Tegretol kullanır, dozaj, yan etki ve uyarılar

Tegretol nedir?

Tegretol bazı nöbet tiplerini tedavi etmek için kullanılır (kısmi, tonik-klonik, karışık).

Tegretol, trigeminal nevralji ve glossofaringeal nevralji gibi sinir ağrısını tedavi etmek için de kullanılır.

Kemik iliği bastırma geçmişiniz varsa ya da karbamazepine ya da amitriptilin, desipramin, doksepin, imipramin ya da nortriptilin gibi bir antidepresana alerjiniz varsa Tegretol almamanız gerekir.

Önemli bilgi

DOKTORUNUZU KULLANMADIĞINIZ TÜM DİĞER İLAÇLARLA SÖYTİNİZ. Bazı ilaçlar Tegretol’ün kan seviyelerini yükseltebilir veya düşürebilir, bu da yan etkilere neden olabilir veya karbamazepin’i daha az etkili hale getirebilir. Karbamazepin bazı diğer ilaçların kan düzeylerini de etkiler ve bu da onları daha az etkili hale getirir veya yan etkileri artırır.

Tegretol ciddi kan problemlerine veya hayatı tehdit eden deri döküntülerine neden olabilir. Ateşiniz, olağandışı güçsüzlüğünüz, kanamanız veya deri döküntüsü (hafif olursa olsun) varsa doktorunuzu arayın.

İyi hissettiğiniz halde Tegretol’ü doktorunuza danışmadan bırakmayın.

Hamiliyseniz, Tegretol’ü doktorunuzun tavsiyesi olmadan başlatmayın veya vermeyin.

Bu ilacı almadan önce

Kemik iliği bastırma geçmişiniz varsa ya da karbamazepine ya da amitriptilin, desipramin, doksepin, imipramin ya da nortriptilin gibi bir antidepresana alerjiniz varsa Tegretol almamanız gerekir.

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü almışsanız Tegretol’ü kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir. MAO inhibitörleri arasında furazolidon, izokarboksazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin ve transnsipromin bulunmaktadır.

Tegretol ciddi ve hayati tehlike oluşturan deri döküntülerine ve özellikle Asya kökenli insanlara neden olabilir. Doktorunuz, riskinizi belirlemek için ilacı başlatmadan önce bir kan testi önerebilir.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin.

Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol veya trigliseritler

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Glokoma

Tiroid rahatsızlığı

lupus

Porfiri; veya

Zihinsel hastalık geçmişi, psikoz veya intihar düşüncesi veya eylemleri.

Tegretol kullanırken intihar düşünceleriniz olabilir. Depresyon belirtileri veya intihar düşünceleri varsa doktorunuza bildirin. Aileniz veya diğer bakım verenlerin ruh halinizdeki veya semptomlarındaki değişiklikler konusunda da uyanık olmaları gerekir.

Hamileyseniz, nöbet ilaçları almayla ilgili doktorunuzun talimatlarını izleyin. Bu ilacı doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmaya başlamayın veya almayı kesmeyin ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza söyleyin. Tegretol doğmamış bir bebeğe zarar verebilir, ancak gebelik sırasında nöbet geçirmek hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Nöbetlerin önlenmesinin faydası bebeğe olan herhangi bir riski bastırabilir.

Tegretol, doğum kontrol haplarını veya implantları daha az etkili hale getirebilir. Tegretol kullanırken gebeliği önlemek için doğum kontrolünün (örn. Prezervatif veya diyafram spermisidli) bariyer formu kullanın.

Karbamazepin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bir bebeğe zarar verebilir. Tegretol kullanırken emzirmemelisiniz.

Tegretol’u doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Uzun süreli bırakan bir tableti ezmeyin, çiğneyin, kırmayın veya açmayın. Tableti tamamen yutun.

Dozu ölçmeden hemen önce Tegretol oral süspansiyonunu (sıvı) sallayın. Sıvıyı, normal bir masa kaşığı değil, özel bir doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınıza danışın.

Çiğneme tableti yutmadan önce çiğnemek gerekir.

Tegretol’u nasıl alayım?

Belirtilerinizin düzelmesi 4 hafta kadar sürebilir. İlacınızı yönettiği gibi kullanmaya devam edin ve nöbetlerin önlenmesinde bu tıp da işe yaramazsa, derhal doktorunuzu arayın.

