Tedrali

Terapötik Sınıf: Bronkodilatör, Ksantine Kombinasyonu

Tedral için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Efedrin

Kimyasal Sınıf: Metilksantin

Teofilin, efedrin ve fenobarbital içeren ürünler, Nisan 1993’te Parke Davis tarafından ABD pazarından geri çekildi.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yenidoğan bebekleri teofilin, efedrin ve fenobarbital kombinasyonunun etkilerine karşı özellikle hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

60 yaşından büyük hastalar teofilin, efedrin ve fenobarbital kombinasyonunun etkilerine karşı özellikle hassastır. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Tedral’ı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilaç, boş mideye bir bardak su ile alındığında en iyi sonucu alır (ya öğünlerden 30 dakika ila 1 saat önce ya da yemeklerden sonra 2 saat sonra), çünkü bu şekilde daha çabuk kan alacaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, doktorunuz bu ilacınızı yemeklerle birlikte almanızı isteyebilir veya mide rahatsızlığını azaltmak için yemeklerden hemen sonra. Bu ilacı nasıl almanız gerektiğine ilişkin herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı sadece yönlendirildiği şekilde alın. Doktorunuz tarafından aksi yönde yönlendirilmediği sürece daha fazla şey almayın ve etiket üzerinde tavsiye edilenden daha sık kullanmayın. Bunun yapılması ciddi yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Ayrıca, eğer çok fazla alınırsa, bu tıbbın fenobarbital alışkanlık haline gelebilir.

Bu ilacın tıbbi sorununuza yardımcı olması için, önerilen şekilde düzenli olarak aralıklı dozlarla her gün alınması gerekir. Bu, bu ilacın sabit bir miktarını kanda tutmak için gereklidir. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın.

Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı veya düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı bir diyet gibi herhangi bir özel diyetiniz varsa, sağlık bakım uzmanınızın bildiğinden emin olun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Tedralin Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Bu tıbbın teofilin merkezi sinir sistemine kafein içeren gıdaların veya çikolata, kakao, çay, kahve ve kola içecekleri gibi içeceklerin uyarıcı etkilerini arttırabilir. Bu ilacı alırken büyük miktarda yiyecek veya içecek içmekten kaçının. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu tıbba ait fenobarbital, alkol ve diğer MSS depresanlarının (sinir sistemini yavaşlatan, muhtemelen uyuşukluğa neden olan ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, diğer barbitüratlar, nöbetler için ilaçlar, kas gevşeticileri veya bazı diş anestezikleri de dahil anesteziklerdir . Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Her zamanki davranışınızda ya da fiziksel refahınızda bir değişiklik, bu tıbbın bedeninizde nasıl çalıştığını etkileyebilir. Varsa doktorunuzla görüşün.

Miyokard perfüzyon çalışmalarına (kanınızın kalbinize ne kadar iyi aktığını gösteren tıbbi bir test) başlamadan önce, sorumlu tıp doktoruna bu ilacı kullandığınızdan emin olun. Testin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Bu ilaç, bazı kişilerin baş döndürücü, başın dönük, uyuşuk veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızdan emin olun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Tedral Kullanırken Önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Tedral Yan Etkiler

Efedrin / fenobarbital / teofilin

Astımlı prednizon, montelukast, Singulair, triamsinolon, deksametazon, metilprednizolon, ipratropyum, Dulera, Xopenex, Decadron, Breo Ellipta, Medrol Dosepak, Atrovent, Medrol, Solu-Medrol, levalbüterol, Deltasone, flunisolid, Depo-Medrol, COPD, Nucala, Xopenex HFA, Alvesco, Kenalog-40

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için efedrin / fenobarbital / teofilin destek grubuna katılın.