Tedavi – karaciğer kanseri

Ameliyat

Lokalize tedaviler

Primer karaciğer kanseri tedavisi, hastalığınızın derecesine (evreye), yaşınıza, genel sağlık durumunuza ve kişisel durumunuza bağlıdır.

Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan operasyonlar arasında

Tümörü çıkarmak için cerrahi. Bazı durumlarda, doktorunuz, karaciğer kanseri ve tümörünüz küçükse ve karaciğer fonksiyonunuz iyi ise onu çevreleyen sağlıklı karaciğer dokusunun küçük bir bölümünü çıkarmanız için bir operasyon önerebilir.

Bunun sizin için bir seçenek olup olmadığı kanserinizin karaciğer içindeki yerini, karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını ve genel sağlık durumunuza bağlıdır.

Radyasyon tedavisi

Karaciğer kanseri için lokalize tedaviler doğrudan kanser hücrelerine veya kanser hücrelerini çevreleyen bölgeye uygulanan tedavilerdir. Karaciğer kanseri için lokalize tedavi seçenekleri

Bu tedavi, kanser hücrelerini yok etmek ve tümörleri küçültmek için X ışınları ve protonlar gibi kaynaklardan gelen yüksek güçlü enerjiyi kullanıyor. Doktorlar enerjisini karaciğere dikkatle yönlendirirken çevredeki sağlıklı dokuyu da korurlar.

Dış ışın radyasyon terapisi tedavisi sırasında bir masaya yatmanız ve bir makine, enerji kirişlerini vücudunuzdaki kesin bir noktaya yönlendirir.

Stereotaktik radyocerrahi adı verilen özel bir radyasyon terapisi türü, birçok radyasyon ışını eşzamanlı olarak vücudunuzdaki bir noktada odaklanmayı içerir.

Hedeflenen ilaçlar, bir tümör içindeki spesifik anormallikleri engelleyerek çalışır. İleri evre hepatosellüler karsinomanın tedavisiz bir şekilde birkaç ay ilerledikçe yavaşlamaları veya durdurmaları gösterilmiştir.

Hedeflenen ilaç terapisi

İleri karaciğer kanseri kontrolünde sorafenib (Nexavar) gibi hedefli terapilerin nasıl kullanılabileceğini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Palyatif bakım, ağrıdan ve diğer ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ilave bir katman sağlamak için sizin, ailenizin ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, ameliyat, kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi agresif tedavilere devam ederken kullanılabilir.

Palyatif bakım diğer tüm uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, kanser hastaları daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Palyatif bakım ekipleri, kanserli kişiler ve aileleri için yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu bakım şekli, alabileceğiniz tedavi edici veya diğer tedavilerin yanında sunulmaktadır.

Alternatif tedaviler gelişmiş karaciğer kanseri olan insanlarda ağrı kontrolüne yardımcı olabilir. Doktorunuz tedavi ve ilaçlarla ağrı kontrolünde çalışacaktır. Ancak bazen acınız devam edebilir ya da ağrı kesici ilaçların yan etkilerinden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Ağrı ile baş edebilmenize yardımcı olabilecek alternatif tedaviler hakkında doktorunuza danışın.

Destekleyici (palyatif) bakım

Alternatif tıp