Tocilizumab (intravenöz yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun düzenli ziyaretlerindeki ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanmaya başlamadan önce tüberküloz için cilt testi yaptırmanız gerekir. Siz ya da evinizdeki herhangi bir kişi bir tüberküloz cilt testi için olumlu bir tepki yaşarsa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, enfeksiyon gelişme riskinizi artırabilir. Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanırken hastalanan veya enfeksiyona maruz kalan kişilerin yanında bulunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık yıkayın. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce herhangi bir enfeksiyona yakalanırsanız doktorunuza bildirin. Ayrıca hiç gitmeyeceğiniz bir enfeksiyondan ya da geri gelen bir enfeksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanmak, bazı kanserlere yakalanma riskinizi artırabilir. Sizin veya çocuğunuzun bu riskten endişesi varsa doktorunuzla konuşun.

Siz veya çocuğunuz gitmeyecek, kilo kaybı, gece terlemesi, ateş, titreme veya akıcı veya burun tıkanıklığı olan burun, baş ağrısı, bulanık görme gibi grip benzeri semptomlar yaşamaya başlarsa hemen doktorunuzu arayın. Veya genel olarak hasta hissetmek. Bunlar bir enfeksiyonunuz olduğunu gösteren işaretler olabilir.

Tocilizumab, enjeksiyonu alırken ya da aldıktan sonra 24 saat içinde baş dönmesi ve deri reaksiyonlarına (döküntü veya kaşıntı gibi) neden olabilir. Siz veya çocuğunuz bu semptomlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, derhal doktorunuz veya hemşiresinizle görüşün.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. İlaç aldıktan sonra, sizde veya çocuğunuzda döküntü, ürtiker, kaşıntı, yüzün şişmesi, dil ve boğaz varlığında, solunum sıkışması veya göğüs ağrısı varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, özellikle ülserler veya divertiküloz hikayeniz varsa, ciddi mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir. Siz veya çocuğunuz ciddi mide krampları veya ağrı, siyah, katran dışkıları, diyare, ateş veya bu tıbbın tedavisi sırasında bazen kanlı olan kusmaya başlamadan hemen doktorunuza danışın.

Siz veya çocuğunuz tocilizumab ile tedavi altına alınırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Tocilizumab vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilmesi gereken enfeksiyona yakalanma şansı vardır. Buna ek olarak, evde yaşayan diğer insanlara canlı aşılar (örn. Burun grip virüsü aşısı) da olmamalıdır. Canlı aşı alan kişilerde bulunmamaya çalışın. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Siz veya çocuğunuz bu önlemleri alamazsa, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmalısınız. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Tocilizumab enjeksiyonunu kullanmaya başlamadan önce çocuğunuzun aşılarının güncel olması gerekir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa çocuğunuzun doktoruna sormaya özen gösterin.

Bu ilaç kandaki kolesterol ve yağ seviyesini artırabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuz size kolestrolü ve yağları düşürmek için bir ilaç verebilir. Sizin veya çocuğunuzun endişesi varsa doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.