Testosteron (burun yolları) önlemleri

Bu ilacı kullanırken doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Natesto®’yu burnunuza verilen diğer ilaçlarla birlikte (örn. Oksimetazolin) birlikte kullanmayın, doktorunuz tamam olduğunu söylemediği sürece.

Bu ilaç kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Testosteron, hamile bir kadın ilaçla temasa girerse doğum kusurlarına neden olabilir. Cinsel eşinizin hamile olup olmadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun. Bu ilacı kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç burun sorunlarına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken akan burun, tıkanıklık, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun rahatsızlığı, burun tıkanıklığı veya burun tıkanıklığınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç kan pıhtılaşması sorunlarına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kanı öksürme, kol veya bacağınızdaki uyuşukluk ya da zayıflık ya da vücudunuzun bir tarafında veya alt bacağınızda ağrı varsa doktorunuzla hemen kontrol edin (buzağı) .

Bu ilaç kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir. Kollarına, çene, sırt veya boyun, baygınlık, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, nefes darlığı, sorun görme ya da konuşma ya da olağan dışı terleme gibi göğüs ağrısı varsa doktorunuza hemen söyleyin.

Bu ilacı kullanırken kadın partneriniz ya da çocuğunuz erkek benzeri bir vücut değişikliği yapmaya başlarsa doktorunuza bildirin. Bu değişiklikler, yüzdeki kıl büyüme, daha derin bir ses veya sivilin belirgin bir artışını içerebilir. Değişiklikler aynı zamanda büyütülmüş bir penis veya klitoris, pubik kılların erken gelişimi, artmış ereksiyonlar veya cinsel arzu, agresif davranış ve kemik sorunları da içerebilir.

Bazı durumlarda, bu ilaç, erkeklerin sperm miktarını azaltabilir ve çocuk yeteneğini etkiler. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç bazı hastalarda sıvı tutulmasına (ödem) neden olabilir. Yüz, kollar, eller, alt bacaklar veya ayaklarda şişkinlik veya şişme, ellerin veya ayaklarda karıncalanma veya olağandışı kilo alımı veya kaybı varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, prostat kanserini saptamak için kullanılabilen prostat spesifik antijen (PSA) testinin sonuçlarını etkileyebilir. Tüm doktorlarınıza bu ilacı kullandığınızdan emin olun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.