Tedavi – sepsis

Erken, agresif tedavi sepsisinden kurtulma şansınızı artırır. Şiddetli sepsis hastaları hastane yoğun bakım ünitesinde yakın izlem ve tedaviyi gerektirir. Şiddetli sepsisiniz veya septik şokunuz varsa, solunum ve kalp işlevini dengelemek için can kurtaran önlemlere ihtiyaç duyulabilir.

İlaçlar

Destekleyici bakım

Sepsis tedavisinde birçok ilaç kullanılır. İçerirler

Antibiyotikler. Antibiyotiklerle tedavi, ilk altı saat veya daha erken bir tarihte derhal başlanmalıdır. Başlangıçta çeşitli bakterilere karşı etkili olan geniş spektrumlu antibiyotikler alacaksınız. Antibiyotikler intravenöz olarak uygulanır (IV).

Ameliyat

Kan testlerinin sonuçlarını öğrendikten sonra doktorunuz, enfeksiyona neden olan bakterilere karşı daha uygun olan farklı bir antibiyotiğe geçebilir.

Alabileceğiniz diğer ilaçlar, düşük dozda kortikosteroidler, stabil kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olmak için insülin, bağışıklık sistemi yanıtlarını değiştiren ilaçlar ve ağrı kesiciler veya sedatifleri içerir.

Şiddetli sepsis yaşayan insanlar genellikle oksijen ve büyük miktarda intravenöz sıvılar içeren destekleyici bakım alırlar. Durumunuza bağlı olarak, nefes almanıza veya böbrek yetmezliği için diyaliz sağlamak için başka bir makineye ihtiyacınız olabilir.

Enfeksiyon kaynaklarını (örneğin, püskürtme apseleri) kaldırmak için ameliyat gerekebilir.