Terminalia: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Abhaya, Amandier Hindistan, Amandier Tropikal, Arale, Arjan des Indes, Arjuna, Axjun Argun, Badamier, Badamier chebule, Badamier GĂant, Baheda, Bahera, Bala Harade, Balera, Behada, Beleric Myrobalan, Belleric Myrobalan, Belliric Myrobalan, Bhibitak .. ; Tüm İsimler abhaya, Amandier Indien, Amandier Tropical, Arale, Arjan des Indes, Arjuna, Axjun Argun, Badamier, Badamier chebule, Badamier GĂant, Baheda, Bahera, Bala Harade, Balera, Behada, Beleric myrobalan, Belleric myrobalan, Belliric myrobalan görün Bhibitaki, Bibhitak, Bibitaki, Siyah myrobalan, Carambole Marron, Chebulic myrobalan, Chebulische, Safra fındık, mazı, Hara, Harad, Harada, Harade, Haritaki, Haritali, Harra, Harro, O li le, O Zi, Hirala, Hint Badem, Hint safra somun, Hint mazı, Hint safra somun, Mürekkep fındık, Jangalii merraba, Kadukka, Kadukkai, Kadukkaya, Kalidruma, Karkchettu, Karshaphala, Manja Lawai, Mirobalanos Ăndicos, Mirobaran hiçbir ki, Myrobalan, Myrobolan Bellirique, Myrobolan ChĂbule, Myrobalanenbaum, Pathya, Rispiger, Terminalia arjuna, Terminalia bellirica, Terminalia chebula, Terminalia chebulic, Thuulo merraba Tropikal Badem, Vibhitaki; gizle İsimler

Terminalia bir ağaçtır. Terminalia üç tür ilaç kullanılmaktadır. Bu türler Terminalia arjuna, Terminalia bellerica ve Terminalia chebula vardır; Kapha, pide ve vata: geleneksel Ayurveda tıbbında, Terminalia arjuna üç â € śhumorsâ € t dengelemek için kullanılır olmuştur. Ayrıca astım, safra kanalı bozuklukları, akrep sokmaları ve zehirlenmeler için kullanılır olmuştur; Terminalia Arjuna kabuğu öncelikle bir kalp çare olarak, 3000’den fazla yıldır Hindistan’da kullanılmaya başlanmıştır. Vagbhata adında bir Hintli doktor yedinci yüzyıldan 1930’lardan bu yana devam eden Terminalia üzerinde Milattan Sonra Araştırması kalp koşulları için bu ürünü kullanmak için ilk olarak kredi olmuştur, ancak çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir. Kalp hastalığı rolü varsa, hala belirsizdir; Bununla birlikte, insanlar bugün kalp hastalığı ve ilgili göğüs ağrısı, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol de dahil olmak üzere kalp bozukluğu ve kan damarları (kalp damar hastalıkları) için Terminalia Arjuna’ya kullanın. Ayrıca € T, ve earaches, dizanteri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH), üriner sistem hastalıkları ve cinsel isteği artırmak için, â € SA Su hap olarak kullanılır; Terminalia bellerica ve Terminalia chebula hem ishal ve kabızlık, hazımsızlık ve hem de dahil olmak üzere, yüksek kolesterol ve sindirim bozuklukları, için kullanılır. Ayrıca, HIV enfeksiyonu için kullanılmıştır; Terminalia bellerica karaciğer korumak ve solunum yolu enfeksiyonları, öksürük ve boğaz ağrısı dahil olmak üzere solunum yolu, tedavi etmek için kullanılır; Terminalia chebula dizanteri için kullanılır; Terminalia bellerica ve Terminalia chebula acıyan gözler için losyon olarak kullanılır; Terminalia chebula ayrıca bir gargara ve gargara olarak topikal olarak kullanılmaktadır; Intravajinal, Terminalia chebula vajinal enfeksiyonların tedavisi için bir şırınga olarak kullanılır; Geleneksel Ayurvedik tıpta, Terminalia bellerica Terminalia chebula ve Emblica officinalis ile bir arada bir “sağlık harmonizer” olarak kullanılmaktadır. Bu kombinasyon düşük kolesterol ve kalp dokusunun ölümü önlemek için kullanılır.

Terminalia kalbi teşvik yardımcı maddeler içerir. Aynı zamanda kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalbi yardımcı olabilir.

