Tedavi – cushing sendromu

Cushing sendromu için yapılan tedaviler vücudunuzdaki yüksek kortizol seviyesini düşürmek için tasarlanmıştır. Sizin için en iyi tedavi sendromun sebebine bağlıdır. Tedavi seçenekleri arasında

Kortikosteroid kullanımını azaltmak. Cushing sendromunun nedeni kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı ise, astımınızı, artritinizi yeterli derecede yönetirken doktorunuz bir süre ilaç dozajını azaltarak Cushing belirtileri ve semptomlarınızı kontrol altında tutabilir. Veya başka bir koşul. Bu tıbbi problemlerin çoğunda doktorunuz kortikosteroid ilaçlar reçete edebilir ve bu da dozajı azaltmasına ya da kortikosteroid kullanımını tamamen ortadan kaldırmasına izin verir.

Kortikosteroid ilaçların dozunu düşürmeyin veya kendi başınıza almayı bırakın. Bunu yalnızca doktorunuzun gözetiminde yapın.

Bu ilaçların kesilmesi, kortizol düzeylerinin yetersiz olmasına neden olabilir. Kortikosteroid ilaçların yavaş yavaş azaltılması vücudunuzun normal kortizol üretimini sürdürmesini sağlar.

Cerrahi. Cushing sendromunun nedeni bir tümör ise, doktorunuz komple cerrahi çıkarmayı önerebilir. Hipofiz tümörleri tipik olarak burun yoluyla prosedürü uygulayabilen bir sinir cerrahı tarafından alınır. Adrenal bezlerde, akciğerlerde veya pankreasta bir tümör mevcutsa, cerrah bunu standart bir ameliyatla veya bazı vakalarda daha küçük insizyonlarla minimal invaziv cerrahi teknikler kullanarak çıkarabilir.

Ameliyattan sonra vücudunuza doğru miktarda kortizol sağlamak için kortizol replasman ilaçları almalısınız. Çoğu durumda normal adrenal hormon üretiminin geri dönüşünü yaşarsınız ve doktorunuz yedek ilaçları azaltabilir.

Bununla birlikte, bu işlem bir yıla veya daha uzun sürebilir. Bazı durumlarda, Cushing sendromlu hastalar normal adrenal fonksiyonların yeniden başlamasına asla uğramazlar, daha sonra yaşam boyu süren replasman tedavisine ihtiyaç duyarlar.

Radyasyon tedavisi. Cerrah tamamen hipofiz bir tümörü çıkaramazsa, o genellikle ameliyatla birlikte kullanılmak üzere radyasyon terapisi reçete eder. Ek olarak, radyasyon ameliyat için aday olmayan uygun insanlar için kullanılabilir.

Radyasyon, altı haftalık bir periyotta küçük dozlarda veya stereotaktik radyocerrahi (Gama Bıçağı cerrahisi) adlı bir teknikle verilebilir. Tek bir tedavi olarak uygulanan ikinci prosedürde, büyük bir radyasyon dozu tümöre verilir ve çevredeki dokulara radyasyon maruziyeti minimuma indirilir.

İlaçlar. İlaçlar, cerrahi ve radyasyon çalışmadığında kortizol üretimini kontrol etmek için kullanılabilir. Cushing sendromu ile çok hasta olan insanlarda ameliyattan önce ilaçlar da kullanılabilir. Doktorlar, belirtiler ve semptomları iyileştirmek ve cerrahi riski en aza indirmek için cerrahi öncesi ilaç tedavisi önermektedir.

Adrenal bezde aşırı miktarda kortizol üretimini kontrol eden ilaçlar arasında ketokonazol (Nizoral), mitotan (Lysodren) ve metirapon (Metopirone) bulunur.

Mifepriston (Korlym), tip 2 diyabet veya glukoz intoleransı olan Cushing sendromlu kişiler için onaylanmıştır. Mifepriston kortizol üretimini düşürmez, ancak kortizolün dokularınıza etkisini bloke eder.

Bu ilaçların yan etkileri yorgunluk, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kas ağrıları, yüksek tansiyon, düşük potasyum ve şişme olabilir. Bazıları, nörolojik yan etkiler ve karaciğer toksisitesi gibi daha ciddi yan etkilere sahiptir.

Cushing’s için en yeni ilaç pasireotide (Signifor) olup, ACTH üretimini bir hipofiz tümöründen azaltarak çalışır. Bu ilaç günde iki kez enjeksiyon olarak verilir. Mide ameliyatı başarısız olursa veya yapılmazsa önerilir.

Yan etkiler oldukça yaygındır ve ishal, mide bulantısı, yüksek kan şekeri, baş ağrısı, karın ağrısı ve yorgunluk içerebilir.

Bazı durumlarda, tümör veya tedavisi, hipofiz veya böbreküstü bezi tarafından üretilen diğer hormonların yetersiz kalmasına neden olur ve doktorunuz hormon replasman ilaçları önerecektir.

Bu tedavi seçeneklerinden hiçbiri uygun değilse veya etkili değilse, doktorunuz adrenal bezlerinizin cerrahi olarak çıkarılmasını önermektedir (bilateral adrenalektomi). Bu prosedür aşırı miktarda kortizol üretimini iyileştirecek, ancak ömür boyu sürecek yeni ilaçlar gerektirecektir.