda lekelenme denir veya ağır olduğunda daha hızlı kanama denir.

Menstrüel bir dönemi kaçıracağınız zaman hemen doktorunuza danışın. Bir veya daha fazla tablet atladıysanız ve haplarınızı tam olarak belirtilen şekilde almamışsanız cevapsız dönemler oluşabilir. Arka arkaya iki kere kaçırsanız, doktorunuzla konuşun. Hamilelik testine ihtiyacınız olabilir.

Hamileliğinizden şüphelenirseniz, bu ilacı derhal durdurmayı ve doktorunuza danışın.

Sigarayı içiyorsanız veya 35 yaşın üzerindeyseniz bu ilacı kullanmayın. Doğum kontrol haplarını kullanırken sigara içerseniz, kan pıhtısı, kalp krizi veya inme riskini artırırsınız. Şeker hastalığınız varsa, yüksek tansiyonunuz varsa, yüksek kolestrolünüz varsa veya fazla kiloluysanız, 35 yaşın üzerindeyseniz riskiniz daha da yüksektir. Sigarayı bırakmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Şeker hastalığınızı kontrol altında tutun. Kilonuzu ve kan kolesterol seviyenizi kontrol etmek için diyet ve egzersiz hakkında doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmak, kan pıhtılaşması sorunlarınız riskini artırabilir. Göğüs, kasık veya bacaklarda, özellikle buzağılarda, solunum zorluğu, ani, şiddetli bir baş ağrısı, bulaık konuşma, ani, açıklanamayan nefes darlığı ani açıklanamayan nefes darlığı varsa ağrılarınız varsa hemen doktorunuza danışın , Ani bir koordinasyon kaybı veya bu tıbbı kullanırken görme değişiklikleri.

Bu ilacı kullanmak meme kanseri veya serviks kanseri riskinizi artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun. Deneyiminiz anormal vajinal kanamalarınız varsa derhal doktorunuza danışın.

Kontak lens kullanıyorsanız veya bulanık görme, okunmada zorluk veya görme sırasında meydana gelen herhangi bir değişiklik tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz bir göz doktorunun gözlerinizi kontrol etmesini isteyebilir.

Midenizde, karanlık idrar veya soluk taburelerde veya sarı gözlerde veya deride ağrı veya hassasiyet varsa derhal doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı kullanmak safra kesesi ameliyatı riskinizi artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneş kremi takın. Güneş lambaları veya tabaklama yatakları kullanmayın. Alnınız, burnunuz, yanaklar ve ağız çevresinde, özellikle gebelik sırasında, cilt koyu renk lekeleri olan bir geçmişiniz varsa doktorunuza bildirin.

Eski bir reçeteyi tekrar doldurmadan önce, özellikle de hamilelik sonrasında doktorunuzla görüşün. Başka bir fizik muayene gerekecek ve doktorunuz reçetenizi değiştirebilir.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bazı tıbbi testlerin sonuçları bu tıbptan etkilenebilir. Ayrıca, bu ilacı büyük ameliyatlardan en az 4 hafta önce ve 2 hafta sonra kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Greyfurt ve greyfurt suyu, vücuda absorbe olan bu ilacın miktarını değiştirebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Akne doxycycline, clindamycin topikal, eritromisin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin

Doğum Kontrol Mirena, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Nexplanon, NuvaRing

Anormal Uterin Kanama Mirena, Premarin, Megace, Depo-Provera, megestrol, medroksiprogesteron

Endometrioz Lupron, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, noretindrone, Ortho Tri-Cyclen