Transvers miyelit nedenleri

Transvers miyelitin kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı durumlarda, transvers miyelit için herhangi bir neden bulunamaz. Bununla birlikte, bozukluğa neden olan bazı koşullar vardır; bunlara şunlar dahildir:

Solunum yollarının veya gastrointestinal sistemin viral ve diğer enfeksiyonları transvers miyelitte rol oynar. Çoğu vakada, iltihaplı bozukluk viral enfeksiyonun iyileşmesinden sonra ortaya çıkar.

Spinal kordu direkt olarak enfekte edebilen virüsler, zona hastalığı ve su çiçeği (zoster) ve Batı Nil virüsüne neden olan virüsü de içeren herpes virüsleridir. Diğer virüsler, spinal korda direkt olarak bulaştırmadan bir otoimmün reaksiyon başlatabilir.

Nadiren, parazitler omuriliğe bulaşabilir ve Lyme hastalığı gibi bazı bakteri omuriliğin sinir köklerinin ağrılı bir inflamasyonuna neden olabilir.

Nöromyelitis optica (Devic hastalığı) omurilik ve beyindeki bilgiyi ileten sinir çevresinde iltihaplanma ve miyelin kaybına neden olan bir durumdur. Nöromiyelit optik ile ilişkili transvers myelit genellikle vücudunuzun her iki tarafını da etkiler.

Optik sinirin miyelininde hareket ve geçici görme kaybıyla birlikte ağrı da dahil olmak üzere, aynı zamanda veya başka zamanlarda transvers miyelit belirtileri gibi hasar belirtileri görülebilir. Bununla birlikte, nöromyelitis optikalı bazı insanlar gözle ilgili problem yaşamazlar ve sadece tekrarlayan transvers mikelyat ataklarına sahip olabilirler.

Diğer vücut sistemlerini etkileyen otoimmün bozukluklar, bazı insanlarda transvers myelit’e katkıda bulunur. Bu bozukluklar arasında, çoklu vücut sistemlerini etkileyebilen lupus ve ağız ve gözlerde ciddi kuruluğa neden olan Sjogren sendromu ve diğer semptomlar bulunur.

Bir otoimmün bozukluk ile ilişkili transvers myelit, otoimmün hastalığı olmayan kişilerde görülen diğer otoimmün hastalıkları olanlarda daha sık görülen nöromyelitis optik birlikteliğini gösterebilir.