Muhtemelen Etkili fo; Göğüs ağrısı (anjina). Bazı araştırmalar, geleneksel ilaçlar ile ağızdan Terminalia alarak bir kalp krizi sonrasında göğüs ağrısı kişilerde belirtiler geliştirir gösterir; Konjestif kalp yetmezliği (CHF). Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca geleneksel ilaçlar ile ağızdan Terminalia alarak CHF olan kişilerde belirtiler geliştirir gösterir; Yetersiz Kanıt fo; kulak ağrıları; HIV enfeksiyonu; Akciğer koşulları; Şiddetli ishal; Idrar sorunları; Su tutma; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için Terminalia etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

3 ay veya daha az ağız yoluyla alındığında Terminalia arjuna OLASI GÜVENLİ olduğunu. Ancak tıbbi gözetim olmadan bunu kullanmıyorum. Bu kalbini etkileyebilir .; Yeterince Terminalia bellerica ve Terminalia chebula güvenliği hakkında bilinen değil. Daha bilinmektedir kadar kullanımını önlemek için en iyisidir; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik: Terminalia arjuna gebelik sırasında OLASI UNSAFE olduğuna dair kanıtlar vardır. Gebelik sırasında diğer iki türün güvenlik bilinmemektedir. Herhangi bir Terminalia türleri kullanmaktan kaçınmak en iyisidir; Emzirme: Eğer emzirme ise Terminalia güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Diyabet: Terminalia kan şekeri düzeyleri düşük olabilir. Diyabet ilaçları sağlık kuruluşu tarafından ayarlanması gerekebilir; Cerrahi: Terminalia kan şekeri seviyelerini azaltmak ve ameliyat sırasında kan şekeri kontrolü ile etkileşebilir. zamanlanmış ameliyattan önce Terminalia en az 2 hafta alarak durdurmak.

Şu anda TERMİNALİA Etkileşimler için hiçbir bilgiye sahip

Aşağıdaki dozlarda bilimsel Araştırma, incelenmiştir; Moût BY; geleneksel tedaviler ile birlikte bir kalp krizi sonrasında göğüs ağrısı tedavisi için: Terminalia toz kabuğu 500 mg günlük 8 saatte Arjuna; konjestif kalp yetmezliği için: Terminalia toz kabuğu 500 mg günlük 8 saatte Arjuna.

Referanslar

Hemraj, B., Singhai, A. K. ve Dixit, sıçanların lipid profili üzerine V. K. Etkisi Terminalia bir chebula meyve. Doğal TELAFİLERİN 200 Journal; 3: 31-35.

antimikrobiyal özellikleri için bazı Hint tıbbi bitkilerin Ahmed I., Mahmut, Z., ve Muhammed, F. Eleme. J Ethnopharmacol. 199; 62 (2): 183-193.

Ahn, MJ, Kim, CY Lee, JS, Kim, TG, Kim, SH, Lee, galloil ile CK Lee, BB, Shin, CG, Huh, H., ve Kim, J. inhibisyonu HIV-1 integraz Euphorbia pekinensis gelen Terminalia chebula ve flavonol glikozit Gallatlar gelen glikozlar. Planta Med 200; 68 (5): 457-459.

Amit, A., Saxena, VS, Pratibha, N. D’Souza, P., Bagchi, M., Bagchi, D., ve Stohs, SJ Mast hücre stabilizasyonu, lipoksigenaz önlenmesi, hyaluronidaz inhibisyonu, antihistaminik ve antispazmodik faaliyetler Aller-7, alerjik rinit için yeni bir botanik formülasyon. Uyuşturucu Exp.Clin Res. 200; 29 (3): 107-115.

Aqil, F., Han, M. S., Owais, M., ve Ahmed, bazı biyoaktif bitki I. Etkisi metisilin dirençli Staphylococcus aureus üreten beta-laktamaz klinik izolatların üzerinde ayıklar. J Temel Microbiol. 200; 45 (2): 106-114.

Arora, S., İngilizler, E., Kaur, S., Kaur, K., Sohi, R. S., Kumar, S. ve Verschaeve, tıbbi bitki genotoksisite L. değerlendirilmesi kuyruklu yıldız ve VITOTOX testleri ile ayıklar. J Environ.Pathol.Toxicol.Oncol 200; 24 (3): 193-200.

