Sumatriptan (burun yolu) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Son 2 hafta içinde izokarboksazid (Marplan®), fenelzin (Nardil®), selegilin (Eldepryl®) veya tranilsipromin (Parnate®) gibi bir MAO inhibitörü (MAOI) kullandıysanız bu ilacı kullanmamalısınız. Diğer migren ilacı (örn., Almotriptan, eletriptan, frovatriptan, naratriptan, rizatriptan, sumatriptan / naproksen, zolmitriptan, Amerge®, Axert ™, Frova®, Maxalt®, Relpax®, Treximet®) kullandıysanız bu ilacı kullanmayın. Zomig®) veya ergotamin tıbbı (örn., Dihidroergotamin, metisergid, Cafergot®, DHE 45®, Ergomar®, Migergot® veya Migranal®) son 24 saat içinde.

Bu ilacı kullandıysanız ve migreniniz gitmediğinde veya migreniniz daha da kötüye giderse veya daha sık ortaya çıkmaya başlamışsa doktorunuza danışın.

Bu ilaç, kalp rahatsızlığınız varsa sorunlara neden olabilir. Doktorunuz bu tıbba ilişkin bir sorunuz olabileceğini düşünürse ilk dozunuzu doktor ofisinde veya klinikte almanızı isteyebilir.

Bu ilaç kalp krizi, anjin veya inme riskini artırabilir. Diyabetiniz varsa, yüksek tansiyonunuz varsa veya yüksek kolestrolünüz varsa veya bir kalp rahatsızlığınız veya aileniz kalp hastalıkları öykünüz varsa, eğer sigara içiyorsanız, eğer erkekseniz ve 40 yaşın üstünde iseniz, bu daha olasıdır; Ya da eğer kadınsanız ve menopoz geçirdiyseniz. Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, pürüzlü bir kalp atışı, mide bulantısı veya kusma, omuz, kol, çene, sırt veya boyun ağrısı veya rahatsızlığı, nefes darlığı gibi ani kalp rahatsızlığı belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayın. Veya terleme. Kafa karışıklığı, konuşma güçlüğü, konuşma güçlüğü, çift görme, baş ağrısı, kolları, bacakları veya yüz kaslarını hareket ettirememe, konuşma yetersizliği veya konuşmayı yavaşlatma gibi inme belirtileri varsa derhal doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun kullandığınız diğer tüm ilaçları bildiğinden emin olun. Sumatriptan, bazı ilaçlarla alındığında ciddi bir duruma, serotonin sendromuna neden olabilir. Bu, özellikle, sitalopram, duloksetin, esitalopram, fluoksetin, fluvoksamin, olanzapin, paroksetin, sertralin, venlafaksin, Celexa®, Cymbalta®, Effexor®, Lexapro®, Luvox®, Paxil®, Prozac® gibi depresyon tedavisinde kullanılan ilaçları, Sarafem®, Symbyax® veya Zoloft®. Çalkantı, karışıklık, ishal, konuşurken normalde olmayan ateş, ateş, aşırı aktif refleksler, kötü eşgüdüm, huzursuzluk, titreme, terleme, titreme ya da titreme ya da kontrol edemediğiniz ya da seğirmeniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar serotonin sendromunun belirtileri olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi derhal tıbbi yardım gerektirir. Bu reaksiyonun en ciddi belirtileri çok hızlı veya düzensiz solunum, nefes nefese nefes alma, baygınlık veya bayılma şeklindedir. Diğer işaretler arasında yüz derisinin renk değişikliği, çok hızlı ancak düzensiz kalp atışı veya nabız, derideki kovan benzeri şişlikler ve göz kapaklarının şişmesi veya şişmesi veya göz çevresindeki şişmeler görülür. Bu yan etkiler ortaya çıkarsa, hemen acil yardım alın.

Bulanık görme, okumada güçlük veya görme değişikliğiniz tedaviniz sırasında veya sonrasında ortaya çıkarsa derhal doktorunuza danışın. Gözlerinizin bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesi gerekebilir.

Alkollü içeceklerin içilmesi baş ağrılarını daha da kötüleştirebilir veya yeni baş ağrılarına neden olabilir. Şiddetli baş ağrısı yaşayan insanlar muhtemelen baş ağrısı sırasında alkollü içeceklerden kaçınmalıdırlar.

Bazı insanlar migren sırasında veya sonrasında baş dönmesi veya uyuşukluk hissetmekte veya bir migreni hafifletmek için sumatriptanı kullanmaktadırlar. Baş dönmesi veya uyuşukluk hissettiğiniz sürece, başınız dönerken veya uyanık değilseniz, araba kullanmayın, makineler kullanmayın veya başka şeyler yapmayın tehlikeli olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.