Takrin (oral yol)

Tak-reen

Kullanılabilir Dozaj Formları

Terapötik Sınıf: Merkezi Sinir Sistemi Ajanı

Farmakolojik Sınıf: Kolinesteraz İnhibitörü, Merkezi Vekaleten

Tacrine, hafif ila orta şiddette Alzheimer hastalığının belirtilerini tedavi etmek için kullanılır. Takrin, Alzheimer hastalığını tedavi etmeyecektir ve hastalığın kötüye gitmesini durdurmayacaktır. Bununla birlikte, takrin, Alzheimer hastalığı olan bazı hastalarda düşünme yeteneğini artırabilir.

Alzheimer hastalığında beyinde pek çok kimyasal değişiklik meydana gelir. En eski ve en büyük değişikliklerden biri asetilkolin (ACh) denilen daha az kimyasal bir mesajcının olmasıdır. ACh beynin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Tacrine, ACh’nin dağılımını yavaşlatır, böylece birikebilir ve daha büyük bir etki yaratabilir. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığı daha da kötüye gittiği için, az ve çok ACh olacaktır, bu yüzden de takrinin de işe yaramayabilir.

Takrin karaciğer problemlerine neden olabilir. TaĢkıyı alırken, tıbbın karaciğerinizi etkileyip etkilemediğini görmek için düzenli aralıklarla kan testleri yaptırmanız gerekir.

Takrin sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. Takrin (Cognex®), Mayıs 2012’de ABD pazarından çekildi.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Takrin için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Eğer hiç tacrine veya diğer ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Ta- krin üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında çocuklarda takrinin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Taqrine ilişkin çalışmalar sadece orta yaşlı ve yaşlı hastalarda yapılmıştır. TaĢrılamın etkileri hakkında bilgi bu hastalara dayalıdır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Takrin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle takrin kullanmak genellikle önerilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

TaĢrine aĢağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdakilerden herhangi biriyle takrin kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya sıklıkla takrine kullanabilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı takrinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Tag’ı yalnızca doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla veya daha azını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık veya daha sık almayın. Çok fazla zaman ayırmanız, yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir; çok az almanız durumunuzu iyileştirmeyebilir.

Tacrine en iyisi boş bir mideye (yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra) alınır. Bununla birlikte, takrinin karnınızı rahatsız etmesi durumunda, doktorunuz sizi midye ile birlikte almanızı isteyebilir.

Takrin düzenli aralıklarla, genellikle günde dört kez alındığında en iyi çalışıyor gibi gözükmektedir.

TaĢrine dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ortalama dozları içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz dozu atlarsan, en kısa sürede al. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. Ayrıca, takrin’in karaciğerinizi etkileyip etkilediğini görmek için takrin kullanmaya başladığınızda, kanınız en azından ilk 4 ila 16 hafta boyunca iki haftada bir test edilmelidir. Tüm kan testleri normalse, yine de düzenli testlere ihtiyaç duyacaksınız, ancak doktorunuz testleri daha az sıklıkla yapmaya karar verebilir.

Belirtileriniz daha da kötüleşirse veya yeni bir belirti fark ederseniz doktorunuza bildirin.

Herhangi bir ameliyat, diş bakımı veya acil tedaviye başlamadan önce, tütün doktorunuza veya diş hekiminize takrini kullandığınızdan emin olun. Takrin, bazen ameliyat sırasında, diş hekiminde veya acil tedavilerde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında, bu ilaçların etkileri artabilir.

Takrin bazı kişilerin baş dönmesi, beceriksizliği veya kararsız olmasına neden olabilir. Baş dönmesi, beceriksiz ya da kararsız iseniz tehlikeli olabilecek herhangi bir şey yapmadan önce takrine nasıl tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun.

İlk önce doktorunuza danışmadan tacrine etmeyi bırakmayın veya dozunuzu azaltmayın. Aşırı miktarda takrinin durdurulması veya dozun büyük bir miktarda azaltılması zihinsel veya davranış değişikliklerine neden olabilir.

Kendinizin veya bir başkasının takrinin aşırı dozunu almış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen acil yardım alın. Aşırı dozda takrinin verilmesi, nöbet veya şoka neden olabilir. Bazı şok belirtileri büyük öğrenciler, düzensiz solunum ve hızlı zayıf nabızdır. Aşırı dozda bulaşmanın başka işaretleri şiddetli mide bulantısı ve kusma, kas güçsüzlüğünün artması, terlemenin büyük oranda artması ve ağzın sulanmasının artmasıdır.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Bazı yan etkilerde gördüğünüz veya hissettiğiniz belirtiler veya belirtiler olacaktır. Doktorunuz bazı testler yaparak diğerlerine göz kulak olabilir

Tacrine karaciğer problemleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Siz ve doktorunuz iyi tacrine yapacak ve bunu almanın riskleri hakkında konuşmalısınız.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Takrin aynı zamanda doktorunuzun izleyeceği aşağıdaki yan etkilere neden olabilir

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.