Traminetib (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Trametinib tek başına veya dabrafenib ile kombine olarak ameliyatla çıkarılamayan veya çıkarılamayan melanoma (cilt kanseri) tedavisinde kullanılır. Yalnızca melanom hücrelerinin BRAF V600E veya V600K mutasyonlarına sahip olması durumunda kullanılır. Doktorunuz bu mutasyonları aramak için özel bir test kullanacaktır. Trametinib, antineoplastikler (kanser ilaçları) adı verilen ilaç grubuna dahildir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın trametinibin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda trametinibin kullanışlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Tablet

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Geriyatrik

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve birçok yan etkisi olabilir. Bu ilacı kullanmadan önce, tüm riskleri ve faydaları anladığınızdan emin olun. Tedaviniz sırasında doktorunuzla yakın çalışmanız önemlidir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaç genellikle bir hasta bilgi broşürüyle birlikte verilir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı bir yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra al.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Dozlama

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bir dozu özlüyorsanız ve bir sonraki normal doza kadar 12 saatten az ise, kaçırdığınız dozu atlayın ve bir sonraki dozu normal saatte alın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Buzdolabında saklayın. Donma.

İlacı orijinal şişesine koyun. Nem ve ışıktan koruyun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalmaktan ve son dozdan 4 ay sonra etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç kadınlarda doğurganlığa (çocuk yeteneği) neden olabilir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşın.

Bu ilaç kalp yetmezliği dahil olmak üzere kalp problemlerine neden olabilir. Bu ilacı kullanırken göğüs ağrısı, idrar çıkışı azalmış, pürüzlü bir kalp atışı, yüzün şişmesi, parmaklar, ayaklar veya alt bacaklar, rahatsız solunum veya hızlı kilo alımıyla hemen doktorunuza danışın.

Bulanık görme, görme kaybı veya görme değişikliği tedavi sırasında ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir göz problemi semptomları olabilir. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması veya bu tıbbın solunum problemi varsa derhal doktorunuza bildirin. Bunlar ciddi bir akciğer probleminin belirtileri olabilir.

Kayıp doz

Ciddi bir deri döküntüsü, akne veya kızarıklık, şişme, soyma veya ellerin veya ayaklarda hassasiyet varsa derhal doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir cilt problemi belirtileri olabilir.

Depolama

Ayrıca, bu tıbba başlamadan önce ve kullanırken tansiyonunuz ölçülmelidir. Önerilen kan basıncınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın. Yüksek tansiyon belirtileri, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı, yavaş veya hızlı bir kalp atışı, baş dönmesi veya baş dönmesi.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.