Tegretol kullanırken, doktorunuzun ofisinde sıklıkla kan tetkiklerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

İyi hissettiğiniz halde Tegretol’ü doktorunuza danışmadan bırakmayın. Aniden Tegretol’ü kullanmayı bırakırsanız nöbetlerin artması veya hoşunuza gitmeyen çekilme belirtileri olabilir.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Tegretol düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Alkol içmek Tegretol’un bazı yan etkilerini artırabilir ve nöbet riskinizi artırabilir.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Tegretol sizi daha kolay güneş yanığı haline getirebilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Greyfurt ve greyfurt suyu karbamazepin ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Greyfurt ürünlerinin doktorunuzla nasıl kullanılacağını tartışın.

Tegretol’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Ani ruh hali veya davranış değişiklikleri, depresyon, anksiyete, uykusuzluk gibi rahatsız edici belirtiler veya rahatsız edici, düşmanca, huzursuz, sinir bozucu veya intihar hakkında düşünceler hissettiğinizde yeni veya kötüleşen belirtileri doktorunuza bildirin.

Bir doz özledimse ne olacak?

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Cildin kızarıklığının ilk belirtisi, hafif olursa olsun

Yavaş, hızlı veya çarpıcı kalp atışları

Tegretol alırken nelere dikkat etmeliyim?

Hafif veya nefes darlığı hissi

Kan problemleri – ani güçsüzlük ya da hasta hissi, ateş, titreme, soluk cilt, boğaz ağrısı, kanama dişeti, burun kanaması

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk, iştahsızlık, koyu renk idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Tegretol yan etkileri

Baş ağrısı, konfüzyon, bulantı bozukluğu, ciddi güçsüzlük, kararsız hissetme

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilde şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı ve ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Tegretol yan etkileri şunları içerebilir:

Baş dönmesi, koordinasyon kaybı, yürüme sorunları

bulantı kusma; veya

Uyuşukluk

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Epilepsi için Tegretol’ün Normal Erişkin Dozu

Başlangıç ​​dozu: günde 2 defa (hemen ve uzun süreli salınım) oral yoldan 200 mg veya günde 4 defa ağızdan 100 mg (süspansiyon); Günde 2 kez veya günde 3 defa veya günde 4 kez veya diğer formulasyonların günde 4 kez uygulandığı rejimi kullanarak günde 200 mg’a kadar doz ekleyerek dozları haftalık aralıklarla artırın; Bakım dozu: 800 ila 1200 mg / gün; Dozaj genellikle günde 1200 mg’ı geçmemelidir; Bununla birlikte, nadir durumlarda 1600 mg / güne kadar olan dozlar kullanılmıştır .; Kullanım: Epilepsi; Kompleks semptomatoloji (psikomotor, temporal lob) ile kısmi nöbetler; -Generalize tonik-klonik nöbetler (büyük mal); -Yukarıdakileri içeren karışık nöbet kalıpları veya diğer kısmi veya genelleşmiş nöbetler

Trigeminal Nevraljiye Yönelik Tegretolün Normal Erişkin Dozu

Başlangıç ​​dozu: 100 mg oral yoldan günde 2 defa (derhal veya uzun süreli salınım) veya günde 4 defa 50 mg oral yoldan (süspansiyon); – Her 12 saatte 100 mg’lık (derhal veya uzun süreli salınım) artışlarla veya günde 4 defa (süspansiyon) 50 mg artışlarla günde 200 mg’a kadar yükselebilir, ancak yalnızca ağrıdan kurtulmak için gerektiği gibi. Günde 1200 mg’ı aşmayın .; Bakım dozu: günde 400 ila 800 mg; Yorumlar; -Bazı hastalar günde 200 mg kadar az tutulabilirken bazıları günde 1200 mg kadar fazla gerekebilir. – Tedavi süresince her 3 ayda bir en az olmak üzere, dozu minimum etkili seviyeye indirmek veya ilacı kesmek için girişimlerde bulunulmalıdır; Kullanım; -Tür trigeminal nevralji; -Sofsofaringeal nevraljide de yararlı sonuçlar bildirilmiştir