Badmaev, V. ve Nowakowski, gribe karşı epitel hücreleri, bir bitki kaynaklı biyolojik tepki modifiye Ledretan-96 A virüsü M. korunması. 200 Phytother.Res; 14 (4): 245-249.

Bhattacharya, S., Chaudhuri, S. R., Chattopadhyay, S., ve Bandyopadhyay, Sıçan İndometazin Bağlı gastrik ülser karşı bazı Hint Şifalı Bitkiler S. K. Şifa Özellikleri. J. Clin Biochem.Nutr 200; 41 (2): 106-114.

Buncar, İran folklorik tıpta kullanılan bitkiler tarafından Klotrimazol dirençli Candida albicans G. H. engellenmesi. Fitoterapia 200; 75 (1): 74-76.

Carounanidy, U., Satyanarayanan, R. ve Velmurugan bir diş taşına karşı madde olarak Terminalia chebula sulu ekstraktı A. Kullanım: klinik bir çalışma. Indian J Dent.Res 200; 18 (4): 152-156.

Cheng, H. Y, Lin, T. C., Yu, K. H., Yang, C.M., ve Lin, C. Antioksidan ve Terminalia chebula serbest radikal yutma faaliyetlerinin. Biol.Pharm.Bull. 200; 26 (9): 1331-1335.

D’Souza, P., Amit, A., Saxena, V. S. ve Bagchi, D., Bagchi, M. ve Stohs, Aller-7, alerjik rinit için yeni bir polyherbal formülasyonun S.J. Antioksidan özellikleri. İlaçlar Exp.Clin.Res. 200; 30 (3): 99-109.

fare tümör modeli sistemindeki derinliklerinde, G., Dhiman, M., Rao, benzo A. R. ve Kale, Triphala R.K. Kemopreventif potansiyeli (bileşik Hindistan ilaç) (a) piren indüklenen mide tümör oluşumu. J Exp.Clin Cancer Res 200; 24 (4): 555-563.

Dhanalakshmi, S., Devi R.S., Srikumar, R., Manikandan, S ve Thangaraj, sıçanlarda soğuk stres-kaynaklı davranışsal ve biyokimyasal verilere Triphala R. koruyucu etkisi. Yakugaku Zasshi, 200; 127 (11): 1863-1867.

Gandhi N. M. ve Nair, Terminalia chebula C. K. Radyasyondan korunma: Bazı mekanik yönleri. Mol.Cell Biochem. 200; 277 (1-2): 43-48.

Gao, H., Huang, Y. N., Gao, B. ve Kawabata, J. Chebulagic asit güçlü bir alfa-glukozidaz inhibitörüdür. Biosci.Biotechnol.Biochem. 200; 72 (2): 601-603.

Grover, I. S. ve Bala, Salmonella typhimurium Terminalia chebula (myroblan) S. antimutajen faaliyeti. Hint J Exp.Biol. 199; 30 (4): 339-341.

Han, S., Song, J., Qiao, C., Wong, L., ve Xu, hidroliz olabilen taninler chebulagic asit ve yüksek hızlı ters akım kromatografisi ile Terminalia chebula gelen chebulinic asit H. Hazırlayıcı izolasyon. J Sep.Sci 200; 29 (11): 1653-1657.

Juang, L.J. ve Sheu Ticari Fructus Chebulae kaynaklarının S.J. kimyasal belirlenmesi. Phytochem.Anal. 200; 16 (4): 246-251.

Juang, L.J., Sheu, S.J., ve Lin, Terminalia chebula Retz meyve hidrolize tanenler T.C. belirlenmesi. yüksek performanslı sıvı kromatografisi ve kapiller elektroforez ile. J Sep.Sci 200; 27 (9): 718-724.

Kaur, S. Grover, I. S., Singh, M., ve Kaur, Salmonella typhimurium Terminalia chebula gelen hidrolize tanenler S. Antimutagenicity. Mutat.Res 11-9-199; 419 (1-3): 169-179.

Kim, H.G., Cho, J. H., Jeong E.Y., Lim, J.H., Lee, G. H., ve Lee, H. G. Bağırsak bakterilere karşı Terminalia chebula meyve izole edilen aktif bileşenin aktivitesini Büyüme inhibe edici. J Gıda Prot. 200; 69 (9): 2205-2209.

