Travoprost oftalmik

Terapötik Sınıf: Antiglokom

Travoprost için kullanır

Farmakolojik Ders: Prostaglandin

Travoprost yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Travoprost için aşağıdakiler düşünülmelidir

Travoprosta veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Travoprost’un yan etkileri nedeniyle, 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda travoprost göz damlalarının yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Travoprost Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı travoprostun kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Göz doktorunuz size ne kadar travoprost ve ne sıklıkla kullanılacağını söyleyecektir. Daha fazla ilaç kullanmayın veya doktorunuzun size söylemiş olduğu daha sık kullanmayın.

Doktorunuz birlikte kullanılmak üzere 2 veya daha fazla damlalık siparişi verebilir. Aynı göze başka bir göz damlası koymadan önce en az 5 dakika beklemelisiniz.

Travoprost kullanmadan önce kontak lenslerini çıkarın. Kontakt lensleri tekrar takmadan önce travoprost kullandıktan sonra en az 15 dakika bekleyin.

Kullanmak

Travoprostun dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece travoprostun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz travoprost’u kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Göz doktorunuz, travoprostun düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde gözlerinizi incelemek isteyecektir.

Travoprost, irisin (renkli kısım), göz kapağının veya tedavi edilen gözdeki kirpiklerinizin kahverengiye dönüşmesine neden olabilir. Kirpikleriniz de daha uzun, daha kalın ve daha koyu olabilir. Bu değişikliklerden bazıları, travoprost kullanmayı bıraktığınızda bile kalıcı olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Göz yaralanmanız, göz enfeksiyonunuz veya göz ameliyatı planladığınızda derhal doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Travoprost’un Doğru Kullanımı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Travoprost Kullanırken Önlemler

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Glokoma, Open Angle Lumigan, timolol oftalmik, epinefrin oftalmik, Xalatan, Travatan, Alphagan, brimonidin oftalmik, latanoprost oftalmik, pilokarpin oftalmik, Azopt, Cosopt, Simbrinza

İntraoküler Hipertansiyon Lumigan, timolol oftalmik, Xalatan, Travatan, Combigan, Alphagan, brimonidin oftalmik, latanoprost oftalmik, pilokarpin oftalmik, Azopt, Cosopt, Simbrinza

Travoprost Yan Etkiler

Travoprost oftalmik