Treprostinil (enjeksiyon yolu) doğru kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bir hemşire veya başka eğitimli sağlık uzmanı size veya bir bakıcıya bu ilacı nasıl vereceklerini öğretecektir. İlaç, doğrudan cildinizin altına veya damara yerleştirilen kateter yoluyla bir infüzyon olarak verilir. Doktorunuzun söylediğinden daha fazla ilaç kullanmayın.

Doktorunuz ya da hemşiresiniz size ilacı nasıl hazırlayacağınızı ve pompayı infüzyon için nasıl kullanacağınızı öğretecektir. Treprostinil, taşınabilir bir pompa ile kesintisiz verilmelidir. Pompa talimatları, özel markaya ve modele göre değişiklik gösterebilir. Pompanızın ve aksesuarların nasıl kullanılacağı ve bakımı hakkında ayrıntılı talimatlar verilecektir. Kendinize bir infüzyon vermeden önce tüm talimatları anlamalısınız.

Cildinizin altındaki ilacı alıyorsanız, infüzyonun verilebileceği vücut bölgelerini gösterilecektir. Bir infüzyona her basışınızda farklı bir vücut alanı kullanın. Vücut bölgelerini döndürdüğünüzden emin olmak için her bir infüzyonu nereden aldığınızı takip edin.

İnfüzyon pompasında herhangi bir sorununuz varsa doktorunuza kiminle telefon etmesi gerektiğini sorun. İlk pompanın çalışmayı durdurması ihtimaline karşı ikinci bir infüzyon pompası verilebilir. Bu pompaya her zaman yedek olarak erişebildiğinizden emin olun.

Bu ilacı uzun bir süre, muhtemelen uzun yıllar kullanmaya devam etmek gerekecek. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Depolama

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlaç şişesini (cam kutu) oda sıcaklığında orijinal kartonda saklayın. Kartonu ısı, nem ve doğrudan ışığa maruz bırakmayın. Donma.

Şişeye sıvı bak. Sıvının içinde parçacık veya lekeler varsa veya sıvı renk değiştirdiyse, flakonu kullanmayın.

Şişeyi açtıktan ve ilk dozu kullandıktan sonra, ilaç oda sıcaklığında 30 güne kadar kalacaktır. Şişeyi ilaçtan almak ve şırıngayı pompaya yerleştirmek için bir şırınga kullanacaksınız. Şırıngadaki ilaç 72 saate kadar kullanılabilir.

Şırıngaları ve iğneleri tekrar kullanmayın. Kullanılmış şırıngaları ve iğneleri delinmeye karşı dirençli tek kullanımlık bir kaba koyun veya onları sağlık uzmanınızın talimatlarına uygun şekilde atın.