Sunitinib malat

Ölümler dahil şiddetli hepatotoksisite bildirilmiştir.

Sunitinib malat için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Sunitinib

Sunitinib ayrıca pankreatik nöroendokrin tümör (pNET) adı verilen, cerrahi olarak çıkarılamayan ve lokal olarak ilerlemiş veya metastatik (yayılmış kanser) pankreatik kanseri tedavi etmek için kullanılır.

Sunitinib, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi de sunitinib’den etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Senitinib ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz ve doktorunuz, sunitinib malatın faydalarından ve bunun kullanim risklerinden bahsetmelidir.

Sunitinib malat sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sunitinib malat için aşağıdakiler düşünülmelidir

Sunitinib malat kullanmadan önce

Sunitinib malat veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın sunitinibin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda sunitinibin kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Sunitinib malat aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek çok önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Sunitinib malatın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Sunitinib malatın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, sunitinib malatın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuz sünitinib malatının ne kadarını ve ne sıklıkla kullanılacağını size söyleyecektir. Sizin için en uygun olanı bulmak için dozunuzun birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Daha fazla ilaç kullanmayın veya doktorunuzun size söylemiş olduğu daha sık kullanmayın.

Sunitinib malat bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Sunitinib malat yemeğiyle veya almamış olarak alabilirsin. Kapsülleri açma.

Greyfurt ve greyfurt suyu kandaki çok fazla sunitinib malatına neden olabilir. Sunitinib malatı kullanırken greyfurt yememeli ya da greyfurt suyu içmemelisin.

Farklı hastalar için sunitinib malat dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ortalama dozda sunitinib malat içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Sunitinib malatın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız, talimatlar için doktorunuza, evde bakım veren kişiye veya tedavi kliniğine başvurun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Sunitinib malatın doğru kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Hamile kalabilecek bir kadınsanız, doktorunuz sunitinib tedavisine başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olmak için test yapabilir.

Hamileyken sunitinib malat kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Kanser ilaçları, çoğu insanda bulantıya veya kusmaya, bazen de bunları önlemek için ilaç aldıktan sonra bile neden olabilir. Bu istenmeyen etkileri kontrol etmenin diğer yollarını doktorunuza veya hemşirenize sorun.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya güçsüzlük veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Hızla kilo alıyorsanız, göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, aşırı yorgunluk veya zayıflık, düzensiz solunum, düzensiz kalp atışları veya eller, bilek, ayak bilekleri veya ayaklarda aşırı şişme varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar kalp rahatsızlığı belirtileri olabilir.

Önlemler Sunitinib malat kullanırken

Kalp ritminizde herhangi bir değişikliğiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Baş dönmesi veya bayılma hissedebilir veya hızlı, çarpıcı veya pürüzlü bir kalp atışınız olabilir. Siz veya ailenizdeki herhangi bir kişinin QT uzatması gibi kalp ritim problemleri yaşamadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Sunitinib malat kanama riskinizi artırabilir ve yara iyileşmesinde gecikmeye neden olabilir. Alışılmadık bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkısı, idrardaki kanamalar veya dışkılar fark ederseniz veya derinizde kırmızı lekeler tespit ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Sunitinib alırken herhangi bir diş prosedürü veya ameliyatı yapılmadan önce veya bifosfonat (örn., Alendronat, ibandronat, risedronat, Actonel®, Boniva®, Fosamax®, Zometa®) almaya başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz önem taşır. Çeneye sızdırmazlık, şişme, uyuşma veya ağrı veya gevşek diş varsa hemen doktorunuza bildirin. Bu çene ciddi bir problemin semptomları olabilir.

Sunitinib malat, tümör lizis sendromu olarak adlandırılan ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için doktorunuz sana bir ilaç verebilir. İdrar miktarınız, eklem ağrısı, sertlik veya şişme, bel çevresi, yan veya karın ağrısı, hızlı kilo artışı, ayakların veya bacaklarda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya azalma varsa hemen doktorunuzu arayın. Zayıflık.

Sunitinib malat kullanırken trombotik mikroanjiopati (en küçük kan damarlarının hasar görmesi) oluşabilir. Ateş, yorgunluk, karışıklık, görme kaybı veya nöbet gibi belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Ciddi cilt reaksiyonları, sunitinib malat ile oluşabilir. Sunitinib malatı kullanırken kabarcıklanma, soyma veya gevşek cilt lekeleri, kırmızı cilt lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, derideki yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Sunitinib malat hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Kan şekerinizde farkedilen değişiklikler varsa veya şu semptomlara sahipseniz hemen doktorunuza bildirin: titreme, titreme, terleme, hızlı ya da vuruş atışı, baygınlık ya da başın kopması, açlık, karışıklık.

Sunitinib malat Yan Etkiler

Sunitinib

Sana davranan herhangi bir doktor veya diş hekiminin, sunitinib malat kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat veya tıbbi testler yaptırmadan birkaç gün önce sunitinib malat kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Renal Hücre Karsinoması Avastin, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Opdivo, nivolumab, bevacizumab, Afinitor

Gastrointestinal Stromal Tümör Gleevec, imatinib, Sutent, sunitinib, Stivarga, regorafenib

Pankreas kanseri fluorourasil, Tarceva, Abraxane, gemsitabin, Gemzar, Afinitor, Sutent, erlotinib