Torisel (temsirolimus) kullanır, dozaj, yan etkiler

Torisel nedir?

Torisel, renal hücreli karsinom olarak da adlandırılan böbrek kanseri tedavisinde kullanılır.

Torisel, bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Temsirolimusa alerjiniz varsa veya ciddi karaciğer hastalığınız varsa Torisel’i kullanmamalısınız. Hamileyseniz Torisel’i kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanın ve tedaviniz bittikten sonra en az 3 ay süreyle kullanın.

Önemli bilgi

Torisel’i kullanırken bir erkek çocuğu atıyorsa bebek doğum kusurlarına sahip olabilir. Tedaviniz sırasında gebelik önlemek için prezervatif kullanın. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra kondom kullanmaya en az 3 ay devam edin.

Torisel almadan önce, karaciğer hastalığı, yüksek kolestrol, diyabet, sirolimusa (Rapamune) karşı alerji veya kafa travması, felç veya beyin tümörü öyküsü varsa doktorunuza bildirin.

Torisel, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir. Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Canlı bir aşı almayın. Enfeksiyon bulguları gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Torisel ile etkileşime girebilecek birçok ilaç daha var. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini tutun ve sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına gösterin.

Torisel nasıldı?

Temsirolimusa alerjiniz varsa Torisel’i kullanmamanız gerekir.

Şiddetli karaciğer hastalığı.

Torisel’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

karaciğer hastalığı

böbrek hastalığı

Yüksek kolesterol veya trigliseritler (kandaki yağ türü)

diyabet

Kafa travması öyküsü, felç veya beyin tümörü; veya

Sirolimus (Rapamune) alerjiniz varsa.

Hamileyseniz Torisel’i kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken etkili doğum kontrolü kullanın ve tedaviniz bittikten sonra en az 3 ay süreyle kullanın.

Bir adam bu ilacı kullanırken bir çocuk babası olursa, bebek doğum kusurlarına sahip olabilir. Tedaviniz sırasında gebelik önlemek için prezervatif kullanın. Torisel’i kullanmayı bıraktıktan sonra en az 3 ay süreyle kondom kullanmaya devam edin.

Bir erkek veya bir kadın olsanız, Torisel’i alırken gebeliği önlemek için doğum kontrolünü kullanın. Her iki ebeveyn tarafından Torisel kullanımı doğum kusurlarına neden olabilir.

Temsirolimus’un anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Torisel IV vasıtasıyla bir damara enjekte edilir. Bu enjeksiyonu bir klinik veya hastane ortamında alacaksınız. İnfüzyon yavaşça verilmelidir ve tamamlanması 60 dakika kadar sürebilir.

Kanser ilerledikçe veya bu ilacın ciddi yan etkileri varsa, Torisel genellikle haftada bir kez verilir.

Torisel almaya devam ederken bazı yan etkileri önlemek için ilaç alabilirsiniz.

Torisel, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekecek. Böbrek fonksiyonunuzun da test edilmesi gerekebilir. Kanser tedaviniz bu testlerin sonuçlarına dayanarak ertelenebilir.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza temsirolimus kullandığınızdan vaktinizi söyleyin.

Böbrek Hücresi Karsinoması İçin Normal Erişkin Doz

Torisel doz bilgileri

Başlangıç ​​dozu: 25 mg, haftada bir kez 30 ila 60 dakikalık bir süre boyunca infüze edildi; Tedavi, hastalığın ilerlemesi veya kabul edilemez toksisite oluncaya kadar devam edebilir.

Torisel enjeksiyonunuz için bir randevuyu kaçırırsanız doktorunuzu arayın.

Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Enfeksiyon bulguları gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Greyfurt ve greyfurt suyu temsirolimus ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Torisel’i alırken greyfurt ürünlerinin kullanımından kaçının.