Epilepsi için Tegretol’ün genel pediatrik dozu

6 yaşından küçük; Başlangıç ​​dozu: 2-3 bölünmüş doz (tablet) veya 4 bölünmüş doz (süspansiyon) halinde oral yolla 10-20 mg / kg / gün; Günde 3-4 defa verilen en iyi klinik yanıtı elde etmek için haftalık aralıklarla doz artırın; -Maksimum doz: 35 mg / kg / gün; – Tatmin edici yanıt alınamazsa, terapötik aralıkta olup olmadığını belirlemek için plazma seviyelerini ölçün .; -Özellikler: Üretici, 35 mg / kg / 24 saatin üzerindeki dozların güvenliği konusunda herhangi bir öneri yapmaz; 6 ila 12 yaş; Başlangıç ​​dozu: 100 mg oral yoldan günde 2 defa (derhal veya uzun süreli salınan tabletler) veya 50 mg oral olarak günde 4 defa (süspansiyon); – Haftalık aralıklarla günde 100 mg’lık artışlarla günde 2 defa veya günde 3 defa veya günde 4 kez veya diğer formulasyonların günde 4 kez uygulandığı bir doz rejimi kullanılarak doz artırın; Bakım dozu: günde 400 ila 800 mg; Maksimum doz: günde 1000 mg; 12 yaşından büyük; Başlangıç ​​dozu: 200 mg oral yoldan günde 2 defa (derhal ve uzun süreli salınım) veya 100 mg ağız yoluyla günde 4 defa (süspansiyon); – Haftalık aralıklarla günde 200 mg’lık artışlarla günde 2 defa veya günde 3 defa veya günde 4 kez, diğer formülasyonlarda 4 kez rejim kullanılarak doz artırın; Bakım dozu: günde 800 ila 1200 mg; Dozaj genellikle 15 yaşından büyük hastalarda 12 ila 15 yaş ve 1200 mg / gün çocuklarda 1000 mg’ı aşmamalıdır; Nadir durumlarda 1600 mg / güne kadar olan dozlar kullanılmıştır .; Kullanım: Epilepsi; Kompleks semptomatoloji (psikomotor, temporal lob) ile kısmi nöbetler; -Generalize tonik-klonik nöbetler (büyük mal); -Yukarıdakileri içeren karışık nöbet kalıpları veya diğer kısmi veya genelleşmiş nöbetler

Bazen belirli ilaçları aynı anda kullanmak güvenli değildir. Bazı ilaçlar karbamazepinin kan düzeylerini yükseltebilir veya düşürebilir, bu da yan etkilere neden olabilir veya Tegratol’ü daha az etkili hale getirebilir. Karbamazepin bazı diğer ilaçların kan düzeylerini de etkiler ve bu da onları daha az etkili hale getirir veya yan etkileri artırır.

Tegretol’u uykulu veya solunum yavaşlatan diğer ilaçlarla birlikte kullanmanız, bu etkileri artırabilir. Tegretol’u uyku ilacı, narkotik ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Birçok ilaç karbamazepin ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktora Sizi Kullandığınız TÜM DİĞER İLAÇLAR İLE HAKKINDA SÖZLÜĞE BİLDİRİN; Tegretol tedavisi sırasında özellikle de kullanmaya başlamış veya durduysanız

Teofilin

Doğum kontrol hapları veya hormon replasman tedavisi

Bir antibiyotik veya tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar

Flukonazol veya ketokonazol gibi antifungal ilaçlar

Varfarin gibi kan tinerleri, Coumadin

Tegretol doz bilgileri

Kanser ilaçları

Bir diüretik veya “su hapı”

Tegretol’u etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Tegretol (karbamazepin)

Kalp ya da kan basıncı ilaçları

HIV veya AIDS ilaçları

Depresyon veya akıl hastalığını tedavi etmek için ilaçlar, örneğin aripiprazol veya lityum

Organ nakil reddi önlemek için ilaçlar

Valproik asit gibi diğer nöbet ilaçları

Steroid ilaç; veya

Tiroid replasman ilacı.

Bu liste tam değildir ve birçok başka ilaç Carbamazepine ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

12.01.2015-10-28, 12:35:53

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Bipolar Bozukluk Seroquel, lityum, klonazepam, Klonopin, Abilify, Lamictal

Trigeminal Nevralji Karbamazepin, Epitol, Tegretol XR, Carbatrol

Epilepsi gabapentin, Lyrica, Neurontin, Lamictal, Depakote, Keppra

Şizoaffektif Bozukluk Seroquel, Prozak, lityum, fluoksetin, Abilify, Lamictal