Temozolomid (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Temozolomid, tümörleri geri döndü veya tümörlerine tanı konmuş hastalarda belirli beyin kanseri tiplerini (örn., Glioblastoma multiforme, anaplastik astrositom) tedavi etmek için kullanılır. Antineoplastikler (kanser ilaçları) olarak bilinen ilaç grubuna aittir.

Temozolomid, vücut tarafından yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi temozolomid’den de etkilenebileceğinden, diğer yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Bazı yan etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Temozolomid ile tedaviye başlamadan önce, siz ve doktorunuz bu tıbbın riskleri ve yararları hakkında konuşmalısınız.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanım ürün etiketlemesine dahil olmamasına rağmen, temozolomid aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Kapsül

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Alerjiler

Pediatrik popülasyonda yaşın temozolomidin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir ..

Pediyatrik

Geriatrik popülasyonda yaşın temozolomid etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, yaşlı hastalarda geriatrik spesifik problemlerin temozolomid kullanımını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların böbrek, karaciğer veya kalp problemlerine sahip olma ihtimalleri daha fazladır; temozolomid alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmalıdır.

Geriyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla veya daha azını kullanmayın ve yönlendirilenden daha uzun süre kullanmayın. Bunu yapmak, istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Dozlama

Bu ilacın her gün aynı anda veya yiyecek olsun veya olmasın alın.

Temozolomid sıklıkla bulantı ve kusmaya neden olur. Ancak, hasta hissetmeye başlamış olsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. İlacın boş bir karnında veya yatmadan alınması mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için doktorunuza danışın.

Kapsüllerin tümünü bir bardak su ile yutun. Ezmeyin, kırmayın, çiğnemek ya da açmayın. Kapsül yanlışlıkla açılırsa, tozun cildinize, ağzınıza veya burnunuza temas etmesine izin vermeyin. Kapsül içeriğini teneffüs etmemeye dikkat edin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Temozolomid geçici olarak kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Kayıp doz

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Depolama

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.