Tedavi – pilor stenozu

Pilor stenozun (pyloromyotomy) tedavisinde cerrah pilor duvarında bir kesi yapar. Pilorun astarı, mideden ince bağırsağa bir kanal açarak kesi boyunca şişirilir.

Piloromyotomi

Piloromyotomi

Pilor stenozu tedavi etmek için cerrahi gereklidir. Prosedür (pyloromyotomy) sıklıkla tanı ile aynı gün planlanmaktadır. Bebeğiniz dehidrate veya elektrolit dengesizliği varsa, cerrahiden önce sıvı replasmanı yapacaktır.

Piloromyotomide, cerrah yalnızca kalınlaşmış pilor kasının dış tabakası boyunca keser ve iç astarın şişmesine izin verir. Bu, yiyeceklerin ince bağırsağa geçebilmesi için bir kanal açar.

Piloromyotomi genellikle minimal invaziv cerrahi kullanılarak yapılır. İnce bir görüntüleme aleti (laparoskop) bebeğin göbeğinin yakınındaki küçük bir kesi boyunca eklenir. Bir laparoskopik işlemden kurtarma genellikle geleneksel cerrahiden kurtarmaktan daha kolaydır ve işlem daha küçük bir yara izi bırakır.

Ameliyattan sonra

Pilor stenoz cerrahisinden kaynaklanabilecek muhtemel komplikasyonlar arasında kanama ve enfeksiyon bulunur. Bununla birlikte, komplikasyonlar yaygın değildir ve ameliyatın sonuçları genellikle mükemmeldir.