Terbinafin (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Broşürdeki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Terbinafin tabletleri yiyecekle veya boş karnıyla alınabilir. Bununla birlikte, terbinafin oral granülleri yiyecekle birlikte almak en iyisidir.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, semptomlarınızın düzelmeye başlaması veya birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, bu ilacı tam zamanlı tedavi için kullanmanız çok önemlidir. Temizlemek mantar enfeksiyonları çok yavaş olabileceğinden, bu ilacı birkaç hafta veya ay süreyle almanız gerekebilir. Bu ilacı çok erken almayı bırakırsanız belirtileriniz geri dönebilir.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, dozları her gün aynı saatte almanız en iyisidir. İlacınızı almak için en uygun zamanın planlanmasında yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Oral granülleri kullanıyorsanız içeriğini bir kaşık puding veya püre patates gibi asitli olmayan diğer yumuşak yiyeceklere serpebilirsiniz. Bu karışım çiğneme olmaksızın derhal yutulmalıdır. Ela veya meyve bazlı gıdaları kullanmayın. Her dozda iki paket oral granül paketine ihtiyacınız varsa, iki paketin içeriğini bir kaşık veya iki kaşık asitli olmayan gıda üzerine serpebilirsiniz.

Depolama

Bu ilacı kullanırken kafeinden (kahve, soda, çikolata) kaçının. Terbinafin, kafeinin vücudunuzda her zamankinden daha uzun süre kalmasına neden olabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bir miktar terbinafin tableti kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alın. Bir sonraki düzenli dozunuz 4 saatten azsa, ilacı kullanana kadar bekleyin ve kaçırdığınız dozu atlayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.