Tenofovir (oral yol) tanım ve marka isimleri

Tenofovir, insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu enfeksiyonun tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. HIV, edinilmiş immün yetmezlik sendromuna (AIDS) neden olan virüstür.

Tenofovir, HIV enfeksiyonunu veya AIDS’i tedavi edemez veya önlemeyecektir. HIV’in çoğalmasını önler ve bağışıklık sisteminin tahrip edilmesini yavaşlatır. Bu, AIDS veya HIV hastalığına genellikle bağlı sorunların gecikmesine yardımcı olabilir. Tenofovir, HIV’i diğer insanlara yaymaktan alıkoyamaz. Bu ilacı alan insanlar genellikle AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili bazı sorunlara sahip olmaya devam edebilir.

Tenofovir aynı zamanda kronik (uzun vadeli) hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonunu tedavi etmek için de kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanım ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, tenofovir aşağıdaki tıbbi duruma sahip belirli hastalarda kullanılır

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Tablet; Toz

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Alerjiler

Tenofovir’in 2 yaşından küçük çocuklarda HIV enfeksiyonu tedavisi için yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Pediyatrik

12 yaşından küçük ve 35 kilogramın (kg) ağırlığındaki çocuklarda tenofovirin hepatit B enfeksiyonunun tedavisi üzerindeki etkisinin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriyatrik

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, tenofovirin yaşlı insanlarda kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp sorunları olması muhtemel; bu, tenofovir alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Dozlama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha sık almayın ve doktorunuzdan daha uzun süre almayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Yeni bilgi olması durumunda reçetenizi tekrar doldurduğunuzda tekrar okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Tenofovir’i kombinasyon rejiminin bir parçası olarak almak önemlidir. Doktorunuzun reçetelediği tüm ilaçları doğru zamanında alın. Bu, ilaçlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Siz veya çocuğunuz daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, tam zamanlı tedavi için tenofovir kullanmaya devam edin. Önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. İlaç arzınız azaldıklarında, vaktinden önce doktorunuza veya eczacınıza başvurun. İlacın bitmesine izin vermeyin.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Tabletleri yutamayan hastalar için derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz ağız tozunu almanızı isteyebilir.

Oral toz kullanıyorsanız

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kayıp doz

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Depolama

Şişeyi sıkıca kapatın. Dağıtılan ilacı yalnızca orijinal ambalajında ​​kullanın.

Doktorunuzun bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Siz veya çocuğunuz aynı zamanda adefovir, Atripla®, Complera®, Hepsera®, Stribild® veya Truvada® kullanıyorsa bu ilacı kullanmayın. Siz veya çocuğunuz bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsa derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz size söyleyene kadar tenofovir kullanmaya başlamayın.

Bu tıbba iki nadir ancak ciddi tepkiler, laktik asidoz (kandaki asit birikimi) ve karaciğer toksisitesi (karaciğer büyümesi dahil). Kadınlar, aşırı kilolu olanlar (obezler) veya uzun süredir anti-HIV ilaçları alıyorsanız bunlar daha fazladır. Sizde veya çocuğunuzda mide rahatsızlığı veya kramp, mide bulantısı, kusma veya ishal, iştah azalması, genel rahatsızlık hissi, kas krampı veya ağrı, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık, solunum rahatsızlığı veya sarı cilt varsa hemen doktorunuzu arayın. Gözler.

Dozunuzu değiştirmeyin veya bu tıbbı doktorunuzla konuşmadan kısa süre bile almayı bırakın.

Bu ilaç kırık kemikler (kırıklar) riskini artırabilir. Sizin veya çocuğunuzun herhangi bir endişesi varsa bunu doktorunuza sorun.

Bu ilaç böbreklerin yaralanma riskini artırabilir. Bu riski azaltmak için doktorunuzun sipariş verebileceği tüm kan testlerini takip ettiğinizden emin olun ve diğer bazı antiviral ilaçlar veya NSAID ağrı kesiciler gibi böbrekleri yaralayabilecek diğer ilaçlardan kaçının.

Siz veya çocuğunuz HIV ilaçları kullanmaya başladığınızda, bağışıklık sistemi güçlenebilir. Vücudunuzda gizlenmiş enfeksiyonlar veya rahatsızlıklar varsa (örneğin, Graves hastalığı, Guillain-Barré sendromu, polimiyozit, pnömoni, tüberküloz) vücudunuz onlarla savaşmaya kalktığında yeni belirtiler görebilirsiniz. Bu gerçekleşirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç fazla vücut yağınızın oluşmasına neden olabilir. Siz veya çocuğunuz üst sırtta ve boyunda artmış yağ miktarı veya göğüs ve karın bölgesindeki vücut şeklindeki değişiklikleri fark ederse doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklardan, kollardan ve yüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.

Tenofovir cinsel temas veya kan yoluyla kontaminasyon yoluyla HIV enfeksiyonu geçirme riskini azaltmaz. HIV, kan, vajinal sıvı veya sperma dahil enfekte vücut sıvılarından edinebilir veya diğerlerine yayılabilir. Eğer virüs bulaştıysanız, diğer insanlarla vücut sıvı alışverişi yapan herhangi bir cinsel aktiviteyi önlemek en iyisidir. Eğer seks yapıyorsanız, daima prezervatif giyin (veya eşinizin kıyafetini giyin) (“kauçuk”). Sadece lateks veya poliüretandan yapılmış prezervatifleri kullanın ve bunları her zaman semen, vajinal sekresyonlar veya kan ile temas ettiğinizde kullanın. Ayrıca, iğneleri veya ekipmanları kimseyle tekrar kullanmayın veya paylaşmayın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.