Topiramate (oral yol) tanım ve marka isimleri

Topiramat, belirli nöbet tiplerini (örneğin, kısmi nöbetler, tonik-klonik nöbetler veya Lennox-Gastaut sendromu) tedavi etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Bu ilaç epilepsiyi tedavi etmez ve sadece nöbetleri kontrol altına almaya çalışırsınız, nöbetleri almaya devam ettiğiniz sürece. Ayrıca migren baş ağrısı önlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yaşın 2 yaşın altındaki çocuklarda nöbetlerin tedavisinde topiramat kapsül veya tabletlerin veya Qudexy ™ genişletilmiş salınımlı kapsüllerin yaşı ile olan ilişkisi (tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında) ile ilgili ilişki konusunda uygun çalışmalar yapılmamıştır. . Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Yaşın 6 yaşından küçük çocuklarda nöbetlerin tedavisinde Trokendi ™ uzun süreli salimli kapsüllerin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır.

Tablet, Kapsül, Genişletilmiş Yayın; Kapsül

Yaşın 12 yaşından küçük çocuklarda migren baş ağrısının önlenmesi için yaş ile topiramat kapsüllerinin veya tabletlerin etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Alerjiler

Geriatrik popülasyonda yaşın topiramate etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, geriatrik spesifik problemlerin topraktamın yaşlı nüfustaki kullanımını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha fazladır; topiramat alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmalıdır.

Pediyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak kesinlikle önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye, aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar vermeye karar verebilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Dozlama

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu ilaç ilâç rehberi ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Topiramat yiyecek olsun veya olmasın alınabilir.

Trokendi XR ™ uzun süreli salınım kapsülünü tamamen yutun. Kapsülü açmayın, ezmeyin veya çiğnemeyin.

Qudexy ™ XR veya Topamax® ile alkol kullanmaktan kaçının veya Trokendi XR ™ kapsülünü almadan önce 6 saat sonra 6 saatten kaçının.

Tableti tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin. Tablet ağızda tutulursa veya çiğnenirse acı tadabilir.

Topamax® sprinkle kapsül veya Qudexy ™ XR uzun süreli salınımlı kapsül tamamen yutulabilir veya elbiseler gibi küçük miktarda (1 tatlı kaşığı) yumuşak yiyecek serpilerek serpilebilir. Çiğneme olmadan hemen yiyecek karışımını yutun. Karışımı daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

Böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olması için bu ilacı kullanarak ekstra su iç.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız mümkün olan en kısa sürede kullanın. Topamax® kapsül veya tabletinizin bir sonraki normal dozu azaldıysa, ilacı kullanmaya kadar bekleyin ve kaçırılan dozu atlayın.

1 dozdan fazla Topamax® kapsül veya tablet özlediyseniz, nasıl yeniden başlatılacağı ile ilgili talimatlar için doktorunuza danışın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Kayıp doz

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Depolama

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun düzenli ziyaretlerindeki ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Bu ilacı kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Östrojen içeren doğum kontrolü hapları topiramate alırsanız düzgün çalışmayabilir. Hamile kalmaktan kaçınmamak için doğum kontrol hapınızla birlikte ek bir doğum kontrol şekli kullanın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç görme değişikliklerine, sakatlıklara veya kararsızlığa, baş dönmesine, uyuşukluğa veya düşünce veya konuşmada sorunlara neden olabilir. Araç kullanmadan önce, sizin veya çocuğunuzun bu ilaca nasıl tepki vereceğinden emin olun, yüksek yerlerde tırmanmaya, yüzmeye veya uyarı olmadan, iyi koordine edilmiş veya düşünebiliyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın. iyi görmek.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler, saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, reçeteli ağrı kesici ilaçlar veya uyku ilaçları için antihistaminikler veya ilaçtır. Siz veya çocuğunuz topiramat kullanırken bu ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Eğer siz veya çocuğunuz bu ilaçla tedavi sırasında ve sonrasında göz çevresindeki görme veya ağrı değişiklikleri yaşarsanız, derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz, gözlerinizin bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesini isteyebilir.

Bu ilaç, vücudunuzun sıcaklığını artırmak için daha az ter yapabilir. Bu ilacı egzersiz veya sıcak havalarda aşırı ısınmamaya özen gösterin. Aşırı ısınma, sıcak çarpmasıyla sonuçlanabilir ve sıcak banyolar veya saunalar sizi baş döndürmeyebilir veya bayıltıcı olabilir.

Topiramat, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Çocuğunuz ya da bakıcıınız bu yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç mide bulantısı, kas titreme, nefes darlığı sorunları, yeme sorunları, hızlı kalp atışları, huzursuzluk ve karın ağrısı veya karın ağrısına neden olabilir. Siz veya çocuğunuz bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza bildirin. Metabolik asidoz (kanda fazla asit) olarak bilinen ciddi bir durumunuz olabilir.

Bu ilaç yavaş büyümeye neden olabilir. Çocuklar için, doktor çocuğun düzgün büyümesine dikkat etmek için boy ve kiloyu takip etmelidir.

Birden önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı kesmeyin. İlacın bir anda durdurulması, nöbetlerin dönmesine veya daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir. Doktorunuz siz veya çocuğunuzun durdurduğunuz miktarı kademeli olarak azaltmasını isteyebilir.

Siz veya çocuğunuz alışılmadık uyku hali, matlık, yorgunluk, zayıflık, halsizlik hissi, zihinsel depresyon veya anksiyete, kabuslar veya alışılmadık canlı düşler veya kusma geçiriyorsa doktorunuzla hemen görüşün. Bunlar hiperammonemik ensefalopati adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Siz veya çocuğunuzun ani sırt ağrısı, karın veya karın ağrısı, idrar yaparken ağrı veya kanlı veya koyu idrar varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar böbrek taşlarının semptomları olabilir.

Sizin veya çocuğunuzun cildi yanarken, sürünerek, kaşınıyorsa ya da topiramat kullandıktan sonra hissizleştiğinde, “pim ve iğneler” ya da karıncalanma hissiniz varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.