Topotekan (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve birçok yan etkisi olabilir. Bu ilacı almadan önce tüm riskleri ve faydaları anlamalısınız. Tedaviniz sırasında doktorunuzla yakın çalışmanız önemlidir.

Bu ilacı, yalnızca durumunuza olabildiğince yararlanabilmek için doktorunuzun talimatına uyarak uygulayın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Kapsülün tamamını suyla yıkayın. Açmayın, ezmeyin, kırmayın veya çiğneyin.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Kırılmış veya sızdıran kapsülleri tutmamaya özen gösterin. İçeriği cildinizdeki kapsülden alırsanız, alanı sabun ve su ile yıkayın ve derhal doktorunuzu arayın. İlaç gözünüze bulaşırsa, derhal en az 15 dakika hafifçe akan suyla yıkayın ve hemen doktorunuzu arayın.

Topotecan sıklıkla bulantı ve kusmaya neden olur. Hastalığı hissettirirse bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yollarını doktorunuza sorun.

Depolama

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacınızı aldıktan sonra kusarsanız, talimatlar için doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.