Telmisartan ve amlodipin

Gebelik tespit edildiğinde, mümkün olan en kısa sürede telmisartan / amlodipin kullanımını durdurun. Doğrudan renin-anjiyotensin sistemine etki eden ilaçlar, gelişmekte olan fetusta yaralanmaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Telmisartan ve amlodipin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antihhepertensive

Farmakolojik Sınıf: Anjiyotensin II Reseptör Antagonisti

Kimyasal Sınıf: Amlodipin

Telmisartan, anjiotensin II reseptör blokeridir (ARB). Vücuttaki kan damarlarının sıkışmasına neden olan bir maddeyi engelleyerek çalışır. Sonuç olarak, kan damarları rahatlar ve bu kan basıncını düşürür. Tansiyon düşürüldüğünde kalbe giden kan ve oksijen miktarı artar.

Amlodipin bir kalsiyum kanal blokeridir (CCB). Kalbin ve kan damarlarının hücrelerindeki kalsiyumun hareketini etkiler. Sonuç olarak, amlodipin kan damarlarını rahatlatır ve iş yükünü azaltarak kalbe kan ve oksijen arzını artırır.

Telmisartan ve Amlodipin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Telmisartan ve amlodipin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Telmisartan ve amlodipin kullanmadan önce

Telmisartan ve amlodipin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın telmisartan ve amlodipin kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda telmisartan ve amlodipin kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Telmisartan ve amlodipin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık bakımı uzmanınızın bilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Telmisartan ve amlodipin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Telmisartan ve amlodipin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Telmisartan ve amlodipin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı telmisartan ve amlodipinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Telmisartan ve amlodipin hasta bilgi girişi ile birlikte verilir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Telmisartan ve amlodipin kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolünü ve yediğiniz gıdaların çeşitlerini, özellikle sodyumlu yüksek gıdalardaki değişiklikleri (tuz) içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Unutmayın ki telmisartan ve amlodipin yüksek tansiyonunuzu iyileştiremez, ancak bunu kontrol etmeye yardımcı olur. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Telmisartan ve amlodipin yemek olsun veya olmasın alabilirsin.

Telmisartan ve amlodipin her gün aynı saatte alın.

Telmisartan ve amlodipin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece telmisartan ve amlodipinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Telmisartan ve amlodipinin doğru kullanılması

Bir doz telmisartan ve amlodipin özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Tabletleri nemden koruyun ve kullanmaya hazır olana kadar blister ambalajından çıkarmayın.

Telmisartan ve amlodipinin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken telmisartan ve amlodipin kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Telmisartan ve amlodipin kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Önlemler Telmisartan ve amlodipin kullanırken

Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma da özellikle yalana veya oturma pozisyonundan kalktığınızda veya bir diüretik (su hapı) kullanıyor olmanız durumunda ortaya çıkabilir. Sürüşe başlamadan önce telmisartan ve amlodipine tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, makinelerle uğraşın ya da başınızı döndüğünüzde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın. Baş döndürücü hissediyorsan, yatmayın, böylece bayılmıyorsun. Sonra, baş dönmesinin dönmesini önlemek için ayakta birkaç dakika bekleyin.

Telmisartan ve amlodipin kullanırken, özellikle şiddetli veya devam eden mide bulantısı, kusma veya ishal sırasında hastalanırsanız hemen doktorunuza danışın. Bu koşullar, fazla su kaybetmenize ve tansiyonunuzun düşük olmasına neden olabilir. Ayrıca terleyerek suyu kaybedebilirsiniz, bu nedenle egzersiz sırasında veya sıcak havalarda bol su içebilirsiniz.

Telmisartan ve amlodipin alan bazı insanlarda hiperkalemi (kanda yüksek potasyum) oluşabilir. Karın veya mide ağrısı, karışıklık, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı veya kusma, sinirlilik, ellerinizdeki, ayaklarınızdaki veya dudaklarındaki hissizleşmede veya karıncalanmada, nefes darlığında veya dudaklarda bulantı oluştuğunda şu belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza danışın: Zayıflık veya bacaklar ağırlığı. Potasyum içeren ilaçlar, takviyeler veya tuz ikameleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Telmisartan ve amlodipin, ciddi kalp veya kan damar hastalığı olan bazı hastalarda angina semptomlarını (göğüs ağrısı) kötüleştirebilir veya kalp krizi riskini artırabilir. Normalden daha kötü göğüs ağrısı, nefes darlığı, mide bulantısı veya kusma, kollarınız, çeneleriniz, sırtınız veya boynunuzda ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, baygın hissettiğinizde veya terlediyseniz doktorunuzla hemen kontrol edin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Özellikle iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs problemleri için reçetesiz ilaçlar bulunur, çünkü kan basıncınızı artırabilirler.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Telmisartan ve amlodipin Yan Etkiler

Amlodipin / telmisartan

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril

 Veya benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için amlodipin / telmisartan destek grubuna katılın.