Tenuate: kullanımları, dozu, yan etkileri ve uyarıları

Tenuate nedir?

Tenuate obezitenin tedavisinde diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır.

Tenuate, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Tenuate’i diğer diyet hapları veya iştah bastırıcılarla birlikte kullanmak ciddi veya hayatı tehdit eden tıbbi problemlere neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece Tenuate’i alırken başka diyet ilaçları kullanmayın.

Önemli bilgi

Diethylpropion’a alerjiniz varsa ya da pulmoner hipertansiyon, ciddi koroner arter hastalığı, glokom, aşırı aktif tiroid, kontrol edilemeyen yüksek tansiyonunuz, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı öyküsü varsa, eğer terleme ederseniz, ya da terapiye devam ederseniz Tenuate almamanız gerekir. Başka diyet hapları almak. Furazolidon (Furokson), izokarboksazid (Marplan), fenelzin (Nardil), rasagilin (Azilect), selegilin (Eldepryl, Emsam, Zelapar) veya tranilsipromin (Parnat) gibi bir MAO inhibitörü kullandıysanız, Tenuate’i kullanmayın. 14 gün. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tenuate’e başlamadan önce, kalp mırıltısı, kalp kapak bozukluğu, kalp ritim bozukluğu, epilepsi veya son 12 ay içinde başka diyet hapları almışsanız doktorunuza bildirin.

Tenuate görüş bulanıklığına neden olabilir ve düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Dietilpropion aynı zamanda aşırı yorgunluğun semptomlarını gizleyebilecek huzursuz duygulara neden olabilir. Sürerken ya da dikkatli olmanızı ve net olarak görebilmenizi gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olmanız gerekir. Tenuate alışkanlığa dayalı olabilir ve yalnızca reçete edilen kişi tarafından kullanılmalıdır. Tenuate’i başkalarının alamadığı güvenli bir yerde saklayın.

Tenuate’i uzun süre kullandıktan sonra aniden kullanmayı bırakmayın veya hoşlanmayan çekilme belirtileri yaşayabilirsiniz. Tenuate’i kullanmayı bıraktığınızda çekincelerden nasıl kaçınacağınızı doktorunuza sorun.

Bu ilacı almadan önce

Tenuate’i diğer diyet hapları veya iştah bastırıcılarla birlikte kullanmak ciddi veya hayatı tehdit eden tıbbi problemlere neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece Tenuate’i alırken başka diyet ilaçları kullanmayın. Dietilpropion veya benzeri ilaçlara (uyarıcılar, diyet hapları, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları) alerjiniz varsa veya bu ilaçları almıyorsanız, bu ilacı almamanız gerekir.

Pulmoner hipertansiyon

Ciddi koroner arter hastalığı (sertleştirilmiş arterler)

Glokoma

Aşırı aktif tiroid

Ağır veya kontrolsüz yüksek tansiyon

Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı öyküsü

Eğer ajite durumdaysanız; veya

Eğer başka bir iştah bastırıcı veya diyet hapı alıyorsanız.

Furazolidon (Furokson), izokarboksazid (Marplan), fenelzin (Nardil), rasagilin (Azilect), selegilin (Eldepryl, Emsam, Zelapar) veya tranilsipromin (Parnat) gibi bir MAO inhibitörü kullandıysanız, Tenuate’i kullanmayın. 14 gün. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tenuate’i güvenli bir şekilde alabildiğinizden emin olmak için, bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin.

Kalp mırıltısı, kalp kapak bozukluğu veya kalp ritim bozukluğu

Epilepsi veya diğer nöbet bozukluğu; veya

Son 12 ay içinde başka diyet hapları almışsanız.

Tenuate alışkanlığı oluşturabilir ve sadece kendisi için öngörülen kişi tarafından kullanılmalıdır. Tenuate’i başkasıyla, özellikle de madde bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. İlacı başkalarının alamadığı bir yerde tutun.

Hükümetin gebelik kategorisi B. Tenuate’in doğmamış bir bebeğe zarar vermesi beklenmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Dietilpropion anne sütüne geçebilir ve bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız, Tenuate’i doktorunuza söylemeden kullanmayın. Bu ilacı 16 yaşından küçük bir çocuğa vermeyin.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Tenuate’i aynen reçete edildiği gibi al. Asla Tenuate’ı daha büyük miktarlarda veya doktorunuzun önerdiği süreden daha uzun süre almazsınız. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin. Açlığınızı gidermek için ilaç çalışmayı bırakmış gibi görünüyorsa doktorunuza bildirin.