Kumar, M.S., Kirubanandan, S., Sripriya, R. ve Sehgal, P.K. Triphala enfekte tam kalınlıkta deri yara iyileşmesini teşvik etmektedir. J Surg.Res. 200; 144 (1): 94-101.

& Lee, H, S., Jung, G. H., Yun, B.S., ve Lee, Terminalia chebula Retz gelen chebulic asit K. W. izolasyonu. ve izole sıçan hepatositlerde antioksidan etkisi. Arch.Toxicol. 200; 81 (3): 211-218.

Lee, H.S., Won, N.H., Kim, K. H., & Lee, H, Haz, W., ve Lee, in vivo ve in vitro olarak Terminalia chebula sulu ekstraktının, K. W. Antioksidan etkiler. Biol.Pharm.Bull. 200; 28 (9): 1639-1644.

Lee, S. H., ve Ryu, S. Y. Choi, S. U., Lee, C. O. ve Ahn J.W. hidrolize edilebilir tanen ve ilgili bileşik, Terminalia chebula meyvelerinden sitotoksik aktiviteye sahiptir. İlaç Araştırma (Kore) 199 Arşivleri; 18: 118-120.

Lee, SI, Hyun, PM Kim SH, Kim, KS, Lee, SK, Kim, BS, Maeng PJ ve Lim, doğal ekranlı chebulagic asit ile başlayan ve kollajen ile indüklenen artritin ilerlemesinde JS Bastırma ürün kütüphanesi. Arthritis Rheum. 200; 52 (1): 345-353.

MALEKZADEH, F., Ehsanifar, H., shahamat, M., Levin, M., ve Colwell, Helicobacter pylori’ye karşı siyah Myrobalan’dan (Terminalia chebula Retz) R. R. antibakteriyel aktivitesi. Int.J Antimicrob.Agents 200; 18 (1): 85-88.

Meena, A. K., Bansal, P., Kaya S., Rao, M., M. ve Garg, yaygın olarak kullanılan şifalı bitkiler ağır metal V. K. Tahmini: Bir pazar sepeti anket. Environ.Monit.Assess. 12-18-200;

Moeslinger, T., Friedl, R., Volf, I., Brunner, M., Koller, E. ve Spieckermann, makrofaj hücre çizgisinde bitkisel hazırlık Padma 28 indüklenebilir nitrik oksit sentez P.G. inhibisyonu. Can.J Physiol Pharmacol. 200; 78 (11): 861-866.

Murali, Y. K., Anand P., Tandon, V., Singh, R., Chandra, R., ve Murthy, Terminalia chebula Retz P. S. Uzun vadeli etkiler. hiperglisemi ve ilgili hiperlipidemi, doku glikojen içeriğine ve streptozotosin kaynaklı diyabetik sıçanlarda insülin in vitro sürümü. Exp.Clin Endocrinol.Diabetes 200; 115 (10): 641-646.

Na, M., Bae, K., Kang, SS, Min, BS, Yoo, JK, Kamiryo, Y., Senoo, Y., Yokoo, S ve Miwa, oksidatif stres ve önleyici etkisi N. sitoprotektif etkisi Terminalia chebula meyve hücresel yaşlanma üzerine. 200 Phytother.Res; 18 (9): 737-741.

Nadar, T. S. ve Pillai, sıçanlarda sisteaminden kaynaklı duodenum ülseri gelen kurtarma sırasında Brunner bezlerinin beta-glukuronidaz aktivitesi üzerine ayurvedik ilaçların M. M. Etkisi. Hint J Exp.Biol. 198; 27 (11): 959-962.

Naik, G. H., Priyadarsini, K. I. Bhagirathi, R. G., Mishra, B., Mishra, K. P., Banavalikar, M., M. ve Mohan, H. in vitro antioksidan çalışmaları ve Triphala, bir ayurveda formülasyonu ve bileşenlerinin serbest radikal reaksiyonları. 200 Phytother.Res; 19 (7): 582-586.

Naik, G. H., Priyadarsini, K.I., Naik, D.B., Gangabhagirathi, R., ve Mohan, güçlü bir antioksidan ve olası radioprotector olarak Terminalia chebula sulu ekstraktı H. çalışmalar. Phytomedicine. 200; 11 (6): 530-538.

