Sylatron

Sylatron nedir?

Sylatron, malign melanoma (cilt kanseri türü) ameliyatla çıkarıldıktan sonra geri gelmesini önlemek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır.

Sylatron, kanseri içeren lenf düğümlerini çıkarmak için ameliyattan 84 gün sonra başlatılmalıdır.

Sylatron’un 18 yaşından küçük çocuklarda güvenli ve etkili olup olmadığı bilinmiyor.

Önemli bilgi

Sylatron, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara, otoimmün rahatsızlıklara, ciddi huzurev veya davranış problemlerine veya felce neden olabilir.

Sylatron’u kullanmayı bırakın ve depresyon, sinirlilik, saldırganlık veya intihar düşünceleri ya da kendinize zarar vermek gibi ruh hali veya davranışta alışılmadık bir değişikliğiniz varsa derhal doktorunuzu arayın.

Peginterferon alfa-2b veya diğer alfa interferonlarına alerjiniz varsa (Intron A, Rebetron, Alferon N, Infergen, Pegasys) Sylatron kullanmanız veya kullanmanız gerekir.

Karaciğer yetmezliği; veya

Bu ilacı almadan önce

Otoimmün hepatit.

Eğer varsa Sylatron kullanmamalısın

Ciddi böbrek hastalığı

Orak hücre anemi veya talasemi gibi bir hemoglobin kan hücresi bozukluğu; veya

Eğer hamileseniz veya bir erkekseniz ve cinsel eşiniz hamile ise.

Sylatron’un sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Siroz, hepatit B veya hepatit C dışındaki karaciğer sorunları

Depresyon öyküsü, akıl hastalığı, intihar düşünceleri, alkolizm veya uyuşturucu bağımlılığı

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç veya kan pıhtı geçmişi

akciğer hastalığı

Romatoid artrit, lupus veya sedef hastalığı gibi bir otoimmün bozukluk

Kanama olaylarına, enfeksiyonlara veya ateşle ilgili hastalıklara neden olan herhangi bir kan hücresi bozukluğu

HIV veya AIDS

diyabet

Yüksek trigliseritler (kandaki yağ türü)

Tiroid rahatsızlığı

Böbrek hastalığı (veya diyaliz üzerindeyseniz)

Kanser veya diğer koşulların neden olduğu zayıf bir bağışıklık sistemi

Ülseratif kolit; veya

Sylatron’u nasıl kullanmalıyım?

Organ nakil öyküsü.

Sylatron, doğmamış bir bebeğe zararlı olabilir. Hamileyseniz, Sylatron’u doktorunuza söylemeden kullanmayın. Sylatron, potansiyel fayda fetüsün potansiyel riskini haklı gösteriyorsa, hamilelik sırasında kullanılmalıdır.

Peginterferon alfa-2b’nin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Sylatron kullanırken emzirmemelisiniz.

Sylatron genellikle haftada bir kez derinin altına enjeksiyon şeklinde verilir (subkutan olarak). Enjeksiyonları evde nasıl kullanacağınızı gösterebilirsiniz. Enjeksiyonu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız ve kullanılmış iğneleri ve şırıngaları uygun bir şekilde attıysanız, bu ilacı kendi başınıza enjekte etmeyin. Ayrıca, ilacın nasıl düzgün şekilde karıştırılacağını ve depolandığını anladığınızdan emin olun.

Bir şişe karışık Sylatron sallamayın ya da ilacı mahvedebilirsiniz. İlaç renk değiştirdiğinde veya içinde parçacıklar varsa kullanmayın. Yeni ilaç için eczacınızı arayın.

Tek kullanımlık bir iğne ve şırınga kullanın. Kullanılmış iğneleri ve şırıngaları atma ile ilgili tüm eyalet yasalarını veya yerel yasaları izleyin. Delinmeye dirençli bir “keskin atma” kabı kullanın (eczacınıza nereden bulacağınızı ve nasıl atacağınızı sorun). Bu kapları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Sylatron kullanırken, sık tıbbi testler ve göz muayenelerine ihtiyacınız olabilir.

