Talk (intraplevral yol) açıklama ve marka isimleri

Talk, bir tüp aracılığıyla akciğerlerin çevresindeki bölgeye püskürtülür. Bu bölgede sıvı birikmesinin yol açtığı nefes darlığı olan insanlara verilir. Talib, sıvının boşaltılmasından sonra, sorunun geri gelmesini önlemek için kullanılır.

Toz tozlarında (talk pudrası) bir bileşen olarak kullanılan talka aşina olabilirsiniz. Akciğerlerde sıvı birikimini önlemek için kullanılan talk, sterilize edilmiş (mikropsuz hale getirilmiş) özel bir talk tonudur.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Akciğer çevresindeki talk kullanımına ilişkin çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve bu talkın diğer yaş gruplarında kullanımı ile karşılaştırıldığında spesifik bir bilgi bulunmamaktadır.

Toz, Sprey

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda bu talkın kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran herhangi bir bilgi yoktur.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Geriyatrik

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Dozlama

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Yukarıdaki yan etkilerin bir kısmı, göğsünüze yerleştirilen bir tüp veya talkın yanı sıra talk ile yapıldığı zaman yapılan diğer prosedürlerden kaynaklanabilir. Yukarıda listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza danışın.