Naik, G. H., Priyadarsini, K.I., Satav, J.G., Banavalikar, M.M., Sohoni, D.P., Biyani, M.K., ve Mohan, Ayurvedik tıpta kullanılan tek tek bitkisel bileşenlerin H. karşılaştırmalı antioksidant faaliyeti. Phytochemistry, 200; 63 (1): 97-104.

Parekh, J. ve Chanda Terminalia chebula Retz antimikrobiyal aktivitesi S. değerlendirilmesi. farklı çözücüler meyve. Otlar, Baharatlar, ve Şifalı Bitkiler 200 Journal; 13 (2): 107-116.

Patel, R.K., Gondaliya, D.P. ve Subramanian, ticari “Haradae” (Terminalia chebula) S. değerlendirilmesi. Doğal Ürünler Hint Dergisi (Hindistan) 200; 19: 511-518.

Prasad, L, Hüsamettin, Han T. Jahangir, T, ve Sultana, nikel klorür kaynaklı oksidatif stres ve erkek Wistar farelere, tümör promosyon tepkisine karşı Terminalia chebula S. Chemomodulatory etkileri. J izini Elem.Med Biol. 200; 20 (4): 233-239.

Prasad, L, Han, T.H. Jahangir, T, ve Sultana, DAN / Fe-NTA S. kanserojenik Yürürlükten Kaldırma yanıt oksidatif hasar ve Wistar sıçanlarının böbrek Terminalia chebula ile daha sonraki hücre çoğalması cevabı indükledi. Pharmazie 200; 62 (10): 790-797.

Pratibha, N., Saxena, V. S. ve Amit, A., D’Souza, P., Bagchi, M. ve Bagchi, Aller-7, alerjik rinit için yeni bir polyherbal formülasyon D. Anti-inflamatuar aktiviteler. Int J Doku tepki. 200; 26 (1-2): 43-51.

Rani P. ve Khullar, çoklu ilaca dirençli Salmonella typhi karşı gösterdiği anti-enterik potansiyel bazı tıbbi bitkilerin N. Antimikrobiyal değerlendirilmesi. 200 Phytother.Res; 18 (8): 670-673.

Rao, N. K. ve Nammi S. Antidiyabetik ve Terminalia chebula Retz kloroform ekstresi böbrek koruyucu etkileri. streptozotosin indüklenmiş diyabetik sıçanlarda tohumları. BMCplement 200 Altern.Med; 06:17.

Sabu, M.C. ve Kuttan, R. anti-diyabetik ilaç bitkilerinin aktivitesi ve antioksidan özelliği olan ilişkisi. J Ethnopharmacol. 200; 81 (2): 155-160.

Saleem, A., Ahotupa, M., ve Pihlaja, K. Toplam fenolik konsantrasyon ve Pakistan tıbbi bitkilerin özlerinin antioksidan potansiyel. Z.Naturforsch.C. 200; 56 (11-12): 973-978.

Saleem’i A., Husheem, M., Härkönen, S. ve Pihlaja kanser hücresi ham ekstre büyüme ve Terminalia chebula Retz fenoliklerin K. inhibisyonu. meyve. J Ethnopharmacol. 200; 81 (3): 327-336.

Saravanan, S., Srikumar, R., Manikandan, S. ve jeya, Parthasarathy N. ve Sheela, deneysel olarak hypercholesteremic sıçanlarda Triphala Devi R. etkinin. Yakugaku Zasshi, 200; 127 (2): 385-388.

Senthilkumar, G. P. ve Subramanian, Terminalia antioksidan potansiyeli S. değerlendirilmesi streptozotosin kaynaklı diyabetik sıçanlarda meyve çalışmalarını chebula. Farmasötik Biyoloji (Hollanda), 200; 45: 511-518.

Shin TY, Jeong, HJ, Kim, DK, Kim, SH, Lee, JK, Kim, DK, Chae, BS, Kim, JH, Kang, HW, Lee, CM, Lee, KC, Park, ST, Lee, EJ, Lim, JP, Kim, HM, ve Lee, sistemik ve lokal anafilaksi ilgili Terminalia chebula suda çözünür fraksiyonunun YM inhibitör etkisi. J Ethnopharmacol. 200; 74 (2): 133-140.

