Tedavi – osteoartrit

Şu anda, osteoartritin altında yatan süreç tersine çevrilemez, ancak semptomlar genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, fiziksel ve diğer terapiler, ilaçlar ve ameliyatla etkili bir şekilde yönetilebilir. Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kilo elde etmek genellikle osteoartrit tedavisinde en önemli yollardır. Doktorunuz ayrıca

İlaçlar

Terapi

Osteoartrit semptomları, başta ağrı, bazı ilaçlarla, aşağıdakileri de kapsayabilir:

Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler). Tavsiye edilen dozlarda alınan ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve, diğerleri) de dahil olmak üzere reçetesiz satılan NSAİ’ler tipik olarak osteoartrit ağrısını hafifletir. Reçeteyle temin edilebilen daha güçlü NSAID’ler, iltihaplanmayı ağrıyı gidermekle birlikte hafifçe azaltabilir.

Cerrahi ve diğer işlemler

NSAİİ’ler mide rahatsızlığına, kardiyovasküler problemlere, kanama problemlerine ve karaciğer ve böbrek hasarına neden olabilir. Topikal NSAİ’ler daha az yan etkiye sahiptir ve ağrıyı da rahatlatabilir.

Diz osteotomisi

Bazı insanlar için, artrit dizinin bir tarafını diğer taraftan daha fazla zarar verir. Bu dizinizin içe veya dışa doğru kaymasına neden olabilir. Kemik veya karın kemiğine kemiğin bir kama çıkartılması veya eklenmesi, bu eğilimi düzeltmenize yardımcı olabilir ve ağırlığınızı diz ekleminin hasarsız kısmına kaydırabilir.

Diz osteotomisi

Kalça protezleri kalça ekleminin top ve yuva hareketini taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Kalça protezi ameliyatı sırasında, cerrahınız kalça ekleminizin hastalıklı veya hasarlı parçalarını çıkarır ve suni eklemi yerleştirir.

Suni kalça

Diz replasman cerrahisinin en yaygın sebeplerinden biri, aşınma ve yıpranma artritinin (osteoartrit) neden olduğu eklem hasarından kaynaklanan şiddetli ağrıdır. Osteoartrit, diz ekleminin sorunsuz hareket etmesine yardımcı olan kaygan kıkırdağı aşındırabilir. Yapay diz eklemi, uyluk kemiği ve gövde için metal alaşımlı kapaklar ve hasarlı kıkırdak yerine yüksek yoğunluklu plastik içerir.

Suni kalça

Konservatif tedaviler yardımcı olmazsa, aşağıdaki gibi işlemleri düşünebilirsiniz:

Çeşitli tamamlayıcı ve alternatif tıp, osteoartrit belirtileri ile yardımcı olabilir. Osteoartrit için umut vaat eden tedaviler şunları içerir:

Glukozamin ve kondroitin. Bu besin takviyeleri üzerinde çalışmalar yapıldı. Birçoğu, osteoartrit hastalarına faydalar bulmuşken, çoğu bu takviyelerin plasebodan daha iyi olmadığını göstermektedir.

Kabuklu denizine alerjiniz varsa glukozamin kullanmayın. Glukozamin ve kondroitin, varfarin gibi kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir ve kanama problemlerine neden olabilir.

Diz karşılaştırmaları

Diz karşılaştırmaları

Alternatif tıp