Tramadol ve asetaminofen (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Tramadol ve asetaminofen kombinasyonu ağrıdan kurtulmak için kullanılır. Birlikte kullanıldığında, kombinasyon ya tek başına kullanılan ilaçlardan daha iyi bir ağrı rahatlığı sağlar. Bazı durumlarda, her bir ilacın daha düşük dozlarla rahatlayabilirsiniz.

Tramadol, opioid analjezikler (narkotik) adı verilen ilaç grubuna dahildir. Ağrıyı hafifletmek için merkezi sinir sisteminde (CNS) hareket eder. Tramadol uzun süre kullanılırsa alışkanlık haline gelebilir (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir). İlacı almayı bıraktığınızda fiziksel bağımlılık yan etkilere neden olabilir. Bu ilaç sadece ağrının kısa vadede rahatlaması için kullanıldığından, fiziksel bağımlılık muhtemelen oluşmaz.

Kanadalı Marka Adı

Asetaminofen, hastaların ağrısını hafifletmek ve ateşi azaltmak için kullanılır. Uzun süre alındıklarında alışkanlık haline gelmez. Fakat asetaminofen, karaciğer hasarı da dahil olmak üzere büyük dozlarda alındığında istenmeyen diğer etkilere neden olabilir. Seyrek olmasına rağmen, genellikle yüksek dozlarda ve birden fazla asetaminofen içeren ürünler kullanıldığında, asetaminofen kullanımının karaciğer transplantasyonuna ve ölümüne neden olduğu bildirilmiştir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Tablet

Pediatrik popülasyonda yaşın tramadol ve asetaminofen kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda tramadol ve asetaminofen kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların tramadol ve asetaminofen kombinasyonu alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirecek yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri daha olasıdır.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Geriyatrik

Gebelik

Emzirme

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bu, ağrı kesici ilaçların etkilerine daha duyarlı yaşlı hastalar için özellikle önemlidir. Eğer bu ilacın fazla miktarı uzun süre alınıyorsa, alışkanlığın oluşmasına (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olur) veya doz aşımına neden olabilir. Büyük miktarda asetaminofen karaciğer hasarına neden olabilir.

Bu kombinasyon tıbbı asetaminofen (Tylenol®) içerir. Asetaminofen içerebileceğinden kullandığınız diğer tüm ilaçların etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bir günde (24 saat) 4 gramdan (4000 miligram) fazla asetaminofen kullanmak güvenli değildir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya güçsüzlük veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Bu ilacı kullanırken kabarcıklanma, soyma veya gevşek cilt, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, derideki yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Dozlama

Aldığınız reçetesiz ilaçların (tezgah üstü [OTC]) veya reçeteli ilaçların etiketlerini kontrol edin. Asetaminofen veya tramadol içeriyorsa, doktorunuza danışın. Onları bu ilaçla birlikte ele alarak doz aşımına neden olabilir.

Kayıp doz

Kendinizin veya başkasının bu ilacı aşırı dozda almış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen acil yardım alın. Aşırı dozda bulgular, koyu renkli idrar, zor ya da rahatsız edici solunum, düzensiz, hızlı ya da yavaş ya da sığ solunum, mide bulantısı ya da kusma, üst mide ağrısı, soluk ya da mavi dudaklar, tırnak tırnaklan ya da cilt, gözlerin sivri uçlu öğrencileri, kısalık Nefes alıp vermiyor veya sarı gözler veya cilt.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler; antihistaminikler, saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, opioid, nöbetler veya barbitür için ilaçlar, kas gevşeticiler veya anesteziklerdir; bunlara bazı diş anestezikleri dahildir . Ayrıca, asetaminofen kullanırken üç veya daha fazla alkollü içki içerseniz karaciğer hasar riski daha yüksek olabilir. Alkollü içki içmeyin ve bu ilacı kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaç alışkanlık yaratıcı olabilir. İlacın da iyi çalışmadığını düşünüyorsanız, reçete edilen dozdan fazlasını kullanmayın. Talimatlar için doktorunuzu arayın.

Uyuşturucuyu uzun süre kullanmak ciddi kabızlığa neden olabilir. Bunu önlemek için, doktorunuz size müshil almak, çok miktarda sıvı içmek veya diyetinizdeki lif miktarını artırmaya yönlendirmenize neden olabilir.

Doktorunuzun kullandığınız diğer tüm ilaçları bildiğinden emin olun. Bu ilaç nöbet geçirme riskinizi artırabilir (konvulsiyonlar). Bazı ilaçlarla alındığında serotonin sendromu diye bilinen ciddi bir duruma da neden olabilir. Bu, özellikle depresyonu (citalopram, fluoksetin, sertralin, Cymbalta®, Effexor®, Lexapro®, Pristiq® gibi) veya migren baş ağrısını tedavi etmek için kullanılan ilaçları (eletriptan, frovatriptan, rizatriptan, zolmitriptan gibi) tedavi etmek için kullanılan ilaçları içerir. Aşağıdaki serotonin sendromu semptomlarınız varsa hemen doktorunuza danışın: ajitasyon, konfüzyon, diyare, konuşurken heyecan normal değil, ateş, aşırı aktif refleksler, zayıf koordinasyon, huzursuzluk, titreme, terleme, titrek ya da sallanamayacağınız anlamına gelir. Kontrol veya seğirme.

Bu ilaç intihar düşüncelerini artırabilir. Kendinizi incitmek hakkında daha fazla depresyon hissetmeye başlar ya da düşünceleriniz varsa derhal doktorunuza bildirin. Özellikle yeni oldukları veya daha da kötüleşmeleri halinde sizi rahatsız eden alışılmadık düşünceleri veya davranışları rapor edin. Bakım görevlinizin, uykunuzda güçlük çekip duymadığınızı, kolayca rahatsızlanabileceğinizi, enerjide büyük bir artış yaşadığınızı ya da pervasızca hareket etmeye başlayacağınızı bildiğinizden emin olun. Sinir, kızgın, huzursuz, şiddetli veya korkmuş gibi ani veya güçlü duygularınız varsa doktorunuza bildirin. Doktorunuza sizin veya ailenizdeki herhangi birinin intihar etmeye çalışıp çalışmadığını öğrenmesine izin verin.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntü, kaşınma, ses kısıklığı, sızıntı, nefes darlığı, yutma sorunu, ellerinizin, yüzünüzün veya ağzınızın şişmesi veya göğüs ağrısı varsa hemen doktorunuzu arayın.

Depolama

Bu ilaç, bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun.

Doktorunuzun hamile olup olmadığınızı, hamile kalmayı veya hamile kalmayı planladığınızı bildiğinizden emin olun.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, durumunuzun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve kaygı, ishal, baş ağrısı, mide bulantısı, titreme, terleme, titreme ya da uyku bozukluğu gibi çekilme belirtilerinin olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Analjezikler ağız kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, kuru ağız 2 haftadan daha uzun süre devam ederse, diş hekiminize danışın. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.