Tarceva

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Tarceva için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Tirozin Kinaz İnhibitörü

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın erlotinibin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda erlotinibin kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Tarceva’yı Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve birçok yan etkisi olabilir. Bu ilacı kullanmadan önce, tüm riskleri ve faydaları anladığınızdan emin olun. Tedaviniz sırasında doktorunuzla yakın çalışmanız önemlidir.

Bu ilacı boş bir midede, yiyecekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra alın.

Mide ekşimesi veya ülserleri için mide ilacı (cimetidin, famotidin, ranitidin, Pepcid®, Tagamet®, Zantac® gibi) kullanırsanız, bu ilacı aldıktan en az 10 saat önce veya 2 saat sonra mide ekşimesi ilaçlarını kullanın.

Antasitler (Gaviscon®, Maalox®, Mylanta®, Rolaids® gibi) kullanırsanız, bu ilacı almadan önce veya sonra birkaç saat antik asit alınız.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin.

Sigara içiciliğinizde bir değişiklik olması halinde, doktorunuzu arayın. Bu dozda bir değişikliğe neden olabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Tarceva’nın Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. En son dozunuzdan sonra en az 14 gün boyunca doğum kontrolünü kullanmaya devam etmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Şiddetli veya devam eden ishal, mide bulantısı, iştahsızlığı veya kusmaya sahipseniz derhal doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Açıklanamayan nefes darlığı, öksürük ve aniden ortaya çıkan ateş varsa derhal doktorunuzu arayın. Bunlar ciddi bir akciğer rahatsızlığı belirtileri olabilir.

Kanlı veya siyah, katran dışkısı, şiddetli mide ağrısı veya kana veya kahvenli kahve gerekçesiyle kan veya materyal varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir mide veya bağırsak problemi semptomları olabilir.

Koyu renkli idrar veya soluk tabure, sarı cilt veya göz, mide bulantısı veya kusma veya üst karın ağrısı varsa doktorunuza derhal haber verin. Bunlar karaciğer problemi semptomları olabilir.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Bu ilacı kullanırken deride kabarcıklanma, soyma veya gevşeme, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Tarceva Kullanılırken Önlemler

Kuru ciltler ve diğer ciddi deri reaksiyonlarını önlemek için alkolsüz yumuşatıcı kremler, güneş kremi veya güneş bloke losyonları kullanabilirsiniz.

Bulanık görme veya görme değişikliği, göz ağrısı veya göz tahrişi tedavi sırasında veya sonrasında ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitki (St. John’s wort) veya vitamin takviyelerini içerir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Tarceva Yan Etkileri

Tarceva (erlotinib)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri Avastin, metotreksat, Taksol, sisplatin, Opdivo, paklitaksel, Abraxane, nivolumab, bevacizumab, gemsitabin, Taxotere, dosetaksel

Pankreas Kanseri fluorourasil, Abraxane, gemsitabin, Gemzar, Afinitor, Sutent, erlotinib, mitomisin, everolimus, sunitinib, pankreatin, Onivyde