Sylatron şişeleri (şişeler) nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Donma. Şişeyi tekrar kullanmayın.

Unuttuğunuz dozu hatırladığınızda ilaçları kullanın, sonra bir sonraki dozunuzun verileceği günde düzenli programınıza geri dönün. Enjeksiyonunuzu kullanmada 2 günden fazla geciyorsanız, talimatlar için doktorunuzu arayın. Unuttuğunuz bir dozu telafi etmek için ekstra ilaç kullanmayın.

Kahve, çay, kola, enerji içecekleri veya kafein içeren diğer ürünlerden kaçının.

Sylatron’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: ürtiker veya kabarcıklanma ve soyulmaya neden olan döküntü; Göğüs ağrısı, endişe, zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Bir doz özledimse ne olacak?

Sylatron, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara, otoimmün rahatsızlıklara, ciddi huzurev veya davranış problemlerine veya felce neden olabilir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Sylatron’u kullanmayı bırakın ve depresyon, sinirlilik, saldırganlık, halüsinasyonlar, kendinize zarar verme düşünceleriniz veya uyuşturucu bağımlılığının önceki bir modeline geri dönüş gibi alışılmışın dışında ruh hali veya davranış değişiklikleriniz varsa hemen doktorunuzu arayın. Sylatron’a bu tür tepkiler verdikten sonra, onu bir daha kullanamazsınız.

Başka ciddi yan etkileriniz varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Sylatron’u kullanırken kaçınmam gerekir?

Görme kaybı

Kanlı ishali olan şiddetli mide ağrısı

Soluk cilt, kolay morarma, alışılmadık kanama

Sylatron yan etkileri

Ani göğüs rahatsızlığı, hırıltılı solunum, mukus ile öksürük, nefes darlığı hissi

Uyuşma, karıncalanma veya kollarınızdaki veya bacaklardaki yanma ağrısı

Enfeksiyon bulguları – ateş, titreme, vücut ağrıları, sarı veya pembe mukusta öksürük, ağrılar veya idrar yaparken yanma

Pankreas sorunları – üst karın ağrısı sırt, kusma, ateş yayılması şiddetli ağrı

Yüksek kan şekeri – susuzluk veya idrara çıkma, açlık, meyveli nefes kokusu, yorgunluk, kilo verme artışı

Inme veya kalp krizi belirtileri – çene veya omuza yayılmış göğüs ağrısı, terleme, ani uyuşma veya zayıflık (özellikle vücudun bir tarafında), ani şiddetli baş ağrısı, bulaık konuşma, denge sorunları

Yeni veya kötüleşen otoimmün bozukluklar – cilt problemleri, eklem ağrısı veya şişme, parmaklarınız veya ayak parmaklarınızın soğuk hissi veya soluk görünümü

Tiroid sorunları – ağırlık değişiklikleri, cilt değişiklikleri, düşünme problemleri, sıcak veya soğuk her zaman hissetmek; veya

Karaciğer semptomlarının kötüleşmesi – üst karın ağrısı veya şişmesi, iştahsızlık, sarılık (cilt veya gözlerin sararması).

Ortak Sylatron yan etkileri şunları içerebilir:

Gribe benzer belirtiler, halsizlik, yorgunluk hissi

Hafif depresyon veya üzüntü, endişeli veya sinirli hissetmek

Bulantı, kusma, iştah kaybı, zayıflama

Seyrekleşen saç; veya

Kızarma, şişme veya ilaca enjekte edildiğinde kaşıntı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Telbivudin.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere peginterferon alfa-2b ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

17.05.2015-10-15, 10:29:58 AM.

Hangi diğer ilaçlar Sylatron’u etkileyecek?

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Sylatron (peginterferon alfa-2b)

Onay Geçmişi 10+ yıl Devlet onaylı Vial 2001

Melanom Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, dacarbazin, Yervoy, ipilimumab, interferon alfa-2b, PegIntron, aldesleukin, Intron A, Proleukin

Melanom, Metastatik Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, Yervoy, ipilimumab, Mekinist, vemurafenib, dabrafenib, PegIntron, Zelboraf, trametinib