Tedavi – idiyopatik trombositopenik purpura (itp)

İlaçlar

Acil tedavi

Hafif idiyopatik trombositopenik purpura olan insanlar düzenli izleme ve trombosit kontrollerinden başka bir şey yapmaya ihtiyaç duyabilirler. Çocuklar genellikle tedavisiz iyileşirler. Durum genellikle ciddi veya uzun süreli (kronik) ITP olduğundan, ITP’li yetişkinlerin çoğunun sonunda tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Tedavi, trombosit sayınızı artırmak için ilaçlar veya dalaklarınızı çıkarmak için cerrahi (splenektomi) gibi bazı yaklaşımları içerebilir. Tedavi seçeneklerinizin riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun. Bazı insanlar, tedavinin yan etkilerinin hastalığın kendisinin etkilerinden daha ağır olduğunu bulurlar.

Doktorunuz, aldığınız ilaçlar veya takviyeler hakkında ve trombosit işlevini engelleyebilecek herhangi bir şeyin kullanılmasını durdurmanız gerekip gerekmediği konusunda sizinle konuşacaktır. Örnekler arasında aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), ginkgo biloba ve varfarin (Coumadin) bulunur.

Doktorunuz, ITP’yi tedavi etmek için aşağıdaki ilaçlardan bir veya daha fazlasını reçete edebilir

Dirençli hastalık tedavileri

Bağışıklık sisteminizi bastıran ilaçlar. Doktorunuz muhtemelen prednizon gibi bir oral kortikosteroid kullanmaya başlayacaktır. Bu ilaç, bağışıklık sisteminizin aktivitesini azaltarak trombosit sayınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Trombosit sayılarınız emniyetli bir seviyeye çıktığında, ilacı doktorunuzun talimatnamesi doğrultusunda almayı yavaş yavaş durdurabilirsiniz. Genel olarak, bu yaklaşık iki ila altı hafta sürer.

Sorun şu ki, birçok yetişkin kortikosteroidleri bıraktıktan sonra bir nüks görüyor. Yeni bir kortikosteroid dolaşımı takip edilebilir, ancak ciddi yan etkiler riski nedeniyle bu ilaçların uzun süreli kullanımı önerilmez. Bunlara katarakt, kan şekeri yüksekliği, enfeksiyon riski artışı ve kemiklerin inceltilmesi (osteoporoz) sayılabilir.

Nadiren de olsa ITP ile şiddetli kanama meydana gelebilir. Acil bakım genellikle trombosit konsantreleri, intravenöz kortikosteroid (metilprednizolon) ve intravenöz immün globulin naklini içerir.

Tedavinize rağmen rahatsızlığınız devam ederse, doktorunuz bağışıklık sistemini baskılayan veya platelet üretimini artıran diğer ilaçları önerebilir

Dalaklarınızın alınması. Durumunuz şiddetli veya ilk ilaç tedavisine rağmen devam ederse, doktorunuz dalağınızın cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir (splenektomi). Bu, vücudunuzdaki trombosit yıkımının ana kaynağını hızla ortadan kaldırır ve trombosit sayınızı iyileştirir, ancak herkes için geçerli değildir. Ciddi post-cerrahi komplikasyonlar bazen ortaya çıkar ve bir dalak tutmamak enfeksiyona duyarlılığınızı kalıcı olarak arttırır.

Splenektomi, ITP’li çocuklar için nadiren tedavi seçeneği olup genellikle tedavi almadan iyileşirler.