Tendinit rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan sert, esnek, lifli doku bantlarıdır. Tendonlar iltihaplanırsa, tahriş olmuş veya mikroskobik gözyaşları çektiğinde, durum tendonit olarak adlandırılır. Tendonlar, ellerdeki narin, küçük bantlar gibi küçük olabilir, ya da buzağı ya da uyluk kaslarını sabitleyen ağır, kangal gibi kordonlar olabilir. Çoğu vakada, tendinit nedeni bilinmemektedir; bir neden tanımlanabildiğinde, durum genellikle iki nedenden biriyle meydana gelir; Aşırı Kullanım – Belirli bir vücut hareketi çok sık tekrarlanır .; Aşırı yük – Halter gibi belirli bir etkinlik seviyesi çok hızlı bir şekilde artırılır.

Belirtiler

Genel olarak, tendinit bir eklemi çevreleyen dokulardaki ağrıya neden olur; özellikle de eklem oyun sırasında veya iş sırasında aşırı miktarda kullanılır. Bazı durumlarda, eklem zayıf hissedebilir ve alan dokunmaya karşı kırmızı, şişmiş ve ılık olabilir .; Tendine, gonore gibi bir enfeksiyon nedeniylede döküntü, ateş veya vajina ya da penisten bir deşarj da dahil olmak üzere başka semptomlar olabilir; Diğer semptomlar, hangi tendonun etkilendiğine göre değişir; Rotator cuff tendonitis – Genellikle mat, ağrılı omuz ağrısı, bir yere bağlanamaz. Genellikle göğsüne doğru üst kola yayıyor. Ağrı genellikle geceleri daha kötüleşir ve uykuyu etkiler. Tenisçi dirseği – Dirseğin dış tarafında ağrı. Bazı durumlarda, ağrılı alan önkoluna ve bilekten aşağı doğru uzanır; Golfer dirseği – Dirseğin iç tarafında ağrı; Jumper’s diz – Diz kapağı altında ve bazen de üstünde ağrı; De Quervain hastalığı – Bilek arkasında, baş parmağının tabanında ağrı; Aşil tendiniti – Topuk arkasında ağrı veya topuktan 2-4 inç yukarıda ağrı

Teşhis

Doktorunuz önceki herhangi bir eklem yaralanması da dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi gözden geçirdikten sonra ağrınız hakkında size özel sorular soracaktır

Ne kadar sürer?

Tendinitin bulunduğu yere ve ciddiyetine bağlı olarak, belirtiler birkaç gün sürebilir veya birkaç hafta sürebilir. Yaralı bölgenin aşırı derecede kullanılması veya şiddetlenmesi devam ederse, ağrı kötüleşebilir ve birkaç ay süreyle devam edebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Birçok durumda tendinit, birkaç basit önlem alarak engellenebilir. Bazı yararlı stratejiler şunları içerir:

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Tendinitiniz ne kadar çabuk tedavi edilirse, o kadar çabuk tam güç ve esneklik kazanırsınız. Doktorunuz ilk önce ağrılı bölgeye günde üç veya dört kez 20 dakikalık buzluklar uygulamanızı tavsiye edebilir. Ayrıca ağrınızı şiddetlendiren herhangi bir aktiviteden (tenis veya koşu gibi) sonra hemen bölgeyi buzmalısınız. Ağrınızı ve şişmeyi azaltmak için, doktorunuz ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri), aspirin veya başka reçetesiz antienflamatuar ilaçlar aldığınızı birkaç hafta boyunca önermiş olabilir. Vücudunuzun kendini onarmasına izin vermek için birkaç günden birkaç haftaya kadar bölgeyi dinlendirmeniz gerekecek. Örneğin, golfçü dirseği olan kişiler genellikle etkilenen dirseği en az bir ay dinlenmelidirler. Bir enfeksiyon tendonite neden oluyorsa, bir antibiyotik önerilir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Şiddetli ağrı, kızarıklık veya şişkinlik veya eklem fonksiyon kaybı gibi ciddi bir ortak probleminiz olduğunda doktorunuzu arayın. Ayrıca, daha az şiddetli eklem ağrısı kalıcıysa doktorunuzu arayın.

Prognoz

Uygun tedavi ile etkilenen tendon genellikle tamamen iyileşir. Bununla birlikte, eksik rehabilitasyon veya acele bir faaliyete dönüş, iyileşme sürecini yavaşlatabilir veya yeniden yaralanmaya neden olabilir.