Tinnitus rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Kulaklarınızda çınlama denen kulak çınlaması kulaklarınızda böyle bir ses olmadığında sesi duymaktır. Kafanın içinden gelen bu ses, genellikle bir zil olarak tanımlanır, ancak aynı zamanda can sıkıcı bir tıslama, ıslık veya vızıltı biçimini de alabilir. Kulak çınlaması sabit olabilir veya gelip gidebilir .; Çoğu zaman, kulak çınlaması kulak probleminin bir belirtisidir, örneğin; Kulak tıkacı oluşumu; Yaşa bağlı işitme kaybı; Meniere hastalığı; Yüksek ses nedeniyle iç kulak hasarı; Ani bir basınç değişikliğinden kaynaklanan orta kulak hasarı (barotravma)

Belirtiler

Kulak çınması kendi başına bir belirti. Bununla birlikte, kulak çınlaması yapan kişiler de aşağıdakilere sahip olabilir; Uykusuzluk; Güçlük yoğunlaşıyor; Depresyon; Hüsran; Sinirlilik

Teşhis

Kulak çınlamasının nedeni belirlenmesi zor olabilir. Doktorunuz, iş yerinde veya evde yüksek sesle karşılaştığınıza ve tüm şifalı bitkileri ve takviyeleri de içerecek şekilde aldığınız ilaçları soracaktır. Balmumu tıkanık olup olmadığını veya kulak zarının anormal görünüp görülmediğini görmek için kulaklarınıza bakabilir. İşitme durumunuz etkilenirse, doktorunuz her bir kulaktaki işitme yeteneğinizi ölçmek için odyogram olarak adlandırılan bir işitme testinden geçmenizi isteyebilir.

Ne kadar sürer?

Neredeyse herkes, yaşamın bir noktasında kulaklarda birkaç zil çalıĢması yaşar ve genellikle bunlar tıbbi tedavi olmadan geçerler. Bununla birlikte, kulak çınlaması olan bazı insanlarda sorun, kalıcı rahatsızlık kaynağıdır.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Kulak çınmasını önlemenin en iyi yolu yüksek seslerden kaçınmaktır. Zincir testereleri, çim biçme makineleri ve yüksek hızlı elektrikli el aletleri gibi yüksek ekipmanları kullanırken kulak tıkacıları veya kulaklık takın.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Kulak çınmasının tedavisi nedene bağlıdır. Kulak çınlaması bir ilacın yan etkisi olan insanlar, ilaç durdurulduğunda veya dozaj azaltıldığında iyileşirler. Balmumu tıkanıklığının giderilmesi kulaktaki zil seslerini artırabilir. Kulak çınlaması Meniere hastalığından kaynaklandığında, kulak çınlaması hastalık tedavi edildiğinde bile genellikle kalır.

Ne zaman doktora gitmelisin

Tutarlı bir kulak çınlaması deseni fark ederseniz, doktorunuzla bir kulak muayenesi için randevu alın.

Prognoz

Kulak çınarının görünümü, nedene bağlıdır. Kulak çalkalanması veya kulak tıkanıklığı ile ilgili insanlarda, kulak tıkanıklığı çıkarıldığında veya ilaç kesildiğinde durum genellikle kaybolacaktır. Kulak çınlaması ani, yüksek ses ile ilgili kişilerde, kalıcı sesle ilişkili işitme kaybı olabilir, ancak kulak çınlaması kademeli olarak iyileşebilir.