Tedavi – yaş maküla dejenerasyonu

Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya, varolan vizyonu korumaya yardımcı olabilir ve erken başlanırsa, kayıp bazı vizyonları iyileştiren tedaviler mevcuttur.

Anormal kan damarlarının büyümesini durdurmak için kullanılan ilaçlar

Enjekte edilen bir ilacı aktive etmek için ışığı kullanarak (fotodinamik terapi)

İlaçlar, yeni kan damarları oluşturmak için vücudun gönderdiği büyüme sinyallerinin etkilerini bloke ederek yeni kan damarlarının büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ıslak maküler dejenerasyonun tüm evrelerinde ilk seçenek olarak kabul edilir.

Islak maküler dejenerasyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında şunlar sayılabilir:

Anormal kan damarlarını yok etmek için bir lazer kullanarak (fotokoagülasyon)

Doktorunuz bu ilaçları etkilenen gözde enjekte eder. İlaçların yararlı etkisini korumak için dört haftada bir enjeksiyona ihtiyacınız olabilir. Bazı durumlarda, kan damarları küçülürken retinanın altındaki sıvı absorbe ederek, retina hücrelerinin bazı işlevleri kazanmasına izin vererek, kısmen vizyonu iyileştirebilirsiniz.

Düşük görüş rehabilitasyonu

Göz enjeksiyonlarının olası riskleri arasında, konjonktival kanama, göz ağrısı, kayma, artmış göz basıncı ve göz iltihabı sayılabilir. Bu ilaçlardan bazıları inme riskini artırabilir.

Fotodinamik terapi bazen makulanın merkezinde anormal kan damarlarını tedavi etmek için kullanılır.

Bu prosedürde, doktorunuz verteporfin (Visudyne) adlı bir ilacı kolunuzdaki bir damara enjekte eder ve gözünüzdeki kan damarlarına gider. Doktorunuz özel bir lazerle odaklanmış bir ışığı gözünüzdeki anormal kan damarlarına parlar. Bu, uyuşturucu etkinleştirir ve anormal kan damarlarının kapanmasına neden olur ve bu da sızıntıyı durdurur.

Fotodinamik terapi görüşünüzü geliştirebilir ve görme kaybını azaltabilir. Tedavi edilen kan damarları tekrar açılabileceğinden, zaman içerisinde tekrar tekrar tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Fotodinamik terapiden sonra, ilaç vücudunuzu temizleyinceye kadar doğrudan güneş ışığından ve parlak ışıklardan kaçınmanız gerekir; bu, birkaç gün sürebilir.

Lazer tedavisi sırasında, doktorunuz maküla altında anormal kan damarlarını tıkamak için yüksek enerjili bir lazer ışını kullanır. Lazer, kör bir nokta oluşturabilen yara izine neden olur, ancak prosedür, makula üzerindeki daha fazla hasarı en aza indirgemek amacıyla damarların kanamasını durdurmak için kullanılır. Bu tedavide dahi, kan damarları yeniden gelişebilir, bu da daha ileri tedavi gerektirir.

Islak maküler dejenerasyonu olan az insan bu tedaviye adaydır. Makula merkezinin hemen altında anormal kan damarlarınız varsa genellikle bir seçenek değildir. Ayrıca, makülünüz ne kadar hasar verirse, başarı ihtimali o kadar düşük olur.

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu yanınızı (periferik) görme şeklinizi etkilemez ve genellikle toplam körlüğe neden olmaz. Ancak, merkez vizyonunuzu azaltabilir veya ortadan kaldırabilir – ki bu da sürüş, okuma ve insanların yüzlerini tanıma için gereklidir. Bir görme özürlü rehabilitasyon uzmanı, bir meslek terapisti, göz doktorunuz ve düşük görüş rehabilitasyon eğitimi almış diğer kişilerle çalışmanız yararlı olabilir. Değişen görüşlerine uyum sağlamanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.