Tedavi – aşırı yeme bozukluğu

Psikoterapi

İlaçlar

Davranışsal kilo verme programları

Alternatif tıp

Aşırı mide bulantısı bozukluğunun tedavisinde amaç, yeme binglelerini azaltmak ve gerekirse kilo vermektir. Aşırı yemek, utanç, zayıf kendi imajı ve diğer olumsuz duygularla çok iç içe olduğu için, tedavide bu ve diğer psikolojik sorunları da giderebilir.

Aşırı yemek yeme yardımıyla, yeme kontrolünüzde nasıl daha fazla hissettiğinizi öğrenebilirsiniz.

Bireysel ya da grup oturumunda psikoterapi (konuşma terapisi olarak da adlandırılır) sağlıklı olanlara sağlıksız alışkanlıklar kazandırmayı ve rahatsız edici olayları azaltmayı öğretmenize yardımcı olabilir. Psikoterapiye örnekler arasında

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Lisdexamfetamine dimesylate (Vyvanse) şimdi yetişkinlerde aşırı yiyici bozukluğu tedavi etmeye onay verildi. Bu ilaç orta ve şiddetli aşırı sindirim sistemi bozukluğunu tedavi eden ilk FDA onaylı ilaçtır. Vyvanse uyarıcıdır ve alışkanlıkla şekillenebilir ve istismar edilebilir. Sık görülen yan etkiler arasında ağız kuruluğu ve uykusuzluk bulunur ancak daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Çeşitli başka ilaç türleri semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Örnekler arasında

Mide bulantısı bozukluğu olan birçok kişi, kendi başlarına kilo vermeme girişiminde bulunmuş geçmişine sahiptir. Bununla birlikte, aşırı kilo kaybı programları, aşırı beslenme bozukluğunun tedavisi tamamlanıncaya kadar genellikle önerilmemektedir, çünkü diyet daha fazla tıknaz yeme bölümlerini tetikleyebilir, böylece kilo vermeyi daha az başarılı hale getirir.

Gerekli olduğunda, kilo verme programları, genel olarak diyet denetiminiz altında, beslenme gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için yapılır. Aşırı tetikleyicilere yönelik kilo verme programları, bilişsel davranış terapisi alıyorsanız özellikle yardımcı olabilir.

Beslenme takviyeleri ve bitkisel ürünler, iştahınızı veya kilo kaybına yardımcı olmak için tasarlandı. Yeme bozukluğu olan kişiler tarafından istismar edilebilir. Zayıflama takviyeleri veya otlar ciddi yan etkilere sahip olabilir ve diğer ilaçlarla tehlikeli bir şekilde etkileşime geçebilir. Diyet takviyeleri veya otlar kullanıyorsanız, doktorunuzla potansiyel riskleri tartışın.