Düşük kalorili bir diyet ile birlikte 4 hafta ilaç aldıktan sonra en az 4 kilo vermezseniz doktorunuza bildirin.

Tenuvayı nasıl alayım?

Tenuate genellikle midmorning’de günde bir kez alınır.

Kontrollü bir şekilde bırakılan tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Hepsini yutun. Hapı kırmak veya açmak, ilacın bir anda çok fazla bırakılmasına neden olabilir.

Tenuate’i nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Her yeni şişeden alınan ilaç miktarını takip edin. Tenuate istismar uyuşturucusudur ve birisinin ilacını yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığının farkında olmalısınız.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Eğer zaten akşamları kaçırılmış doz geçmek. Bir sonraki dozunu almak için ertesi sabaha kadar bekleyin. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri, bu ilaç kılavuzunda listelenen yan etkilerin ciddi biçimlerini içerebilir.

Tenuate görüş bulanıklığına neden olabilir ve düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Tenuate, aşırı yorgunluğun belirtilerini gizleyebilecek huzursuz duygulara neden olabilir. Sürerken ya da dikkatli olmanızı ve net olarak görebilmenizi gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olmanız gerekir. Alkol tüketimi Tenuate’in bazı yan etkilerini artırabilir.

Tenuate’e karşı şu alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Tenuate’i kullanmayı bırakın ve ciddi bir yan etkisi varsa derhal doktorunuzu arayın.

Hızlı, pounding veya düzensiz kalp atışları

Göğüs ağrısı, nefes darlığı hissi (hafif egzersizle bile olsa)

Bir doz özledimse ne olacak?

Sanki geçebileceğini hissetmek

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ayak bileklerinde veya ayaklarınızda şişme

Karışıklık, halüsinozasyonlar, olağandışı düşünceler veya davranış

Ne kaçmalıyım?

Nöbet (konvulsiyonlar)

Kontrol edemediğiniz kas hareketleri; veya

Ani uyuşma veya zayıflık, özellikle vücudun bir tarafında.

Tenuate yan etkileri

Daha az ciddi Tenuate yan etkileri şunları içerebilir:

Mide bulantısı, kusma, diyare, karnı karışıklık

Baş ağrısı, bulanık görme

Sinirlilik, endişe veya sinirlilik hissi

Uyku sorunları (uykusuzluk)

Baş dönmesi, uyuşukluk, yorgun duygu

depresyon hali

Kuru ağız, ağzınızda hoş olmayan bir tat

Cinsel dürtü azaldı; veya

Hafif kaşıntı veya döküntü.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Özellikle kullandığınız diğer tüm ilaçları doktorunuza bildirin

Insülin veya oral diyabet ilaçları

Tansiyon ilaçları; veya

Uyarıcılar, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) tıbbı, örneğin Adderall veya Ritalin.

Bu liste tam değildir ve diğer uyuşturucular Tenuate ile etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

Feragat: Verilen bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterildi, ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan uyuşturucu bilgileri zaman açısından hassas olabilir. Multum’un uyuşturucu bilgileri, ruhsatlı sağlık uygulayıcılarına hasta bakımında ve / veya sağlık çalışanlarının uzmanlığına, becerisine, bilgisine ve yargısına ek olarak değil de bu hizmeti gören tüketicilere hizmet etmek için yardımcı olmak için tasarlanmış bilgi kaynağıdır. Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için herhangi bir uyarı bulunmamasının, herhangi bir hastada ilaç veya ilaç kombinasyonunun güvenli, etkili veya uygun olduğunu belirtmek için yorumlanmaması gerekir. Buradaki bilgiler, olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya ters etkileri kapsamamaktadır.

5.02.2013-12-03, 3:26:44

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Tenuate’i etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Obesite Alli, phentermine, amfetamin, Contrave, metamfetamin, Belviq, Saxini, Adipex-P, Qsymia, liraglutide, orlistat, Desoxyn, Xenical, Evekeo, phendimetrazine, phentermine / topiramat, Meridia, dietilpropion, Fastin, sibutramin, lorcaserin, benzphetamin, Bontril Yavaş Bırakma, bupropiyon / naltrekson, hoodia

Tenuat (dietilpropion)