Technetium tc 99m sülfür kolloid enjeksiyonu

Technetium Tc 99m sülfür kolloid enjeksiyonu bir radyofarmasötiktir. Radyofarmasötikler, bazı hastalıkları bulmak veya tedavi etmek veya vücudun organlarının işlevini incelemek için kullanılabilen radyoaktif ajanlardır.

Teknesyum tc 99m sülfür polloid için kullanır

Meme kanseri hastalarında lenf nodu tümörleri bulmak için Technetium Tc 99m kükürt kolloid enjeksiyonu kullanılır. Ayrıca, doktorunuzun karaciğer, dalak, kemik iliği ya da peritoneo-venöz (LeVeen) şant görüntüsünü görmek ne kadar iyi çalıştıklarını görmek için de yardımcı olur.

Technetium tc 99m sülfolokolit, sadece nükleer tıpta uzmanlaşmış bir doktorun direkt denetimi altında ya da altında verilir.

Tanı testi kullanmaya karar verirken, testin tüm riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ayrıca, başka şeyler test sonuçlarını etkileyebilir. Bu test için aşağıdakiler düşünülmelidir

Teknesyum tc 99m sülfolokolit veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda teknesyum Tc 99m sülfir kolloid enjeksiyonunun karaciğer, dalak, kemik iliği veya karın veya karın boşluğunun görüntülerini görme imkânını kısıtlayacak pediatrik özel problemleri göstermedi.

Geriatrik popülasyonda, yaşın teknesyum Tc 99m sülfür kolloid enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar herhangi bir geriatrik özel sorun bulunmamaktadır.

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Teknetiyum tc 99m sülfol kromidini kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu tanı testinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir doktor veya başka bir eğitim almış sağlık uzmanı size veya çocuğunuza technetium tc 99m sülfolokolit verecektir. Tıbbi probleminize bağlı olarak, technetium tc 99m sülfolokolit cildinizin altına, damarın içine veya peritonunuza (karın veya karın boşluğu) atış olarak verilir.

Doktorunuzun technetium tc 99m sülfolokolidi almaya çalışırken sizi ya da çocuğunuzu yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Technetium tc 99m sülfolokolidi anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi derhal tıbbi yardım gerektirir. Bu reaksiyonun en ciddi belirtileri çok hızlı veya düzensiz solunum, nefes nefese nefes alma, baygınlık veya bayılma şeklindedir. Diğer işaretler arasında yüz cildindeki renk değişiklikleri, çok hızlı ancak düzensiz kalp atışı veya nabız, derideki kovan benzeri şişlikler ve göz kapaklarının şişmesi veya şişmesi veya göz çevresindeki şişmeler olabilir. Bu yan etkiler ortaya çıkarsa, hemen acil yardım alın.

Teknesyum tc 99m sülfolokolidi verildiğinde radyasyona maruz kalabilirsiniz. Bu aynı zamanda kanser olma riskinizi arttırabilir (özellikle çocuklarda). Siz veya çocuğunuz bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Hamile kalabilecek bir kadınsanız, görüntüleme işlemleri aylık sürenizin başlamasından itibaren 10 gün içinde yapılmalıdır veya işlemden 48 saat önce bir gebelik testi yapılmalıdır.

Teknesyum tc 99m sülfolokoidi aldıktan sonra enjeksiyon bölgesinde yanma hissi yaşayabilirsiniz.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Teknesyum tc 99m sülfol kromidinin doğru kullanılması

Teknesyum tc 99m sülfolokolidi kullanırken alınacak tedbirler

Technetium tc 99m sulfurcolloid Yan Etkiler