Bu ilaç vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bir doz aldıktan sonra en az 48 saat boyunca vücut sıvılarınızın ellerinizle veya diğer yüzeylerle temas etmesine izin vermeyin. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Torisel’i kullanırken “canlı” bir aşıyı almayın ve kısa bir süre önce canlı aşı alan biriyle temasa girmekten kaçının. Virüsün size aktarılma ihtimali var. Canlı aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci, rotavirüs, tifo, sarı humma, varisella (suçiçeği), zoster (zona) ve nazal grip (grip aşısı) bulunmaktadır.

Enjeksiyon sırasında bazı yan etkiler olabilir. Baş dönmesi, sıcak, eğlenceli, hafif başlı, nefes darlığı veya göğüs ağrısı ya da nefes darlığı hissediyorsanız bakıcıya derhal haber verin.

Torisel’e karşı herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Ani göğüs ağrısı veya rahatsızlık, hırıltı, kuru öksürük, nefes darlığı

Kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmek veya kusmak kahve gerekçesiyle benziyor

Bir doz özledimse ne olacak?

Kolay morarma, olağandışı kanamalar (burun, ağız, vajina veya rektum), mor veya kırmızı noktalar cildinizin altında

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Soluk cilt, hafif başlı hissetmek, hızlı kalp atış hızı, konsantre olmakta sorun

Enfeksiyon bulguları – ateş, şişmiş diş etleri, ağrılı ağız yaraları, yutulduğunda ağrı, deride yaralar, soğuk algınlığı veya grip belirtileri, öksürük, nefes darlığı

Torisel’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Böbrek problemi belirtileri – az veya hiç idrar yapmaz; Ağrılı veya zor idrara çıkma; Ayak veya ayak bileklerinde şişme

Yüksek kan şekeri – susuzluk artışı, idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt, bulanık görme, kilo kaybı; veya

Düşük potasyum – karışıklık, düzensiz kalp atış hızı, aşırı susama, artmış idrara çıkma, bacak rahatsızlığı, kas zayıflığı veya gevşek duygu.

Torisel yan etkileri

Diyare, şişme ve solunum problemleri gibi yan etkiler yaşlı erişkinlerde daha olası olabilir.

Ortak Torisel yan etkileri şunları içerebilir:

Hafif kaşıntı veya döküntü

Bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık

Şişme, hızlı kilo alma

Ağız yaraları veya ülserleri, tat hissi azalması

Baş ağrısı, eklem ağrısı

Burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük gibi soğuk algınlığı belirtileri

Ateş, zayıflık, grip belirtileri; veya

Anormal karaciğer veya böbrek fonksiyon testleri.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Birçok ilaç temsirolimus ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Tüm ilaçlarınızı ve özellikle Torisel ile tedavi sırasında kullanmaya başlamış veya durduğunuz doktorunuzu söyleyin, özellikle

Sarı Kantaron

Kan inceltici (varfarin, Coumadin, Jantoven)

Bir antibiyotik – klaritromisin, eritromisin, rifampisin, rifabutin

Antifungal ilaç – itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol

Bir antidepresan – sitalopram, esitalopram, fluoksetin (Prozac), nefazodon, paroksetin, sertralin

Hepatit C ilaçları boceprevir veya telaprevir

HIV veya AIDS ilaçları – atazanavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir, tenofovir ve diğerleri; veya

Nöbet ilacı – karbamazepin, fenobarbital, fenitoin.

Bu liste tam değildir ve birçok diğer ilaçlar temsirolimus ile etkileşim halindedir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

Torisel’i etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

4.03.2015-12-17, 04:09:43

Torisel (temsirolimus)

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Renal Hücre Karsinomu Avastin, Depo-Provera, Medroksiprogesteron, Provera, Opdivo, nivolumab, bevacizumab, Afinitor, Votrient, Sutent, everolimus, Nexavar, pazopanib, sorafenib, sunitinib, axitinib, Depo-Provera Kontraseptif, Lenvima, Cabometyx, cabozantinib, PegIntron, Lenvatinib, temsirolimus, Inlyta, aldesleukin