Tenex

Terapötik Sınıf: Antihhepertensive

Tenex için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Alfa-2 Adrenerjik Agonist

Guanfasin bazı sinir yolları boyunca sinir uyarılarını kontrol ederek çalışır. Sonuç olarak, kan damarlarını rahatlatır, böylece kan kendileri arasından daha kolay geçer. Bu kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Guanafacine uzun süreli salınım tabletleri, çocuklarda ve ergenlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) tedavi etmek için tek başlarına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Hekimliği arttıran aşırı hareketli, fazla uzun süre konsantre olamayan ya da kolayca dağılmış ve dürtüsel olan çocuklarda ve erişkinlerde huzursuzluğu azaltarak DEHB’nin tedavisinde çalışır. Bu ilaç, sosyal, eğitsel ve psikolojik tedavileri de içeren toplam bir tedavi programının parçası olarak kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

12 yaşından küçük çocuklarda yaşın guanfasin tabletlerinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Tenex’i Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda guanfasin salınımını uzatan tabletlerin kullanımını sınırlayacak pediate özgü problemler göstermedi. Bununla birlikte, 6 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Yaşın guanfasin salınımlı tabletlerin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır ve geriatrik popülasyonda güvenliği ve etkinliği belirlenmemiştir. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Yaşın guanfasin tabletlerinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Guanfasin tabletlerinin başlangıç ​​dozu, yaşlı hastalarda, bazı yan etkiler riski yüksek olması nedeniyle genellikle daha düşük olmakla birlikte, geriatrik özel sorunlar belgelendirilmemiştir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, guanfasin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Tenex’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu ilaç, hasta bilgi girişi ile birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız

Uzun süreli salınan tableti su, süt veya başka sıvılarla yutunuz. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin.

Yüksek yağlı yemeklerle uzun süreli salınım tabletlerini almamalısınız.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Greyfurt ve greyfurt suyu, vücuda absorbe olan bu ilacın miktarını değiştirebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Guanfasin’in Doğru Kullanımı

Guanfacine uzun süreli salınım tabletlerini üst üste 2 veya daha fazla gün boyunca almayı kaçırdıysanız, doktorunuza danışın. Vücudunuz aniden bu ilaç kullanılmazsa, istenmeyen bazı etkiler olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuz, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve sizin veya çocuğunuzun almaya devam edip etmeyeceğine karar vermek için sizi veya çocuğunuzun düzenli ziyaretlerindeki ilerlemesini kontrol etmelidir.

Siz veya çocuğunuzun, bu tıbbı başlatmadan önce ve siz veya çocuğunuz kullanırken tansiyonunuzun ve kalp atış hızınızın ölçülmesi gerekir. Herhangi bir değişiklik ya da çocuğunuzun tavsiye ettiği tansiyon veya kalp atış hızı fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı doktorunuza danmadan önce almayı bırakmayın. Doktorunuz sizi veya çocuğunuzu tamamen durdurmadan önce aldığı miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Tenex Kullanırken Önlemler

Haftasonları, tatil günlerini ve tatillerini sürdürecek kadar guanfacine sahip olduğunuzdan emin olun. Herhangi bir doz kaçırmamalısın. Guanfacine’in cüzdanınızı veya cüzdanınızı taşıması için doktorunuza bir başka yazılı reçete talebinde bulunmak isteyebilirsiniz. Böylece, evden uzaktayken tükenirsen doldurabilirsin.

Herhangi bir ameliyat olmamış (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi yapmadan önce, bu ilacın kullanıldığından tıp doktoruna veya diş hekiminize söyleyin.

Guanfacine, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbet veya barbitür için ilaçlar, kas gevşeticiler veya bazı diş anestezikleri de dahil olmak üzere anestezik için kullanılan ilaçlardır. Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Guanfacine bazı insanlara baş dönmesi, uyuşukluk, bayılma, uyuşukluk ya da normalde olduğundan daha az uyarı halini alabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, yalan söyleyen veya oturan bir konumdan kalkarken yavaşça ayakta durmak da yardımcı olabilir.

Guanfasin ağız, burun ve boğazın kuruluğuna neden olabilir. Ağız kuruluğunu geçici olarak gidermek için şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, kuru ağız 2 haftadan daha uzun süre devam ederse, doktorunuza veya dişçinize danışın. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Tenex Yan Etkileri

Tenex (guanfasin)

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril