Tekturna hct

Tekturna HCT nedir?

Tekturna HCT, yüksek kan basıncını (hipertansiyon) tedavi etmek için kullanılır.

Tekturna HCT, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Tekturna HCT’yi, idrar yapamıyorsanız veya sulfa ilaçlarına alerjiniz varsa kullanmayın.

Önemli bilgi

Hamileyseniz kullanmayın. Hamileliğinizi kullanmayı bırakın ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza bildirin.

Diyabetiniz varsa Tekturna HCT’yi belirli kalp veya kan basıncı ilaçları (Accupril, Benicar, Capoten, Cozaar, Diovan, Lotensin, Mavik, Prinivil, Vasotec ve diğerleri gibi) ile birlikte kullanmayın.

Tekturna HCT’ye başlamadan önce astım, kan, böbrek veya karaciğer hastalıkları, glokom, gut, lupus, şeker hastalığı veya sülfat ilaçları veya penisiline karşı alerjiniz varsa potasyum seviyesinin düşük veya yüksek olması durumunda doktorunuza bildirin.

Altıksiren veya hidroklorotiazide alerjiniz varsa, eğer idrar yapamıyorsanız ya da aynı zamanda itrakonazol (Sporanox) veya siklosporin (Gengraf, Neoral, Sandimmune) kullanıyorsanız Tekturna HCT’yi kullanmamalısınız. Devlet gebelik kategorisi D. Hamileyseniz Tekturna HCT’yi kullanmayın. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almadan önce

Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece Tekturna HCT kullanırken potasyum takviyeleri veya tuz ikameleri kullanmayın. Bu ilacın kan basıncınızı kontrol etmesi 4 haftaya kadar sürebilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacı yönettiği gibi kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara sahip değildir. Hayatınızın geri kalanında kan basıncı ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Tekirdağ HCT’yi, aliskiren veya hidroklorotiazid için alerjiniz varsa veya

İdrar yapamazsınız; veya

Sülfa uyuşturucularına alerjiniz var.

Diyabetiniz varsa, Tekturna HCT’yi belirli kalp veya tansiyon ilaçları ile birlikte kullanmamalısınız, örneğin

Azilsartan (Azar, Benikar), valsartan (Diovan, Exforge, Tribenzor), telmisartan (Micardis (Azar)), azilsartan (Edarbi, Edarbyclor), kandesartan (Atacand), eprosartan (Teveten), irbesartan (Avapro, Avalide) ); veya

Benazepril (Lotensin), captopril (Capoten, Capozide), enalapril (Vasotec, Vasoretik), fosinopril (Monopril), lisinopril (Prinivil, Zestoretik, Zestril), moexipril (Uniretic, Univasc), perindopril (Aceon), kinapril (Accupril, Accuretic ), Ramipril (Altace) veya trandolapril (Mavik, Tarka).

Böbrek hastalığınız varsa, Tekturna HCT ile bu ilaçları almayı da bırakmanız gerekebilir.

Tekturna HCT’nin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

böbrek hastalığı

Kanınızdaki düşük veya yüksek potasyum seviyeleri

Astım veya alerjiler

Sistemik lupus eritematosus (SLE)

Glokoma

karaciğer hastalığı

gut

diyabet; veya

Penisiline bir alerji.

Hükümet gebelik kategorisi D. Hamiliyseniz kullanmayın. İlaç kullanmayı bırakın ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza bildirin. Tekturna HCT, ikinci veya üçüncü trimesterde ilaç alırsanız, doğmamış bebeğinize yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir. Etkin doğum kontrolü kullanın.

Tekturna HCT’yi nasıl alabilirim?

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Tekturna HCT’nin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Tekirdağ HCT’yi 18 yaşın altındaki herkese tıbbi tavsiye almayın.

Tekturna HCT’yi tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Bu ilacı yemek olsun veya olmasın alabilir, ancak her seferinde aynı şekilde alabilirsin.

Tekturna HCT kullanırken çok düşük kan basıncına sahip olabilirsiniz. Kusma veya ishal ile hastaysanız veya hafifçe döndüğünüzde doktorunuzu arayın.

Kan basıncınızın sık kontrol edilmesi gerekecektir.

Tansiyonunuzun gelişmesi 4 hafta kadar sürebilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacı yönettiği gibi kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara sahip değildir. Hayatınızın geri kalanında kan basıncı ilacı kullanmanız gerekebilir.

Ameliyat veya tıbbi testlere ihtiyacınız varsa, cerrahınıza zamanından önce Tekturna HCT kullandığınızdan emin olunuz. İlacı kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Tekturna HCT’yi nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Tabletleri nem emici koruyucunun paketi veya kutusu ile birlikte orijinal ambalajında ​​tutun.

Hipertansiyon için Normal Erişkin Doz

Başlangıç ​​dozu: 150 mg-12.5 mg veya 150 mg-25 mg, günde bir kez; Maksimum doz: Aliskiren-hidroklorotiazid 300/25 mg oral olarak; Yorumlar; -Alkiskiren ve hidroklorotiyazid alan hastalar için kombine ürün, ayrı tabletlerden seçilebilir .; -Teblets yemek yiyip içmeksizin her gün aynı şekilde alınmalıdır. (Yüksek yağlı yemekler aliskirenin absorpsiyonunu büyük ölçüde azaltır).

Tekturna HCT doz bilgileri

Bir doz özledimse ne olacak?

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Doktorunuz sizden bahsetmedikçe, bu ilacı kullanırken potasyum takviyeleri veya tuz ikameleri kullanmayın.

Bu ilacın vücudunuzun aliskiren emmesini güçleştirebilecek yüksek yağlı bir yemekle almamaya özen gösterin.

Bir oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, aksi halde başım döngüsü hissedebilirsiniz. Yavaşça kalkın ve düşüşü önlemek için kendinizi sabitleyin.

Tekturna HCT kullanırken kaçınmalı mıyım?

Alkol kullanmaktan kaçının. Tansiyonunuzu daha da düşürebilir ve Tekturna HCT’nin bazı yan etkilerini artırabilir.

Tekturna HCT’ye karşı bu allerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Kusma, şiddetli mide ağrısı; Baş dönmesi, zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Hafif başlı bir his, tıpkı senin gibi

Az veya hiç idrar yapma

Göz ağrısı, görme sorunları

Baş ağrısı, konfüzyon, konuşma bulguları, ciddi güçsüzlük, kusma, eşgüdüm kaybı, kararsız hissetme

Yüksek potasyum – yavaş kalp hızı, zayıf nabız, kas güçsüzlüğü, kasvetli his

Düşük potasyum – karışıklık, düzensiz kalp hızı, aşırı susuzluk, artmış idrara çıkma, bacak rahatsızlığı, kas güçsüzlüğü veya gevşek duyum

Lupus benzeri semptomlar – ateş, deride yaralar, yanaklarda ve burnunuzda kelebek şeklinde deri döküntüsü, parmağınızın veya ayak parmaklarınızın hissizleşmesi veya solgun görünümü ile eklem ağrısı

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Tekturna HCT yan etkileri şunları içerebilir:

Baş dönmesi, yorgun his

öksürük

ishal; veya

Grip belirtileri (ateş, titreme, vücut ağrıları).

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Tekturna HCT tedavisi sırasında özellikle kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin

Mantar önleyici tıp

Herhangi bir kalp veya kan basıncı ilaçları

Tekturna HCT yan etkileri

Barbitürat – amobarbital, fenobarbital, secobarbital ve diğerleri

Kan inceltici (varfarin, Coumadin, Jantoven)

Tekvarenık HCT’yi etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Tekturna HCT (aliskiren / hydrochlorothiazide)

Kolesterol ilacı – atorvastatin (Lipitor), kolestiramin veya kolestipol

Siklosporin

Bir diüretik veya “su hapı”

Insülin veya oral diyabet tıbbı

lityum

K-Dur, Klor-Con gibi bir potasyum takviyesi

Potasyum içeren tuz ikameleri; veya

Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri NSAID’ler (nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar).

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere hidroklorotiyazid ve aliskiren ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

4.01.2014-06-09, 12:40:38

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril