Testis torsiyonu

Testiküler torsiyon, bir testis döndüğünde, kan dolaşımına getiren spermatik kordun bükülmesiyle oluşur. Azalan kan akışı ani ve sıklıkla şiddetli ağrıya ve şişmeye neden olur.

Testiküler torsiyon, 12-16 yaşları arasında en yaygındır, ancak herhangi bir yaşta, hatta doğumdan önce ortaya çıkabilir.

Testiküler torsiyon genellikle acil cerrahi gerektirir. Hızlı bir şekilde tedavi edilirse, testis genellikle kaydedilebilir. Ancak, kan akışı çok uzun süre kesildiğinde, bir testis çok hasar görebilir ve bu da alınması gerekir.

Testis torsiyonunun belirtileri ve semptomları arasında

Testiküler torsiyonu olan genç çocuklar genellikle gece yarısı veya sabahları skrotal ağrı nedeniyle uyanırlar.

Ani veya ağır testis ağrısı için acil bakım isteyin. Testiküler torsiyon varsa hızlı bir tedavi, testisin ciddi hasar görüp kaybedilmesini önleyebilir.

Tedavisi yapılmadan ortadan kaybolan ani testis ağrısı yaşadıysanız, acilen tıbbi yardım isteyin. Bu, bir testisin kendi başına katlandığı ve ardından açtığı (kesintili burulma ve bozulma) ortaya çıkabilir. Sorunun tekrar oluşmasını önlemek için cerrahiye sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Testis torsiyonu, testis karnından testisin içine kan getiren spermatik kord üzerinde döndüğünde oluşur. Testis birkaç kez dönerse, kan dolaşımı tamamen engellenebilir, bu da daha hızlı hasara neden olur.

Testis torsiyonunun neden ortaya çıktığı belli değil. Testis torsiyonu alan erkeklerin çoğu, testisin skrotumda serbestçe dönmesine izin veren kalıtsal bir özelliğe sahiptir. Bu kalıtsal durum her iki testis de etkilenir. Fakat özelliği olan her erkek testiküler torsiyona sahip olmayacaktır.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Testiküler torsiyon sıklıkla, birkaç saat sonra, testislerde veya uykuda hafif bir hasar meydana gelir. Ergenlik döneminde testisin soğuk sıcaklığı veya hızlı bir şekilde büyümesi de rol oynayabilir.

Yenidoğanlarda ve bebeklerde testiküler torsiyon

Testiküler torsiyon aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir

Testiküler torsiyon muhtemelen acil olarak ortaya çıkacak ve hazırlanmak için biraz zaman kaldı. Muhtemelen acil serviste veya aile doktorunuz tarafından görüleceksiniz. Ancak muhtemelen üriner sistem sorunları ve erkek cinsel organlarını etkileyen rahatsızlıklar (ürolog) konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünürsünüz.

Üroloğu görmeden önce önceden bir uyarı varsa, hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan ne beklemesi gerekiyor.

Randevunuzda soru sormaktan çekinmeyin. Doktorunuza sormanız gereken bazı sorular

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak endişelerinizin üzerine gitmek için daha fazla zaman tanıyabilir. Sorulabilir

Doktorunuz belirtilerinizin ve belirtilerin testis torsiyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulamak için size soru soracaktır. Doktorlar çoğunlukla testiküler torsiyonu, skrotum, testisler, karın ve kasıkların fiziksel bir muayenesi ile teşhis ederler.

Doktorunuz reflekslerini hafifçe sürtünerek veya uyluğunuzun iç kısmını etkilenen tarafa sıkıştırarak test edebilir. Normal şartlarda, testisin kontrakte olmasına neden olur. Testis torsiyonunuz varsa bu refleks oluşmayabilir.

Bazen tanıyı doğrulamak veya belirtileriniz için başka bir nedeni belirlemek için tıbbi testler gereklidir. Örneğin

Birkaç saat ağrıyorsanız ve fizik muayeneniz testis torsiyonunu gösteriyorsa, herhangi bir ilave test yapılmaksızın ameliyat edilmeniz gerekebilir. Ameliyatın gecikmesi, testisin kaybına neden olabilir.

Testis torsiyonunu düzeltmek için cerrahi gerekmektedir. Bazı durumlarda, doktor, testisin skrotumdan itilerek çözülmüş olabileceğini (manuel detorsiyon) gösterebilir. Ancak yine de torsiyon oluşumunu önlemek için cerrahiye ihtiyacınız olacaktır.

Testis torsiyonu için cerrahi genellikle genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında, doktorunuz skrotumunda küçük bir kesim yapacak, gerekirse spermatik kordonunu çözecek ve bir veya her iki testis de skrotumun içine dikecektir.

Testis çözülmez gider kaydedilme şansı o kadar artar. Ağrının başlangıcından altı saat sonra tedavi yapıldığında, testis çıkarılmasına ihtiyaç duyacağınız riski yüzde 5’dir. Ağrı başladıktan 48 saat sonra tedavide ortaya çıkması durumunda risk yüzde 90’a yükselir.

Testiküler torsiyon, yenidoğanlarda ve bebeklerde nadir görülür. Bebeğin testisi sert, şişmiş veya koyu renkte olabilir. Ultrason bebeğin skrotuma düşük kan akışı tespit etmeyebilir, bu nedenle testis torsiyonunu doğrulamak için cerrahi gerekebilir.

Bebeklerdeki testiküler torsiyon tedavisi tartışmalıdır. Bir erkek testiküler burulma belirtileri ve bulguları ile doğar, acil ameliyat için yardımcı olmak için geç olabilir ve genel anestezi ile ilişkili riskler vardır. Ancak acil ameliyat, bazen testisin tamamını veya bir kısmını kurtarabilir ve diğer testis torsiyonunu önleyebilir. Bebeklerdeki testis torsiyonunun tedavisi, gelecekteki erkek hormon üretimi ve doğurganlık problemlerini önleyebilir.

Strotumda döndürülebilen testislerin olması bazı erkekler tarafından kalıtım yoluyla alınan bir özelliktir. Bu özelliğe sahipseniz, testis torsiyonunu önlemenin tek yolu, her iki testisin de skrotumun içine eklenmesi için cerrahi yöntemdir.

Doktorunu ziyaret et