Trametinib (oral yol) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalmaktan ve son dozdan 4 ay sonra etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç kadınlarda doğurganlığa (çocuk yeteneği) neden olabilir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşın.

Bu ilaç kalp yetmezliği dahil olmak üzere kalp problemlerine neden olabilir. Bu ilacı kullanırken göğüs ağrısı, idrar çıkışı azalmış, pürüzlü bir kalp atışı, yüzün şişmesi, parmaklar, ayaklar veya alt bacaklar, rahatsız solunum veya hızlı kilo alımıyla hemen doktorunuza danışın.

Bulanık görme, görme kaybı veya görme değişikliği tedavi sırasında ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir göz problemi semptomları olabilir. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması veya bu tıbbın solunum problemi varsa derhal doktorunuza bildirin. Bunlar ciddi bir akciğer probleminin belirtileri olabilir.

Ciddi bir deri döküntüsü, akne veya kızarıklık, şişme, soyma veya ellerin veya ayaklarda hassasiyet varsa derhal doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir cilt problemi belirtileri olabilir.

Ayrıca, bu tıbba başlamadan önce ve kullanırken tansiyonunuz ölçülmelidir. Önerilen kan basıncınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın. Yüksek tansiyon belirtileri, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı, yavaş veya hızlı bir kalp atışı, baş dönmesi veya baş dönmesi.