Tindamax

Kronik olarak nitroimidazol sınıfında (metronidazol) başka bir madde ile tedavi edilen fare ve sıçanlarda kanserojenlik görülmüştür. Bu veriler tinidazol için rapor edilmemesine rağmen, gereksiz tinidazol kullanımı önlenmelidir.

Tindamax için kullanır

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Bu ilaç aynı zamanda bakterilerin neden olduğu vajinal enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Tinidazole sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yaşın 3 yaşın altındaki çocuklarda yaş ile tinidazolün etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir. Sadece jiardiasis ve amebiasis tedavisinde üç yaş ve üzerindeki çocuklarda kullanılır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda tinidazol kullanımını sınırlayacak geriatriya özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda tinidazol alan hastalarda doz ayarlaması gerektirebilen, yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri daha olasıdır.

Tindamax’ı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilaç midenizi rahatsız ederse, yemek veya atıştırmalık ile alınabilir. Mide rahatsızlığı (bulantı, kusma, mide ağrısı veya diyare) devam ederse, doktorunuza danışın.

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemenize yardımcı olması için, birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, bu ilacı tam zamanlı tedavi için kullanmaya devam edin. Bu ilacı çok erken almayı bırakırsanız belirtileriniz geri dönebilir.

Bazı enfeksiyon türlerinde, bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, gece ve gündüz eşit aralıklarla dozları almak en iyisidir. Örneğin, günde bir doz alacaksanız, dozlar yaklaşık 24 saat aralıklarla aralıklarla yerleştirilmelidir. Bu, uykunuzu veya diğer günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa ya da ilacınızı almak için en uygun zamanları planlamanıza yardım etmeniz gerekiyorsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bazı enfeksiyon türleri bir doz tinidazol ile tedavi edilir.

Tableti yutamıyorsanız, yapay kiraz şurubu içinde ezilmiş olabilir. Bu karışımı içmeden önce sallayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Tindamax’ın Doğru Kullanımı

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Bu ilacı hamileliğin ilk üç ayında (3 ay) almamanız gerekir. Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Ayrıca, bu ilacı kullanırken emzirmeyin. Emzirmeden önce bu ilacı almayı bıraktıktan sonra en az üç gün bekleyin.

Tinidazol bir vajinal mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Vajinanın veya dış cinsel organlarınızın kaşınması, cinsel ilişki sırasında ağrı ya da kokusuz veya hafif koku olmaksızın kalın, beyaz damak benzeri vajinal akıntı varsa lütfen doktorunuza danışın.

Alkollü içki içilmesi veya bu ilacı alırken propilen glikol içeren preparatların kullanılması mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı veya yüz kızarma veya kızarıklıklara neden olabilir. Diğer alkol içeren preparatlar (örneğin, iksirler, öksürük şurupları, tonikler) de sorunlara neden olabilir. Tinidazol almayı bıraktıktan sonra bu sorunlar en az 3 gün sürebilir. Ayrıca, bu ilaç alkollü içeceklerin farklı tadı vermesine neden olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken alkollü içecekleri içmeyin veya diğer alkol veya propilen glikol içeren preparatlar kullanmayın ve durdurduktan sonra en az 3 gün boyunca kullanmayın.

Bu ilacı trikomanyaz (erkeklerde ve kadınlarda seks organlarının bir enfeksiyonu) almak için kullanıyorsanız, doktorunuz herhangi bir belirtisi olmasa bile, cinsel eşinize tedavi gördüğünüz anda tedavi etmek isteyebilir. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında bir prezervatif (profilaktik) kullanmak da arzu edilebilir. Bu önlemler, eşinizi tekrar enfeksiyon bulaştırmamıza yardımcı olacaktır. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Tindamax Kullanılırken Önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Tindamax Yan Etkileri

Tindamax (tinidazol)

Onay Geçmişi 10+ yıl FDA onaylı 2004

Bakteriyel Vajinit metronidazol topikal, klindamisin, Cleocin, tinidazol

Trichomoniasis metronidazol, Flagyl, tinidazole, Flagyl IV

Giardiasis metronidazol, Flagyl, albendazole, tinidazole, nitazoxanide

Amebiasis doksisiklin, metronidazol, Flagil, tinidazol, Vibramisin, klorokin