Sundowning: geç gün karışıklık

“Güneş tutma” terimi, günün sonunda ve geceye kadar karışıklık halini ifade eder. Sundowning, karışıklık, endişe, saldırganlık veya yön tarifi görmezden gelme gibi çeşitli davranışlara neden olabilir. Sundowning pacing veya dolaşmaya da yol açabilir.

Sundowning bir hastalık değil, aynı zamanda Alzheimer hastalığı gibi bunamanlı kişileri etkileyebilecek belirli bir zamanda ortaya çıkan bir grup semptomdur. Bu davranışın tam nedeni bilinmemektedir.

Günün erken saatlerindeki karışıklığı artırıcı faktörler arasında şunlar sayılabilir:

Bazı araştırmalar, uyku hali uyandıran, doğal olarak oluşan bir melatonin melatoninin tek başına veya gün boyunca parlak ışığa maruz kalma ile kombinasyon halinde sağlığa kavuşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Sundowning’i azaltmak için ipuçları

Sundowning bir bakım tesisinde gerçekleştiğinde, personel değişikliği değişiklikleri sırasında aktivitenin dolaşımı veya öğleden sonra ve akşamları yapılandırılmış etkinliklerin olmaması ile ilişkili olabilir. Gelen ve ayrılan personel, bazı insanlara Alzheimer’le eve gitmek ya da çocuklarını kontrol etmek ister – geç saatlerde öğleden sonraları uygun olan diğer davranışları körükleyebilir. Bu süre içinde zamanlarını başka bir etkinlikle doldurmaya yardımcı olabilir.

İle

Doktorunu ziyaret et