Trans yağ: bu kolestrolün çift sersemlikten kaçının.

Trans yağ LDL (“kötü”) kolesterol seviyesini yükseltir ve HDL (“iyi”) (HDL) kolesterolünüzü düşürür. Trans yağ hakkında daha fazla bilgi edinin ve bunun önlenmesi.

Trans yağ, birçok doktor tarafından yiyebileceğiniz en kötü yağ türü olarak düşünülür. Trans yağ asitleri olarak da adlandırılan diğer yağlardan farklı olarak LDL (“kötü”) kolestrol yükselir ve HDL (“iyi”) kolestrolü düşürür.

Düşük bir HDL kolesterol seviyesiyle birlikte yüksek bir LDL kolesterol düzeyi, erkeklerin ve kadınların önde gelen katilleri olan kalp rahatsızlığı riskinizi artırır. Trans yağ hakkında ve bunlardan kaçınmak için bazı bilgiler.

Trans yağ nedir?

Bazı et ve süt ürünleri az miktarda doğal olarak oluşan trans yağ içerir. Fakat çoğu trans yağ, bitkisel yağa hidrojen katan ve yağın oda sıcaklığında katılaşmasına neden olan endüstriyel bir süreçle oluşur.

Yiyeceklerinizdeki trans yağ

Kısmen hidrojenlenmiş bu yağ bozulma olasılığı daha düşüktür, bu nedenle onunla yapılan gıdalar daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Bazı lokantalarda, kısmen hidrojene edilmiş bitkisel yağlar derin kızartıcılarda kullanılır, çünkü diğer yağlarla olduğu kadar sık ​​değiştirilmeleri gerekmez.

Kısmen hidrojene yağ olarak bilinen trans yağın üretilen formu, aşağıdakileri içeren çeşitli gıda ürünlerinde bulunur:

Birleşik Devletlerde, bir gıdada bir porsiyonda 0.5 gramdan daha az trans yağ varsa, gıda etiketi 0 gram trans yağ okuyabilir. Bu gizli trans yağ, özellikle 0.5 gramdan daha az porsiyon içeren çok sayıda gıdanın birkaç porsiyonunu yemeniz durumunda hızlı bir şekilde toplanabilir.

Trans yağ için gıda etiketini kontrol ettiğinizde, kısmen hidrojenlenmiş bitkisel yağ için gıda bileşen listesine bakınız – bu, miktarın 0.5 gramın altında olmasına rağmen, gıda’nın bazı trans yağ içerdiğini gösterir.

Gıda etiketleri okuma

Doktorunu ziyaret et