Tedaviye dirençli depresyon

Bazen tedavi ile bile depresyon daha iyi hale gelmez. Bununla ilgili neler yapabileceğinizi keşfedin.

Depresyon için tedavi olduysanız ancak belirtileriniz düzelmediyse, tedaviye dirençli depresyon yaşayabilirsiniz. Bir antidepresan almak veya psikolojik danışma (psikoterapi) yapmak çoğu insanın depresyon belirtilerini azaltır. Ancak tedaviye dirençli depresyon ile standart tedaviler yeterli değildir. Çok fazla yardımcı olamayabilirler veya semptomlarınız artırabilir, yalnızca geri gelmeye devam etmek için.

Birinci basamak doktorunuz antidepresanlar verdiyse ve depresyon semptomları tedavinize rağmen devam ederse, zihinsel sağlık durumlarını (psikiyatr) teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor önerirse doktorunuza danışın.

Psikiyatrist tıbbi geçmişinizi inceler ve

Tedaviye dirençli depresyon belirtileri hafif ila şiddetli olabilir ve neyin yardımcı olduğunu belirlemek için birtakım yaklaşımları denemek gerekebilir.

Zaten bir antidepresan denedim ve işe yaramadı, umut kaybetmeyin. Siz ve doktorunuz sizin için uygun olan dozu, ilacı veya ilaç kombinasyonunu bulamamış olabilir. İşte doktorunuzun sizinle tartışabileceği bazı ilaç seçenekleri

Psikolojik danışmanlık (psikoterapi) psikiyatr, psikolog veya diğer zihinsel sağlık uzmanları tarafından çok etkili olabilir. Birçok kişi için, ilaçla kombine edilen psikoterapi en iyi şekilde çalışır. Depresyonunuza katkıda bulunan temel endişeleri belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, psikoterapi size yardımcı olabilir

Danışmanlık yardımcı görünmüyorsa, psikoterapistinize farklı bir yaklaşım denemesi konusunda konuşun. Veya başkasını görmeyi düşünün. İlaçlar gibi, işe yarayan bir tedavi bulmak birkaç kez gerekebilir. Depresyon için psikoterapi aşağıdakileri içerebilir:

İlaçlar ve psikoterapi çalışmıyorsa, bir psikiyatr ile bu ilave tedavi seçenekleri hakkında konuşmak isteyebilirsiniz

Depresyon tedavisinden en iyi şekilde faydalanmak

Depresyonunuzu hafifletmek için kısmen etkili olan bir tedavi için ya da dayanılmaz yan etkilere neden olan bir tedavide bulunmayın. Yeni yaklaşımları denemek zaman ve çaba gösterebilir olsa da mümkün olan en iyi tedaviyi bulmak için doktorunuzla veya diğer zihinsel sağlık sunucunuzla birlikte çalışın.

Doktorunu ziyaret et