Tedavi

Aşırı duyarlılık pnömonisine yönelik tedaviler genellikle kaçınma stratejilerini ve ilaçları içerir. Bazen, bazı hastalarda ciddi kronik hastalığı tedavi etmek için akciğer nakli yapılır.

Doktorunuz hipersensitivite pnömonisine neden olan çevresel maddeyi tanımlayabiliyorsa, aşağıdaki kaçınma stratejilerini benimsemenizi tavsiye eder.

Kondisyon stratejileri durumunuz için uygun değilse, doktorunuz durumu iyileştirmek için kortikosteroidler veya başka immünosüpresif ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçların seçimi, dozu ve süresi, durumunuza ve tıbbi geçmişinize bağlı olacaktır. Akut ve subakut tipi aşırı duyarlılık pnömonisi genellikle bu tedavilere iyi yanıt verir.

Kaçınma stratejileri

Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz aşağıdaki destekleyici tedavilerin bazılarını reçete edebilir.

İlaçlar

Durumunuz kaçınma stratejileri veya ilaçlarla yeterince kontrol edilmezse ve ciddi komplikasyonlar gelişirse, bir akciğer nakline aday olabilirsiniz. Bu işlem sırasında, sağlıklı bir donör akciğer hasarlı akciğerin yerine nakledilecektir. Bilmek gereken iki önemli şey

Aşırı duyarlılık pnömonisi hastalığın erken evrelerinde teşhis edildiğinde kalıcı geri dönüşümsüz akciğer hasarı oluşmadan önce tedavi daha başarılıdır. Yeni veriler ortaya çıktıkça, doktorlar hipersensitiviteye sahip pnömonili çocuklar için benzersiz tedavi gereksinimlerinin farkında oluyorlar.

Akciğer nakli

Daha fazla anlat

Aramak