Shivaprasad, H.N., Kharya, M.D., Rana, A. C ve Mohan, Terminalia chebula sulu ekstraktı S. Preliminary immunodulatory aktiviteler. Farmasötik Biyoloji (Hollanda), 200; 44: 32-34.

Sohni, Y. R. ve Bhatt, deneysel karaciğer amibiyazisde ve immünomodülasyon çalışmalarında ham ekstre formülasyonunun R.M. etkinlik. J Ethnopharmacol. 199; 54 (2-3): 119-124.

Srikumar, R., jeya, Parthasarathy N., ve Seçil, nötrofil fonksiyonları üzerine Triphala Devi R. İmmünomodülatuar etkinlik. Biol.Pharm.Bull. 200; 28 (8): 1398-1403.

Srikumar, R., Parthasarathy, N.J., Manikandan, S. ve Narayanan G.S. ve Sheeladevi, oksidatif stres ve sıçanlarda parazit strese karşı hücre aracılı immün yanıtı Triphala R. etkisi. Mol.Cell Biochem. 200; 283 (1-2): 67-74.

Srikumar, R., Parthasarathy, NJ, Shankar, EM, Manikandan, S., Vijayakumar, R., Thangaraj, R., Vijayananth, K., Sheeladevi, R. ve Rao triphala büyüme önleyici faaliyetleri UA Değerlendirilmesi HIV ile enfekte hastalardan sık rastlanan bakteriyel izolatların karşı. Phytother.Res. 200; 21 (5): 476-480.

Suchalatha, S. ve Shyamala Devi, isoproterenol ile oluşturulan deneysel miyokard hasarı karşı Terminalia chebula C., S. koruyucu etkisi. Hint J Exp.Biol. 200; 42 (2): 174-178.

Suguna, L., Singh, S., Sivakumar, P., Sampath, S. ve Chandrakasan, dermal Terminalia chebula G. etkisi farelerde yara iyileşmesi. 200 Phytother.Res; 16 (3): 227-231.

Suryadevara, P. Mithravinda Mohan, Y. S., Choudhury, R. ve Reddy, M. Antimikrobiyal gücü ve Emblica officinalis ve Terminalia chebula (MAPS-P-411) sulu ekstrelerinin sinerjistik aktivite. Uluslararası Eczacılık Federasyonu Dünya Kongresi 200; 62: 134.

Tamhane, M.D., Thorat, S.P., Rege, N. N. ve Dahanukar, gastrik boşalma ile ilgili Terminalia chebula oral uygulama S.A. etkisi: Deneysel çalışma. J 199 Postgrad.Med; 43 (1): 12-13.

Tasaduq, S.A., Singh K., Sethi, S. ve Sharma S.C., Bedi, K.L., Singh, J. Jaggi, B.S., ve Johri, R.K. Hepatocurative ve HP-1, bir polyherbal Phytomedicine antioksidan profili. Hum Exp.Toxicol. 200; 22 (12): 639-645.

Tasduq, S.A., Singh K., Satti, N. K., Gupta, D.K., Suri, K.A. ve Johri, R.K. Terminalia chebula (meyve) kombinasyon halinde rifampisin, izoniazid ve pirazinamid alt kronik uygulamasının neden olduğu karaciğer toksisitesi önler. Hum Exp.Toxicol. 200; 25 (3): 111-118.

Vonshak, A., barazani, O., Sathiyamoorthy, P., Shalev, R., Vardy, D., ve Golan-Goldhirsh, deri patojenlere karşı antifungal aktivite için Güney Hint şifalı bitkiler Eleme A.. 200 Phytother.Res; 17 (9): 1123-1125.

Zhang, X. Chen, C., O, S, ve Ge, F [Terminalia chebula ve GC-MS analizi yağ yağ süperkritik CO2 sıvı ekstraksiyonu]. Zhong.Yao Cai. 199; 20 (9): 463-464.

Anand KK, Singh B Saxena AK ve diğ. 3,4,5-Trihidroksi benzoik asit (gallik asit), Terminalia belerica-biyo-deney kılavuzlu faaliyet meyve hepatoprotektif prensibi. Pharmacol Res 199; 36: 315-21.

