Sulfonamid oftalmik

Bu İlaçları Kullanır

Sülfonamidler veya sulfa ilaçları, anti-infectives adı verilen ilaç ailesine aittir. Sülfonamid oftalmik preparatlar göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Sülfonamidler sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Sülfonamid oftalmik preparatlar üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda kullanım karşılaştıran spesifik bir bilgi bulunmamaktadır.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda sülfonamidlerin diğer yaş gruplarında kullanımıyla karşılaştırılan belirli bir bilgi yoktur.

Sülfonamid oftalmik preparatların insanlarda doğum kusurlarına veya başka problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

Sülfonamid oftalmik preparatların hemşirelik bebeklerinde sorun yarattığı bildirilmemiştir.

Bu Tıbbı Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Sülfonamidlerin göz damlası biçimini kullanan hastalar için

Sülfonamidlerin göz merhemi formunu kullanan hastalar için

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, semptomlarınız kaybolsa bile bu ilacı tam zamanlı olarak kullanmaya devam edin. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Uygulamadan sonra, göz merhemleri genellikle görüşünüzün birkaç dakika bulanıklaşmasına neden olur.

Bu ilacın göze uygulanmasından sonra, arada bir sokma veya yanma beklenebilir.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu İlacın Doğru Kullanımı

Bu Tıbbı Kullanırken Önlemler