Supartz enjeksiyon

Terapötik Sınıf: Kıkırdak Kusur Onarım Ajanı

Supartz için kullanır

Hiyalüronik asit enjeksiyonu, daha önce ağrı kesiciler (örn., Asetaminofen) veya iyi çalışmayan diğer tedaviler ile tedavi edilen hastalarda osteoartritten (OA) kaynaklanan diz ağrısını tedavi etmek için kullanılır.

Hiyalüronik asit, derzlerde doğal olarak bulunan bir maddeye benzer. Derzlerde yağlayıcı ve amortisör gibi davranarak çalışır ve eklemlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetim altında uygulanır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın hiyalüronik asit enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik hastalarda yaşın hiyalüronik asit enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Supartz’ı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, hiyalüronik asit içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Supartz’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç diz ekleminize atış olarak verilir. Acı uzaklaşmak için birden fazla enjeksiyon gerekebilir.

Bir hafta ara ile bu ilacın bir dizi vuruşunu alıp toplam üç veya dört enjeksiyon alacaksınız.

Bu ilacı alırken doktorunuz ilerlemenizi yakından kontrol edecektir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır.

Bu ilacı aldıktan sonra iki gün boyunca diz eklemini zorlamayın. Koşu, futbol, ​​tenis, ağır kaldırma gibi faaliyetlerden kaçının veya uzun süre ayağa kalkmayın.

Hyaluronik asit enjeksiyonu aldıktan sonra diz eklemindeki geçici ağrı veya şişlik görülebilir. Ağrı veya dizdeki şişme devam ederse veya bu ilacı aldıktan sonra daha da kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Bu ilacı, kuaterner amonyum tuzları içeren dezenfektanlarla (örn., Benzalkonyum klorid) kullanmayın. Bu, hiyalüronik asit enjeksiyonunun düzgün çalışmasını önleyebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Hialuronik asitin doğru kullanılması

Supartz Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Supartz Yan Etkileri