Tetanoz immün globulin (intramusküler yol) tanımlama ve marka isimleri

Tetanoz immün globulin tetanoz enfeksiyonunu önlemek için kullanılır (ayrıca kilitli jaw olarak da bilinir). Tetanoz, kasılma (nöbetler) ve omurganın kemik kırıklarına neden olacak derecede güçlü olabilen ciddi kas spazmlarına neden olan ciddi bir hastalıktır. Tetanoz vakaların yüzde 30 ila 40’ında ölüm neden olur.

Son yıllarda, tüm tetanoz vakalarının üçte ikisi 50 yaş ve üzerindeki kişilerdeydi. Geçmişte bir tetanoz enfeksiyonu, gelecekte tetanozdan bağışıklık kazanmaz.

Tetanoz immün globulin, vücudunuza, tetanoz enfeksiyonuna karşı korumak için gereken antikorları vererek çalışır. Buna pasif koruma denir. Bu pasif koruma, vücudunuzun tetanoza karşı kendi antikorlarını üretene kadar vücudunuzu koruyacak kadar uzun sürer.

Tetanoz immün globulin, yalnızca doktorunuzun veya diğer sağlık profesyonellerinin gözetiminde veya onayı ile verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çözüm

Diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda Tetanoz immün globulinin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi bulunmamakla birlikte, bu tıbbın çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Alerjiler

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Diğer yaş gruplarında yaşlılarda tetanoz immün globulin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur. Bununla birlikte, yaşlı erişkinlerde tetanoz immün globulinin etkilerinin genç insanlardakinden farklı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Pediyatrik

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, tetanoz immün globülin kullanımını etkileyebilir. Başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Diğer Etkileşimler

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Dozlama

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.