Arseculeratne SN, Gunatilaka AA, Panabokke RG. Sri Lanka tıbbi bitkilerin Çalışmaları. Bölüm 14: bazı geleneksel şifalı otlar toksisitesi. J Ethnopharmacol 198; 13: 323-35.

Bajpai M, Pande A, Tewari SK, Prakash D. Fenolik içerikleri ve bazı yiyecek ve şifalı bitkiler antioksidan aktivitesi. Int J Food Sci Nutr 200; 56: 287-91.

Bharani A, Ganguly A Bhargava KD. Ciddi refrakter kalp yetmezliği olan hastalarda Terminalia Arjuna sıhhi etkisi. Int J Cardiology 199; 49: 191-9.

Şifalı Bitkiler Chevallier A. Ansiklopedisi. New York, NY: DK Yayıncılık, 1996.

Dwivedi S, Agarwal MP. Koroner arter hastalığında Terminalia Arjuna, yerli bir ilacın antianjinal ve kalbi etkiler. J Doktorlar Hindistan Doç 199; 42: 287-9.

Dwivedi S, koroner arter hastalığı Terminalia Arjuna Jauhari R. yararlı etkileri. Hint Kalp J 199; 49: 507-10.

El-Mekkawy S Meselhy MR Kusumoto BT, et al. insan immün yetmezlik virüsü Mısır halk ilaçların önleyici etkileri (HIV) ters transkriptaz. Chem Pharm Bull (Tokyo) 199; 43: 641-8.

Hamada, S, Kataoka t, Woo JT, et al. CTL aracılı sitotoksisite üzerinde gallik asit ve chebulagic asit immünosupresif etkiler. Biol Pharm Bull 199; 20: 1017-9.

Jagtap AG, Karkera SG. Terminalia sulu ekstraktı potansiyel bir diş taşına karşı madde olarak chebula. J Ethnopharmacol 199; 68: 299-306.

Kurokawa M Nagasaka K Hirabayashi T, et al. in vitro ve in vivo olarak, herpes simplex virüsü tip 1 enfeksiyonuna karşı asiklovir ile kombinasyon halinde geleneksel bitkisel ilaçların etkinliği. Antiviral Res 199; 27: 19-37.

Pettit GR, Hoard MS Doubek DL, et al. Antineoplastik ajanlar 338. kanser hücre büyümesini önleyici. Terminalia Arjuna (Combretaceae) bileşenleri. J Ethnopharmacol 199; 53: 57-63.

Phadke SA, Kulkarni SD. Terminalia chebula, Eclapta alba ve Ocimum kutsal in vitro antibakteriyel aktivitenin taranması. Indian J Med Sci 198; 43: 113-7.

RAM, Lauria P Gupta R, ve ark. Terminalia ve hipokolesterolemik etkileri ağaç kabuğu Arjuna. J Ethnopharmacol 199; 55: 165-9.

Sato, Y, Oketani lH, Singyouchi K, ve diğerleri. Ekstraksiyon ve Terminalia chebula RETS etkin antimikrobiyal bileşenlerin saflaştırılması. metisilin dirençli Staphylococcus aureus karşı. Biol Pharm Bull 199; 20: 401-4.

Shaila HP, Udupa SL, Udupa AL. deneysel olarak ateroskleroz üç yerli ilaçların, hipolipidemik aktivite. Int J Cardiology 199; 67: 119-214.

ShirakV K, Yukawa T, Kurokawa M, Kageyama S. [Sitomegalovirüs enfeksiyonu ve bitkisel ilaçlar ile olası tedavi]. Nippon Rinsho 199; 56: 156-60.

Suthienkul, O, Miyazaki, O, Chulasiri M, et al. Tay otlar ve baharatlar retroviral ters transkriptaz inhibitör aktivitesi: Moloney kemirgen lösemi, viral enzim ile tarama. Güneydoğu Asya J Trop Med Halk Sağlığı 199; 24: 751-5.

Thakur CP, Thakur B, Singh S, et al. Ayurvedik ilaçlar Haritaki, Amala ve Bahira tavşanlarda kolesterol kaynaklı aterosklerozun azaltır. Int J Cardiology 198; 21: 167-75.

Yukawa TA, Kurokawa M, Şato, H, ve ark. Geleneksel otlar ile sitomegalovirüs enfeksiyonu profilaktik tedavisi. Antiviral Res 199; 32: 63-70.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon